Йирик инвестор ва давлат органи ўртасидаги низони олий суд кўриб чиқади
Ўзбекистон Президенти томонидан 24 июль куни суд-ҳуқуқ соҳасидаги ислоҳотларнинг навбатдаги босқичини назарда тутувчи Фармон имзоланди.
Ҳужжатга мувофиқ, йирик инвесторлар ва давлат органлари ўртасида юзага келадиган инвестициявий низоларни (20 миллион доллар эквивалентидан кам бўлмаган миқдорда инвестицияни амалга оширган жисмоний ёки юридик шахслар) ва рақобатга оид ишларни кўриш бўйича судлов таркиби ташкил қилинади.
Судлов таркиби тегишли ишларни йирик инвесторларнинг ва рақобатга оид ишлар бўйича тарафларнинг хоҳишига кўра, биринчи инстанция суди сифатида кўради. Қолган инвестициявий низолар инвесторларнинг хоҳишига кўра, Қорақалпоғистон, вилоятлар ва Тошкент шаҳар суди томонидан биринчи инстанция суди сифатида кўрилиши мумкин.
Шунингдек, Олий судда аппарат раҳбари пайдо бўлади, у бошқармалар ва бўлимлар фаолиятини ташкиллаштиради ва мувофиқлаштиради. Лавозим Олий суд Пленумига ҳисобдор, Олий суд раисининг тақдимномасига асосан Олий суд Пленуми томонидан лавозимига тайинланади ҳамда лавозимидан озод этилади.
Бундан ташқари, олий суд инстанцияси тузилмасида 2 та бошқарма – суд-ҳуқуқ соҳасидаги қонунчиликни таҳлил қилиш бошқармаси, унга Судьялар олий мактабининг Суд амалиёти муаммоларини ўрганиш марказини тугатиш ҳисобидан бўшаётган 9 та штат бирликлари берилади, жамоатчилик ва ОАВ билан ҳамкорлик бошқармаси ташкил этилади. Вилоят ва унга тенглаштирилган судларда матбуот хизматлари пайдо бўлади.
Яқин икки ойда Олий Мажлисга Олий суд ва Судьялар олий кенгаши томонидан қонунчилик ташаббуси асосида ишлаб чиқилган қонун лойиҳаси келиб тушиши керак.
Лойиҳага асосан 2021 йил 1 январдан бошлаб вилоят ва унга тенглаштирилган фуқаролик ишлари бўйича, жиноят ишлари бўйича судлар ва иқтисодий судлар негизида Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар умумюрисдикция судлари ташкил этилади. Бунда судьяларнинг қатъий ихтисослашуви сақлаб қолинади ва суд ишларини юритиш турлари бўйича алоҳида судлов ҳайъатлари ташкил этилади.
Маъмурий ҳуқуқбузарликлар тўғрисидаги ишларни кўриб чиқиш ваколати жиноят ишлари бўйича судларга қайтарилади (2017 йил 1 июндан бошлаб - маъмурий судлар ваколатида, таҳририят).
Қорақалпоғистон ва вилоятлар марказлари ва Тошкент шаҳрида туманлараро маъмурий судлари ташкил этилади. Шу муносабат билан туман (шаҳар) маъмурий судлари тугатилади, бироқ Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар маъмурий судлари сақлаб қолинади. Амударё, Нуробод, Бойсун ва Пастдарғом туманлари иқтисодий судлари тугатилади. Фуқаролик ишлари бўйича Янгийўл туманлараро суди, фуқаролик ишлари бўйича Ургут, Сўх, Хатирчи, Пахтакор туманлари судлари, Пастдарғом туманлараро иқтисодий суди, жиноят ишлари бўйича Бўзатов, Тахиатош, Бандихон, Тупроққалъа туманлари судлари ташкил этилади;
Судьялар олий малака ҳайъатининг ҳамда ҳудудий судлар судьялари малака ҳайъатларининг қарорлари устидан Судьялар олий кенгашига шикоят қилиш мумкин.
Бундан ташқари, шунингдек келаси йилдан бошлаб суд ишларини назорат тартибида кўриш институтини тугатилади. Олий суд раиси, Бош прокурор ва улар ўринбосарларининг суднинг ҳал қилув қарорлари, ҳукмлари, ажримлари ҳамда қарорлари устидан назорат тартибида протест киритиш ҳуқуқи бекор қилинади. Жиноят ишларини судда кўриш учун тайинлаш босқичида иш юзасидан қарорларни тортишув тамойилига риоя этган ҳолда тарафлар иштирокида қабул қилиш тартиби жорий қилинади, жиноят ишининг умумий тартибда кўриб чиқилишига тўсқинлик қилувчи омилларни тезкорлик билан аниқлаш ва бартараф этиш имконини берувчи дастлабки эшитув босқичи киритилади. Суд ишини юритишнинг янги қоидалари жорий этилади.
2020 йил 1 ноябрга қадар юқорида таърифланган барча янгиликлар расмийлаштириладиган янги таҳрирдаги «Судлар тўғрисида»ги Қонун лойиҳаси ишлаб чиқилиши ва Қонунчилик палатасига киритилиши керак.

Спор крупного инвестора с госорганом будет рассматривать Верховный суд
Президент Узбекистана 24 июля подписал Указ, предусматривающий очередной этап реформирования судебно-правовой системы.
В соответствии с документом, в структуре Верховного суда образуется судебный состав по рассмотрению инвестиционных споров, возникающих между крупными инвесторами (при инвестировании не менее 20 миллионов долларов) и госорганами, а также дел о конкуренции.
Судебный состав будет рассматривать соответствующие дела в качестве суда первой инстанции по желанию крупных инвесторов и сторон по делам о конкуренции. Остальные инвестиционные споры по желанию инвесторов могут быть рассмотрены судами Каракалпакстана, областей и Ташкента по первой инстанции.
Также в Верховном суде появится руководитель аппарата, который будет организовывать и координировать работу управлений и отделов. Должность подотчетна Пленуму Верховного суда, который назначает и освобождает от нее по представлению председателя Верховного суда.
Кроме того, в структуре высшей судебной инстанции создаются два управления – Управление анализа законодательства в судебно-правовой сфере, которому передаются 9 штатных единиц упраздняемого Центра изучения проблем судебной практики Высшей школы судей и Управление по взаимодействию с общественностью и СМИ. Пресс-службы появятся также в областных и приравненных к ним судах.
В ближайшие два месяца в Олий Мажлис должен поступить законопроект, разработанный в порядке законодательной инициативы Верховным судом и Высшим судейским советом.
Согласно проекту с 1 января 2021 года на базе судов по гражданским, уголовным делам и экономических судов областного уровня образуются суды общей юрисдикции Республики Каракалпакстан, областей и Ташкента. При этом сохранится строгая специализация судей и будут образованы отдельные судебные коллегии по видам судопроизводства.
Полномочия по рассмотрению дел об административных правонарушениях, которые с 1 июня 2017 года находились в компетенции административных судов, возвращаются судам по уголовным делам.
Кроме того, в центрах Каракалпакстана и областей, а также в Ташкенте образуются межрайонные административные суды. В этой связи районные (городские) административные суды будут упразднены, но административные суды Республики Каракалпакстан, областей и Ташкента – сохранятся. Упраздняются также Амударьинский, Нурабадский, Байсунский и Пастдаргомский районные экономические суды, образуются Янгиюльский межрайонный, Ургутский, Сохский, Хатырчинский, Пахтакорский районные суды по гражданским делам, Пастдаргомский межрайонный экономический суд, Бузатовский, Тахиаташский, Бандиханский, Тупроккалинский районные суды по уголовным делам.
С начала 20201 года решения Высшей квалификационной коллегии судей и квалификационных коллегий судей региональных судов можно будет обжаловать в Высшем судейском совете.
Помимо этого, с будущего года также упраздняется институт рассмотрения судебных дел в порядке надзора, отменяется право председателя Верховного суда, Генерального прокурора и их заместителей на внесение протеста в порядке надзора на решения, приговоры, определения и постановления суда. Вводятся стадии предварительного слушания для оперативного выявления и устранения факторов, препятствующих рассмотрению уголовного дела на общих основаниях, определения порядка принятия решений по делу с участием сторон и соблюдением принципа состязательности на стадии назначения дела к рассмотрению в суде. Внедряются новые правила судопроизводства.
Новую редакцию Закона «О судах», в которой будут оформлены все вышеописанные новшества, должны разработать и внести в Законодательную палату до 1 ноября 2020 года.