Ўзбекистон Республикаси ташқи ишлар вазири А.Ҳ.Комиловнинг МДҲ Ташқи ишлар вазирлари кенгаши мажлиси якунлари бўйича брифингдаги нутқи
Ҳурматли оммавий ахборот воситалари вакиллари!
Мустақил давлатлар ҳамдўстлиги мамлакатлари билан икки ва кўп томонлама алоқаларни ривожлантириш Ўзбекистон ташқи сиёсатининг устувор йўналишлари, деб белгиланган.
Ўзбекистон МДҲни кўп қиррали амалий ҳамкорликни чуқурлаштириш, биринчи навбатда савдо-иқтисодий алоқаларни ривожлантириш, транспорт-транзит салоҳиятидан самарали фойдаланиш, хавфсизликни мустаҳкамлаш, шунингдек маданий-гуманитар ҳамкорликни кенгайтириш соҳасидаги муҳим майдон сифатида кўради.
Муҳтарам Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг ташаббуси билан мамлакатимиз ўз тарихида биринчи марта 2020 йилда МДҲ раислигини қабул қилди. Кўп томонлама ҳамкорликни изчил кенгайтириш ва самарадорлигини ошириш раисликнинг асосий устувор йўналиши сифатида белгиланди.
Шу мақсадда 70 га яқин турли тадбирларни ўз ичига олган раисликнинг Концепцияси ва уни амалга ошириш Режаси тасдиқланди. Ушбу тадбирларнинг 40 тасини Ўзбекистонда ўтказиш режалаштирилган.
Албатта, 2020 йил Тошкент шаҳрида бўлиб ўтадиган МДҲ Давлат раҳбарлари кенгашининг мажлиси, МДҲ Ҳукумат раҳбарлари кенгаши мажлиси, шунингдек, МДҲ Иқтисодий кенгаши мажлиси раислигимизнинг энг муҳим ва аҳамиятли воқеалари бўлади.
Ҳамдўстлик мамлакатлари ва бутун дунёдаги оғир эпидемиологик вазиятга қарамай, бугун Ўзбекистон ташаббуси билан МДҲ фаолияти доирасида илк марта видеоконференция шаклида Ҳамдўстлик Ташқи ишлар вазирлари кенгашининг мажлиси самимий ва дўстона муҳитда ўтди.
Ташқи сиёсат идоралари раҳбарлари билан биргаликда кун тартибидаги масалаларни ҳар томонлама муҳокама қилдик ва кутилган натижаларга эришдик.
Хусусан, транспорт, таълим, туризм, жисмоний тарбия ва спорт соҳаларидаги ҳамкорликни янада ривожлантиришга қаратилган ҳужжатлар кўриб чиқилди ва маъқулланди. Ушбу ҳужжатлар Ҳамдўстлик иштирокчи давлатлари раҳбарлари ва ҳукумат раҳбарларининг бўлажак мажлисларига тақдим этилади.
Шунингдек, МДҲ мамлакатлари ташқи сиёсат идоралари ўртасидаги ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинди ва халқаро кун тартибидаги долзарб масалалар бўйича ташқи ишлар вазирликлари ўртасида кўп даражали Маслаҳатлашувлар режаси тасдиқланди.
Бугун фашизм устидан қозонилган умумий Ғалабамизнинг 75 йиллиги муносабати билан ўзаро табриклар билдирилди ва МДҲ мамлакатларида олиб борилаётган ишлар тўғрисида ахборот берилди.
Ушбу борада 9 май куни Тошкентда Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан Иккинчи жаҳон урушидаги ғалабанинг 75 йиллигига бағишлаб қурилган ноёб Ғалаба боғи очилиши барча МДҲ мамлакатларида катта қизиқиш уйғотди.
Тадбир кун тартибига киритилган Ҳамдўстлик халқлари фаровонлигини таъминлаш учун МДҲ доирасида кўп қиррали алоқаларни янада ривожлантириш ва амалий ҳамкорликнинг қўшимча заҳираларини ишга солиш масалалари ҳозирги мураккаб даврда ҳар доимгидан ҳам долзарбдир.
Шу мақсадда жорий йилнинг 29 май куни Тошкент шаҳрида ўтказиш режалаштирилган МДҲ Ҳукумат раҳбарлари кенгашининг мажлисини ҳам видеоконференсалоқа шаклида ташкил этиш ташаббуси билан чиқдик.
Ишончим комилки, МДҲ Ташқи ишлар вазирлари кенгашининг бугунги мажлиси натижалари Ҳамдўстлик доирасидаги ҳамкорликни тизимли ривожлантиришга, шунингдек, Ўзбекистон раислиги олдига қўйилган вазифаларни тўлиқ амалга оширишга мустаҳкам замин яратади.

ВЫСТУПЛЕНИЕ МИНИСТРА ИНОСТРАННЫХ ДЕЛ РЕСПУБЛИКИ УЗБЕКИСТАН А.Х.КАМИЛОВА НА БРИФИНГЕ ПО ИТОГАМ ЗАСЕДАНИЯ СМИД СНГ
Уважаемые представители средств массовой информации,
Развитие отношений со странами СНГ является одним из важных приоритетов внешней политики Узбекистана.
Мы рассматриваем Содружество как важную площадку для углубления многопланового практического сотрудничества, особенно, в сфере развития торгово-экономических связей, эффективного использования транспортно-транзитного потенциала, укрепления безопасности, а также культурно-гуманитарного обмена.
По инициативе нашего Президента Шавкат Миромоновича Мирзиёева Узбекистан впервые в своей истории принял на себя функции председательства в СНГ в 2020 году, обозначив его основным приоритетом последовательное расширение и повышение эффективности многостороннего сотрудничества.
В рамках председательства Узбекистан уделяет особое внимание разработке практически значимых для деятельности Содружества документов.
В этих целях нами приняты Концепция председательства и План по ее реализации. Предусматривается около 70 различных мероприятий, 40 из которых планируется провести в Узбекистане.
Безусловно, самыми важными и значимыми событиями председательства будут заседания Совета глав государств СНГ, Совета глав правительств СНГ, а также заседание Экономического совета СНГ и Неделя деловых инициатив стран Содружества.
С учетом сложной эпидимиологической обстановки в странах Содружества и во всем мире, сегодня по инициатве Узбекистана впервые в рамках деятельности СНГ в формате видеоконференции состоялось заседание Совета министров иностранных дел Содружества.
Мероприятие прошло в теплой и дружественной атмосфере. Мы с главами внешнеполитических ведомств всесторонне и плодотворно обсудили вопросы повестки дня и смогли достичь ожидаемых результатов.
В частности, рассмотрели и утвердили документы, нацеленные на дальнейшее развитие партнерства в сфере транспорта, образования, туризма, физической культуры и спорта, которые будут представлены на рассмотрение предстоящих заседаний глав правительств и глав государств - участников Содружества.
Также обсудили вопросы сотрудничества по линии внешнеполитических ведомств стран СНГ, утвердили План многоуровневых межмидовских консультаций по актуальным вопросам международной повестки.
Сегодня прозвучали взаимные поздравления с 75-летием нашей общей Победы над фашизмом. Участники высказались о принимаемых мерах в своих странах по увековечиванию памяти сражавшихся на фронте, а также самоотверженно трудившихся в тылу в период Второй мировой войны.
В Узбекистане придают особое значение этому знаменательному событию. В этом плане в республике принят Национальный план по проведению комплекса мероприятий. По инициативе нашего Президента Шавката Миромоновича Мирзиёева 9 мая в городе Ташкенте открылся масштабный по своему размаху и уникальный по идейно-патриотическому и духовному содержанию Парк Победы, построенный к 75-летию Великой Победы.
В эти непростые дни, в нашей общей повестке дня как никогда актуальные вопросы дальнейшего развития многопланового сотрудничества и реализации дополнительных резервов практического взаимодействия в рамках СНГ.
В этих целях нами также иницирована организация предстоящего заседания Совета глав правительств СНГ в режиме видеоконференцсвязи, проведение которого было запланировано на 29 мая в Ташкенте.
Уверен, что результаты сегодняшнего заседания Совета министров иностранных дел СНГ будут способствовать планомерному развитию сотрудничества в рамках Содружества, а также выполнению в полном объеме поставленных задач председательства Узбекистана.