Давлат хизматлари кўрсатиш тизимини ислоҳ қилиш: аҳолининг давлат органлари билан ўзаро муносабатларида “ягона дарча” тамойилини амалга ошириш
Янги тизимга илк қадам
Давлат хизматлари ҳар бир инсон ҳаётининг ажралмас қисмига айланмоқда. Мисол учун, ҳар куни фуқаролар боланинг туғилганлик ҳақидаги гувоҳномасини олиш, уни болалар боғчасига, кейинчалик эса кейин мактабга жойлаштириш, турли хил маълумотлар, бизнес очиш ва уни ривожлантириш учун турли лицензиялар олиш заруриятига дуч келмоқдалар.
Бугунги кунда ушбу жараёнларни битта жойда — Давлат хизматлари марказида амалга ошириш мумкин.
Буларнинг барчаси Ўзбекистон раҳбарининг ташаббуси билан 2017 йил 12 декабрда давлат хизматлари миллий тизимини ислоҳ қилиш бўйича туб қадам ташланган пайтдан бошланди. Шу заҳотиёқ янги давлат тузилмаси яратилиб, унга бюрократияни олдини олиш, шунингдек, фуқароларнинг давлат органларига ишончи ва умидини оқлашдек юксак вазифалар юклатилди.
Билдирилган ишончнинг самараси
3 йилдан ортиқ вақтдан буён Давлат хизматлари марказлари халқ тезкорлик, қулайлик ва сифат тамойилларига асосланган энг зарур давлат хизматларини олиши мумкин бўлган ягона жойга айланиб улгурди.
Бугун мамлакатимизнинг ҳар бир туман ёки шаҳарида биттадан жами 205 та Давлат хизматлари марказлари фаолият юритмоқда.
Аҳоли фикрини ўрганиш амалиёти доимий равишда йўлга қўйилган бўлиб, уларнинг истакларига кўра кўрсатилаётган хизматлар сони ортиб бормоқда.
Масалан, 2018 йилгача бўлган даврда Давлат хизматлари марказлари орқали фақат тадбиркорлик субъектларига 37 турдаги давлат хизматлари кўрсатилган бўлса, бугунги кунда ушбу хизматлар сони 154 тага етди.
2017 йилда тадбиркорларга 120 мингдан ортиқ давлат хизматлари кўрсатилган бўлса, бугун жисмоний ва юридик шахсларнниг давлат хизматлари кўрсатиш бўйича 26,3 миллиондан ортиқ мурожаатлари қабул қилинди. Яъни, 219 баробарга кўпайди.
Бугунги кунда давлат хизматлари соҳасига оид 110 та норматив-ҳуқуқий ҳужжат лойиҳалари ишлаб чиқилиб, 70 дан ортиқ хизматлар тўлиқ қайта кўриб чиқилди. Бу, ўз навбатида, фуқаролар томонидан тақдим этиладиган ҳужжатлар сонини 167 дан 79 га, хизмат кўрсатилиши учун талаб этиладиган муддатни эса 2 баробардан кўпроқ — жами 465 кунлик муддат 245 кунга қисқаришига имкон берди.
Аҳоли ва тадбиркорлик субъектларига давлат хизматларидан фойдаланишда янада қулай шароитлар яратиш, бу борада бюрократик тўсиқларни қисқартириш мақсадида давлат раҳбарининг тегишли Фармони билан давлат ҳокимияти органлари томонидан аҳолидан 18 турдаги маълумотнома ва ҳужжатларни талаб қилиш бекор қилиниб, ФҲДЁ соҳасида тегишли далолатномаларини қайд этиш, никоҳланувчи шахсларни тиббий кўрикдан ўтказиш ва хорижга чиқиш биометрик паспортини расмийлаштириш экстерриториал тамойил асосида амалга оширилиши белгиланди.
Бу билан фуқароларнинг давлат хизматларидан фойдаланишда сарфлайдиган ортиқча маблағлари тежалишига эришилиб, оворагарчиликлари олди олинади.
Хизмат олувчиларга қулай бўлиши учун, иш ҳафтаси узайтирилиб, шанба куни заруртга кўра 15.00 гача Давлат хизматлари марказлари аҳолини қабул қилишда давом этмоқда.
Сарфланган меҳнат эътиборсиз қолмайди
Давлат хизматлари кўрсатишда илк бор умумреспублика бўйича хизмат кўрсатишнинг экстерриториал тамойили ҳамда тадбиркорлик субъектларини рўйхатдан ўтказиш билан бир вақтда банк ҳисобрақамларини очиш механизми йўлга қўйилиб, муҳр ва штамплардан фойдаланиш мажбурияти бекор қилинди.
Натижада Жаҳон банкининг эълон қилинган “Бизнесни юритиш 2020” рейтингининг Давлат хизматлари агентлиги масъул бўлган “Бизнесни рўйхатдан ўтказиш” индикаторида Ўзбекистон Республикаси 190 та давлатлар ичида 8-ўринни эгаллади. Мустақил Ўзбекистон тарихида биринчи бор топ-10 таликка кирди.
2021 йилда Давлат хизматлари агентлиги Коррупцияга қарши курашиш менежмент тизими бўйича ISO 37001:2016 халқаро стандарт сертификатини қўлга киритди.
Ушбу сертификат Агентлик томонидан давлат хизматларини жорий этиш ва ривожлантириш ҳамда жисмоний ва юридик шахсларга давлат хизматлари кўрсатишни амалга оширишда, шу жумладан:
– давлат хизматлари марказлари фаолияти устидан назорат қилиш;
– давлат хизматлари кўрсатиш соҳасида давлат органлари фаолиятини назорат қилиш;
– халқаро молия институтлари ва бошқа хорижий ташкилотлардан хайрия эҳсонлари ва ҳомийлик маблағларини олиш ва сарфлаш, жисмоний ва юридик шахсларнинг бадаллари, шунингдек грантларни қабул қилиш ва сарфлаш;
– Давлат хизматлари марказлари биноларини инвестор маблағлари ҳисобидан қурилишини ташкил этиш йўналишларини қамраб олади.
Давлат хизматлари ҳар бир хонадонда
Давлат хизматлари агентлиги ҳар бир одам, яшаш жойидан қатъий назар, сифатли давлат хизматларидан фойдаланиши учун имкон яратишга алоҳида эътибор қаратади.
Хусусан, давлат идоралари ичидан биринчилардан бўлиб, Агентлик томонидан “мобиль”, яъни сайёр давлат хизматлари тушунчаси халқ орасида танитилди.
Дам олиш кунлари ДХМ ходимлари махсус техника билан жиҳозланган транспорт орқали бориш қийин бўлган чекка ва тоғли ҳудудда яшовчи аҳоли учун жойларга чиққан ҳолда зарур ҳужжатларни тақдим этади. Шу кунгача мақбул, қулай ва шаффоф услублардан фойдаланган ҳолда республика бўйича 645 мингдан ортиқ сайёр хизматлар кўрсатилди.
Туман марказидан узоқда (100-300 км) жойлашган ҳудудларда ҳамда аҳолининг эҳтиёжларидан келиб чиқиб, давлат хизматлари марказининг филиаллари фаолияти йўлга қўйилди. Бугунги кунда уларнинг сони 100 дан ошди, кўрсатилган хизматлар сони қарийб 80 мингдан ошди.
ФҲДЁ соҳасида “ҳужжатлар ҳаракатланмоқда”
Барчага маълум, ДХМларнинг асосий вазифалари қаторида фуқароларнинг давлат идоралари вакиллари билан алоқасини имкон даражада камайтирадиган тизимни яратиш. Буларни амалга оширишнинг асосий мезони эса — давлат идораларининг архив ҳужжатларини рақамли кўринишга ўтказиш ҳамда давлат хизматлари кўрсатиш жараёнида зарур бўлган маълумотларнинг электрон тизимларини ташкил этишдан иборат.
Бошқа идораларга ўрнак бўлган ҳолда ДХА рақамлаштириш ишларини ФҲДЁ органларидан бошлади. Бунинг учун махсус рақамлаштириш ускуналари ишга солинди.
Натижада, бугунги кунда никоҳ тузиш, никоҳдан ажралиш, туғилиш ва ўлим тўғрисидаги ФҲДЁ архивларида сақланаётган қоғоз шаклидаги 60 млн. архив маълумотлар тўлиқ рақамлаштирилди.
Шу билан бирга, араб ва эски лотин алифбосида қайд қилинган ҳамда яроқсиз ҳолатга келган далолатнома ёзувлари тегишли мутахассисларни жалб қилган ҳолда “ФҲДЁнинг ягона электрон архиви” ахборот тизимига киритилиши давом этмоқда.
Бундан ташқари, 16 ёшга етмаган ва биометрик паспорти бўлмаган 10 млн.дан ортиқ шахсларга “ФҲДЁнинг ягона электрон архиви” ахборот тизимида жисмоний шахснинг шахсий идентификация рақамлари бириктирилиши натижасида ариза берувчининг оила аъзолари таркибини аниқлаш функцияси жорий этилди.
Фарзанд туғилганлигини расмийлаштириш учун ФҲДЁ органларида композит (бирлаштирилган) хизматлар кўрсатиш йўлга қўйилганлиги ҳам навбатдаги қулайликдир. Яъни, туғилишни қайд этиш, болани поликлиникада рўйхатга қўйиш, турар жойи бўйича ҳисобга олиш, бир марталик нафақа пулини тайинлаш ҳамда давлат мактабгача таълим муассасасига навбатга қўйиш хизматлари бир вақтнинг ўзида амалга оширилади.
Композит давлат хизматлари кўрсатилишининг йўлга қўйилиши билан талаб қилинадиган 15 дан ортиқ ҳужжат қисқариб, 4 та идорага боришга чек қўйилди. Ушбу хизмат ишга туширилганига ҳали кўп вақт бўлмаган бўлсада, бугунги кунга қадар 174 766 нафардан ортиқ фуқаро ушбу қулайликдан фойдаланишга улгурди.
Хизмат сифати доимий назоратда
Давлат хизматларини кўрсатувчи ваколатли органлар маълумотлар базалари яратилиб, давлат хизматларини кўрсатиш платформаси ишга туширилган. Бу эса, ҳар бир давлат хизматларини кўрсатиш тартиби ва муддатларига риоя этилиши аҳволини мониторинг қилиш имконини яратди.
Эътиборли жиҳати шундаки, Ўзбекистон Республикаси Қонунига асосан, Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексга давлат хизматлари кўрсатиш соҳасидаги қонун ҳужжатларини бузишда ифодаланадиган ҳаракатлар учун жавобгарлик белгиланди. Давлат хизматлари агентлиги директори ва унинг ўринбосари ҳамда ҳудудий бошқармалар бошлиқлари ва уларнинг ўринбосарларига айбдор мансабдор шахсларга нисбатан бевосита маъмурий жавобгарлик чораси қўллаш ваколати берилди.
Давлат хизматлари соҳасидаги инновациялар
Давлат хизматларини масофадан олиш янада қулай бўлиши учун Агентлик мутахассислари томонидан электрон рақамли имзони онлайн олиш имконияти яратилди.
Тадбиркорлик соҳасида ҳам бир мунча жараёнлар осонлашди.
Масалан, эндиликда бизнесни рўйхатдан ўтказиш билан бир вақтда 30 та тижорат банкларда ҳисобрақам очиш имконияти мавжуд. Юридик шахс бўлган тадбиркорлик субъектларини давлат рўйхатидан ўтказиш билан бир вақтда ходимларни жамғариб бориладиган пенсия тизимида ҳисобга қўйиш, шунингдек, электрон рақамли имзо олиш ҳам мумкин бўлади.
Давлат хизмати учун тўлов қилишдаги муаммоларни бартараф этиш учун марказларда pay.davxizmat.uz электрон тўлов тизими орқали нақд пул қабул қилиш механизми жорий этилгани ҳам тизимдаги муҳим янгиликлардан биридир.
Давлат хизматлари кўрсатилишининг ҳар бир босқичида тўланган пул маблағлари ҳақидаги маълумот мурожаат муаллифларининг телефон рақамларига смс-хабар тарзида келади.
2020 йилнинг ноябрь ойидан бошлаб айрим туман (шаҳар) Давлат хизматлари марказларида синов тариқасида “surdo-online” планшетлари ишга туширилди. “Surdo-online” планшетлари интернетга уланган бўлиб, бевосита онлайн тарзда эшитиши ва гапиришида нуқсони бор шахслар билан тўлақонли мулоқотни таъминлайди.
Республика бўйича барча Давлат хизматлари марказларини реал вақт режимида (онлайн) кузатиш имконини берувчи “Ситуацион марказ” ишга туширилди.
Европа Иттифоқи ва Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Тараққиёт дастурининг “Ўзбекистоннинг қишлоқ ҳудудларида давлат хизматлари тақдим этишни такомиллаштириш ва маҳаллий бошқарув даражасини ошириш” қўшма лойиҳаси грант маблағлари ҳисобидан “Лицензия” ахборот тизими ишлаб чиқилиб, ишга туширилди. Тизим ёрдамида бизнесни юритиш учун зарур бўлган лицензия ва рухсат берувчи ҳужжатларни олиш тартиби соддалаштирилди.
“Қарши тажрибаси”
“Қарши тажрибаси” асосида электрон давлат хизматларидан фойдаланиш кўникмаларини маҳаллаларда, шунингдек ёшларда тўлиқ тушунча ҳосил бўлишига ҳаракат қилинмоқда.
Давлат хизматлари марказларида интернетга уланган компьютерлар ёрдамида марказларга ташриф буюрган фуқароларга, уларнинг хоҳишига кўра, электрон хизматлардан фойдаланиш тартиби тушунтирилмоқда. Электрон давлат хизматларидан фойдаланиш билим ва кўникмаларини шакллантириш ва ривожлантириш бўйича жойларда маҳалла фуқаролари йиғинлари ҳамда таълим муассасалари масъул ходимлари, талабалар, ўқувчилар учун “ДХМ —Маҳалла — Фуқаро” тамойили асосида дарслар йўлга қўйилди.
Ижтимоий ёрдам хусусида
Шуни алоҳида таъкидлаш керакки, Давлат хизматлари агентлиги муҳим ижтимоий лойиҳаларини ҳам амалга оширди.
1 миллионга яқин аҳолининг ўзлари яшаб келаётган турар жойларини қонунийлаштириш, яъни кадастр ҳужжатларини расмийлаштириш бўйича мурожаатлари қабул қилинди. Уларнинг 605 мингтасига ижобий хулосалар берилди. Шунингдек, сайёр хизмат кўрсатиш мобайнида туғилганлик, никоҳни қайд этиш тўғрисида ҳужжатлари мавжуд бўлмаган 32,5 минг фуқарога тегишли гувоҳномалар берилди.
Албатта соҳада ўз ечимини кутаётган масалалар ҳам бор. Давлат хизматлари агентлиги тартиб-таомилларни соддалаштириш ҳамда давлат хизматлари кўрсатиш сифатини ошириш бўйича ишларни давом эттиради.

“Reforming the system of rendering public services: implementation of the "single window" principle in the interaction of the population with state bodies "
The first step towards a new system Public services are becoming an integral part of every person's life. For example, every day citizens are faced with the need to obtain a child's birth certificate, place him in a kindergarten and then in school, receive different information, different licenses for starting a business and developing it.
Today, all these processes can be carried out in one place – at the Public Services Center.
It all started on December 12, 2017 at the initiative of the head of Uzbekistan, when a cardinal step was taken to reform the national system of public services. Immediately, a new state structure was created, which was entrusted with the high tasks of preventing bureaucracy, as well as justifying the trust and hopes of citizens in government agencies.
The result of expressed trust
For more than 3 years, Public Service Centers have become the only place where people can get the most essential public services based on the principles of speed, convenience and quality.
Today, there are 205 Public Service Centers in every district or city of the country.
The practice of studying the opinion of the population is constantly improving, and the number of services provided taking into account their wishes is growing more and more.
For example, in the period until 2018, only 37 types of public services were provided to businesses through the Public Service Centers, today the number of these services has reached 154.
In 2017, entrepreneurs were provided with more than 120 thousand public services, currently more than 26.3 million applications for public services from individuals and legal entities have been received. This is an increase of 219 times.
To date, more than 110 draft regulatory legal acts in the field of public services have been developed, more than 70 services have been fully revised and about 80 administrative regulations have been adopted. This, in turn, reduced the number of documents submitted by citizens from 167 to 79, and the time required for service has more than halved - from only 465 to 245 days.
In order to create more favorable conditions for the use of public services by the population and business, to reduce bureaucratic barriers in this regard, the relevant Presidential Decree abolished the requirement for 18 types of certificates and documents, and the registration of relevant acts in the field of civil registration, medical examination of married individuals and the issuance of biometric passports abroad will be carried out on an extraterritorial basis.
This will save citizens the extra money they spend on government services and prevent hassle.
For the convenience of service recipients, the working days of the Centers have been extended on weekdays and they are open until 3 p.m. on Saturdays.
The labor expended will not go unnoticed
For the first time in the provision of public services, the principle of extraterritorial service was introduced throughout the country and the mechanism for opening bank accounts simultaneously with the registration of business entities, and the obligation to use seals and stamps was abolished.
As a result, the Republic of Uzbekistan took 8th place out of 190 countries in the "Starting a business" indicator of the World Bank's "Doing Business 2020" rating, for which the Public Services Agency is responsible. For the first time in the history of independent Uzbekistan, he entered the top 10.
In 2021, the Public Services Agency received a certificate of the international standard ISO 37001: 2016 in the anti-corruption management system.
This certificate is issued to the Agency for the implementation and development of public services and the provision of public services to individuals and legal entities, including:
- control over the activities of public service centers;
- control over the activities of state bodies for the provision of public services;
- receiving and using charitable donations and sponsorship funds from international financial institutions and other foreign organizations, contributions from individuals and legal entities, as well as receiving and issuing grants;
- covers the organization of construction of public services centers to the population at the expense of the investor.
The Public Services Agency pays special attention to creating opportunities for every citizen, regardless of the place of residence, to enjoy quality public services.
In particular, the Agency is one of the first state organizations that has spread the concept of "mobile" that is, outreach public services among the population.
On weekends, PSCs staff provides the necessary documentation through the visiting people living in remote and mountainous areas that are difficult to access by vehicles equipped with special equipment. By the day, about 645,000 mobile services have been provided across the country using acceptable, convenient and transparent methods.
Branches of the Public Services Centers have been established in remote areas located (100-300 km) far from the center of the district and based on the needs of the population. Today, their number has exceeded 100, and the number of services provided has exceeded 80,000.
"Documents are moving" in the field of civil registration
It is well known that one of the main tasks of PSCs is to create a system that minimizes the interaction of citizens with government officials. The main criterion for this is the digitization of archival documents of government agencies and the creation of electronic information systems needed in the provision of public services.
Settling the example for other agencies, the PSA began digitization with the Civil Registry Offices. Special digitization equipment was used for this purpose.
As a result, more than 90 percent of the nearly 60 million archival data available today by the Civil Registry Offices have been digitized.
At the same time, records of acts registered in the Arabic and Old Latin alphabets and recognized as invalid are entered into the information system "Unified Electronic Archive of the Civil Registry Office" with the involvement of relevant specialists.
In addition, more than 10 million people under the age of 16 and without biometric passports were provided with the function of identifying family members of the applicant as a result of assigning personal identification numbers to the "Unified Electronic Archive of the Civil Registry Office".
Another convenience is the provision of composite (integrated) services in the Civil Registry Offices to register the birth of a child. That is, the services of registration of birth, registration of the child in the polyclinic, registration at the place of residence, the appointment of a one-time pension and queuing at the state preschool educational institution are carried out simultaneously.
With the introduction of composite public services, more than 15 documents were reduced and access to 4 offices was restricted. Despite the fact that this service has not been launched for a long time, by today, more than 174 766 citizens have benefited from this convenience.
The quality of service is constantly monitored
A database of competent authorities for the provision of public services has been created under constant control of the quality of services, a platform for the provision of public services has been launched. This made it possible to track the status of compliance with the order and timing of the provision of each public service.
It is noteworthy that in accordance with the Law of the Republic of Uzbekistan, the Code on Administrative Responsibility establishes responsibility for actions expressed in violation of legislation in the provision of public services.
The Director of the Public Services Agency and his deputy, as well as the heads of territorial departments and their deputies are authorized to apply direct administrative sanctions against the guilty officials.
Innovations in the sphere of public Service
In order to make it easier to receive public services remotely, the Agency's specialists have made it possible to obtain an electronic digital signature online.
In the field of entrepreneurship, some processes have been simplified.
For example, it is now possible to open a bank account in 30 commercial banks at the same time as registering a business. Along with the state registration of business entities that are legal entities, it will be possible to register employees in the funded pension system, as well as obtain an electronic digital signature.
One of the important innovations in the system is the introduction of a mechanism for receiving cash through the electronic payment system pay.davxizmat.uz in order to eliminate problems with payment for public services.
Information on the amount paid at each stage of the provision of public services is sent in the form of SMS-messages to the telephone numbers of the authors of the application.
Starting from November this year, some district (city) Public Services Centers have launched a trial of "surdo-online" tablets. Surdo-online tablets are connected to the Internet and provide full online communication with people with hearing and speech impairments.
The "Situation Center" was launched, which allows real-time (online) monitoring of all public service centers throughout the country.
The License Information System was developed and launched using grant funds within the framework of the joint project of the Public Services Agency and the United Nations Development Program “Improving the provision of public services and increasing the level of local self-government in rural areas of Uzbekistan”, funded by the European Union. The system has simplified the procedure for obtaining licenses and permits required to conduct business.
" Karshi Experience "
Based on the “Karshi Experience”, efforts are being made to develop a complete understanding of the skills of using e-government services in makhallas (communities), as well as among young people.
At the discretion of the citizens who visit the centers are explained how to use e-services using computers connected to the Internet in Public Service Centers. On the formation and development of knowledge and skills in the use of e-government services, master classes on the principle of "PSCs-Mahalla-Citizen" were organized for community leaders and officials of educational institutions.
About social assistance
It should be noted that the Public Services Agency has also implemented important social projects.
About 1 million people applied for the legalization of their homes, that is, the registration of cadastral documents. 605,000 of them received positive results. In addition, during the operation of the mobile service, 32.5 thousand services were provided to citizens who did not have birth certificates and marriage registration documents.
Of course, there are problems in this area that need to be addressed. The Public Services Agency will continue to work to simplify procedures and improve the quality of public services.