Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси «Сардоба» сув омбори тўғони ўпирилишига оид жиноят ишининг юритилишига оид навбатдаги баёнотини эълон қилди.
Жорий йил 1 май куни юз берган «Сардоба» сув омбори тўғони ўпирилиши ва бунинг оқибатида катта ҳажмдаги ер майдонларини сув босиши бўйича Жиноят кодексининг 207 ва 258-моддаларида назарда тутилган жиноятлар аломатлари билан жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда. Аниқланишича, сув омбори 2010-2017 йилларда қурилган бўлиб, лойиҳага буюртмачи сифатида “Сирдарё сув қурилиш инвест” Давлат унитар корхонаси (Сув хўжалиги вазирлиги), бош лойиҳачи - “UzGip” масъулияти чекланган жамияти, бош пудратчи – “Ўзтемирйўлқурилишмонтаж” унитар корхонаси (“Ўзбекистон темир йўллари” акциядорлик жамияти) танланган. Сув омбори қурилишига давлат бюджетидан 1,2 триллион сўм сарфланган.
Сув омборидан фойдаланиш “Ўзбекистон темир йўллари” акциядорлик жамиятига қарашли “Сардоба сув омбори объектларидан фойдаланиш ва ривожлантириш дирекцияси” томонидан амалга оширилган.
Дастлабки терговнинг ҳар томонлама, тўлиқ ва холисона олиб борилишини таъминлаш мақсадида қуйидаги асосий тахминлар текширилди. Лойиҳалашдаги хатоликлар, қурилиш жараёнида меъёрларга риоя қилмаслик, эксплуатация жараёнидаги хатоликлар, табиий офат.
Мазкур 4 та тахмин тегишли экспертиза муассасаси экспертларидан ва гидротехник иншоотларни лойиҳалаш, қуриш, эксплуатация қилиш, қурилиш экспертизаси, тупроқ ва сувнинг хоссалари ва бошқа қатор масалага дахлдор соҳаларга мансуб 30 нафар мутахассисдан иборат Комиссия ёрдамида текширилди.
Экспертиза хулосасига кўра, сув омбори тўғонининг ўпирилишига қуйидаги омиллар сабаб бўлган:
1. Лойиҳа ҳужжатларидаги хато ва камчиликлар.
Лойиҳанинг техник-иқтисодий асослари тегишли экспертизадан ўтиб, тасдиқланганидан кейин ишчи-лойиҳа ҳужжатларини тайёрлаш вақтида конструкцияга (қияликларнинг баландликка нисбати, ҳимоя ва фильтирловчи қопламаларнинг характеристикаларига) лойиҳачи томонидан ўзбошимчалик билан, асослантирилмаган ҳолда, тўғоннинг ишончлилиги ва турғунлигини таъминламайдиган даражага олиб келган ўзгартиришлар киритилган.
2. Қурилишдаги хато ва камчиликлар.
Тўғоннинг танасини ташкил қилган тупроқнинг зичлиги лойиҳавий талабдагидан паст ва тупроқ ёт жисмлардан тозаланмаганлиги оқибатида улар чириб, бўшлиқлар ҳосил қилган, ҳимоя қатламига ётқизилган харсанг тошларнинг диаметри лойиҳадаги ўлчамлардан бир неча бор катта бўлган ҳолда, харсанг тош қопламаси лойиҳа ҳужжатида белгиланган қалинликдан кам, тошлар нотекис, сифатсиз жойлаштирилган ва катта диаметрли тошлар ўртасидаги бўшлиқлар майда тошлар билан тўлдирилмаган.
3.Эксплуатациядаги хато ва камчиликлар.
Эксплуатация жараёни билан боғлиқ жиддий моддий ва номоддий камчиликларга йўл қўйилган. Жумладан, тўғонга хизмат кўрсатувчи “Сардоба сув омбори объектларидан фойдаланиш ва ривожлантириш дирекцияси”нинг бевосита тўғонга хизмат кўрсатувчи таркиби зарурий моддий-техник воситалар билан таъминланмаган. Боз устига, ўтказилган малака аттестацияси эксплуатацияга жалб этилган ходимларнинг 56 фоизи зарурий билимга (ихтисос), 82 фоиз малака ва тажрибага эга эмаслигини ва бунинг оқибатида тўғонга сифатли хизмат кўрсатишга, ўпирилиши каби фавқулодда ҳодисаларга олиб келувчи омилларни ўз вақтида аниқлашга қодир эмаслигини кўрсатди.
Юқорида аниқланган ҳолатларни инобатга олган ҳолда, экспертиза сув омборини лойиҳалаш, қуриш ҳамда эксплуатация қилиш жараёнидаги қайд этилган хато ва камчиликлар, сув омбори қурилиши 2-босқичи давлат комиссияси томонидан қабул қилинмаган бўлсада, тўла ҳажмда сув тўпланганлиги якка тартибда ёки уларнинг мажмуи тўғон ўпирилишига сабаб бўлганлиги ҳақида хулосага келган.
Ҳозирги вақтда тергов органи томонидан тўғон қурилиши, эксплуатация қилиниши, давлат комиссияси томонидан қабул қилинган ҳажмда сув тўпланиши жараёнларида йўл қўйилган қонун бузилиши ҳолатларига дахлдор 9 нафар шахс, жумладан, буюртмачи “Сирдарё сув қурилиш инвест” Давлат унитар корхонаси, лойиҳачи “UzGip” масъулияти чекланган жамияти, бош пудратчи – “Ўзтемирйўлқурилишмонтаж” унитар корхонаси, пудратчи ташкилот “Резаксой сув қурилиш” унитар корхонаси, “Тўпаланг Шеробод” ШК, Сув хўжалиги вазирлиги, Эксплуатация дирекцияси мансабдор шахсларининг бир гуруҳига Жиноят кодексининг тегишли (167, 205, 207, 209, 258) моддалари билан айбланувчи тариқасида жиноий ишга жалб қилиниб, қамоққа олиш эҳтиёт чораси қўлланилган.
Жиноят иши доирасида қурилишга сарфланган бюджет маблағларининг асослилигини текшириш мақсадида ҳужжатли тафтиш ва бажарилган ишлар ҳажмларининг назорат ўлчови тайинланиб, Ўзбекистон Республикаси Ҳисоб палатаси мутахассислари раҳбарлигида мутасадди идораларнинг малакали мутахассисларидан иборат комиссия томонидан ўлчов ва тафтиш ишлари олиб борилмоқда.
Тергов органи томонидан жиноятнинг сабаблари, унга имкон берган шарт-шароитлар, айбдор шахслар доирасини аниқлаш билан бирга, етказилган зарарнинг қопланишини таъминлашга қаратилган чора-тадбирлар амалга оширилмоқда.
Дастлабки терговни ҳар томонлама ва тўлиқ ўтказилишини таъминлаш мақсадида ҳамда жиноят ишининг мураккаблиги ва катта ҳажмдалигини инобатга олиб, дастлабки тергов муддати Бош прокуратура томонидан 5 ойга узайтирилди.

Генеральная прокуратура: 9 человек были задержаны в связи с разрушением Сардобинского водохранилища
Генеральная прокуратура Республики Узбекистан выступила с заявлением по уголовному делу о разрушении плотины «Сардоба в Сырдарьинской области», сообщает корреспондент ИА «Дунё».
В заявлении говорится, что обрушение Сардобинского водохранилища 1 мая этого года привело к затоплению больших площадей. По статьям 207 и 258 Уголовного кодекса возбуждено уголовное дело и в настоящее время расследование продолжается.
Установлено, что водохранилище строилось в 2010-2017 годах. Заказчиком проекта стало Государственное унитарное предприятие «Сырдарья сув курилиш инвест» (Министерство водных ресурсов). Генеральный проектировщик - ООО «UzGip», генеральный подрядчик – Унитарное предприятие «Ўзтемирйўлқурилишмонтаж» (АО «Ўзбекистон темир йўллари» Узбекистана). На строительство водохранилища из государственного бюджета было потрачено 1,2 триллиона сумов.
Водохранилище эксплуатировалось Дирекцией по эксплуатации и развитию Сардобинского водохранилища при АО «Ўзбекистон темир йўллари» Узбекистана.
Для обеспечения того, чтобы асследование проводилось всеобъемлющим, полным и беспристрастным образом, были рассмотрены следующие основные версии. Это ошибки в конструкции, несоблюдение стандартов при строительстве, ошибки в эксплуатации, стихийное бедствие.
Эти четыре версии были рассмотрены Комиссией, состоящей из экспертов соответствующего экспертного учреждения и 30 экспертов в области проектирования, строительства, эксплуатации гидротехнических сооружений, строительной экспертизы, а также с учетом свойства почвы и воды и ряда других вопросов.
По словам специалистов, обрушение водохранилища плотины было вызвано следующими факторами:
Ошибки и недостатки в проектной документации
После того, как технико-экономическое обоснование проекта прошло необходимую экспертизу и было утверждено, проектировщик при подготовке проектной документации самовольно и необоснованно внес в конструкцию изменения, касающиеся отношения высоты откосов, характеристик защитных и фильтрующих покрытий. Это привело к нарушению надежности и прочности плотины.
Ошибки и недостатки в строительстве
Плотность грунта, который составил основу плотины, была ниже требований, указанных в проекте, а сам грунт не был очищен от посторонних предметов, что привело к их гниению и образованию пустот. Диаметр камней, уложенных на защитную поверхность, был в несколько раз больше размеров, указанных в проекте. Толщина каменного покрытия также была меньше нормы. Кроме того, камни были уложены неравномерно и некачественно, пустоты между камнями больших диаметров не были заполнены мелкими камнями.
Ошибки и недостатки в эксплуатации
В процессе эксплуатации также были допущены серьезные материальные и нематериальные недостатки. В частности, дирекция водохранилища не была обеспечена необходимой материально-технической базой. Более того, проведенная квалификационная аттестация выявила, что 56% сотрудников не обладают необходимыми знаниями, 82% — не имеют квалификации и опыта. Это привело к невозможности качественного обслуживании плотины и своевременного обнаружения факторов, способных привести к прорыву плотины.
В настоящее время к уголовному делу в качестве обвиняемых привлечены девять лиц, причастных к вышеназванным нарушениям. Это должностные лица заказчика - государственного унитарного предприятия «Сирдарё сув курилиш инвест», проектировщика - компании UzGip, генерального подрядчика — предприятия «Узтемирйулкурилишмонтаж», подрядчика - предприятия «Резаксой сув курилиш», а также «Тупаланг Шеробод», Министерства водного хозяйства и дирекции эксплуатации.
В их отношении возбуждены уголовные дела по статьям 167 (хищение путем присвоения или растраты), 205 (злоупотребление властью или должностными полномочиями), 207 (должностная халатность), 209 (должностной подлог), 258 (нарушение правил безопасности горных, строительных или взрывоопасных работ) Уголовного кодекса Узбекистана. Они заключены под стражу.
В целях изучения обоснованности потраченных средств, выделенных из госбюджета на строительство, Счетной палатой создана икомиссия, которая проводит проверку.
Следственный орган, наряду с определением причин преступления, способствовавших ему условий и круга виновных лиц, принимает меры по обеспечению возмещения нанесенного ущерба, говорится в сообщении.
Для всестороннего и полного проведения проверки, а также учитывая сложность и масштаб уголовного дела, Генпрокуратура продлила срок предварительного следствия на пять месяцев.