МДҲ ИШТИРОКЧИ ДАВЛАТЛАРИ ТАШҚИ ИШЛАР ВАЗИРЛАРИ КEНГАШИНИНГ МАЖЛИСИ ТЎҒРИСИДА
2020 йилнинг 12 май куни Ўзбекистон Республикаси ташаббуси билан биринчи марта видеоконференсалоқа режимида Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги иштирокчи давлатлари Ташқи ишлар вазирлари кенгашининг мажлиси бўлиб ўтди. Тадбирда Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов раислик қилди.
Мажлис ишида Арманистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Зограб Мнатсаканян, Беларусь Республикаси Ташқи ишлар вазири Владимир Макей, Молдова Республикаси Ташқи ишлар ва Европа интеграцияси вазири Олег Тсуля, Озарбайжон Республикаси Ташқи ишлар вазири Элмар Мамедяров, Қирғизистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Чингиз Айдарбеков, Қозоғистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Мухтар Тлеуберди, Россия Федерацияси Ташқи ишлар вазири Сергей Лавров, Тожикистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Сирожиддин Муҳриддин, Туркманистон Ташқи ишлар вазири Рашид Мередов ҳамда МДҲ Ижроия қўмитаси раиси – Ижрочи котиби Сергей Лебедев иштирок этдилар.
Мажлис иштирокчилари фашизм устидан қозонилган ғалабанинг 75 йиллиги муносабати билан бир-бирларини табрикладилар. Ҳамдўстлик давлатлари халқларининг фашизмга қарши курашдаги метиндек бардоши ва мислсиз иродаси эътироф этилди. Уруш ва фронт орти фахрийларига самимий ғамхўрлик қилиш, юртимизда тинчлик учун ўз жонини берганларнинг хотирасини абадий сақлаш зарурлиги таъкидланди.
Ҳамдўстлик ташқи сиёсат идоралари раҳбарлари халқаро кун тартибининг ва МДҲ доирасидаги ҳамкорликнинг долзарб масалаларини, халқаро ва минтақавий ишларда ташкилот роли ва ўрнининг ҳолати, уни кучайтириш истиқболларини кўриб чиқдилар, шунингдек қатор ташкилий масалаларни муҳокама қилдилар.
Томонлар карантин чекловлари шароитида савдо-иқтисодий ва транспорт-коммуникация соҳаларидаги барча мавжуд ва йўлга қўйилган ҳамкорлик механизмларини сақлаб қолишнинг ҳамда МДҲ эркин савдо ҳудудининг тўлақонли ишлашини таъминлашнинг муҳимлигини қайд этдилар.
Делегациялар раҳбарлари коронавирус пандемияси оқибатларини бартараф этишда Ҳамдўстлик иштирокчи давлатлари саъй-ҳаракатларини бирлаштириш долзарблигини таъкидладилар.
Ташқи сиёсат идоралари ўртасида МДҲ давлатлари ҳудудида хавфсизлик ва барқарорликни таъминлаш жабҳасидаги мулоқотни мустаҳкамлаш ҳамда инвестиция, транспорт, инновация, маданият, спорт ва ёшлар сиёсати соҳаларидаги ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Ҳамдўстлик иштирокчи давлатлари халқлари ҳаёти фаровонлиги ва сифат даражасини кўтариш мақсадида яхши қўшничилик, ўзаро ҳурмат ва манфаатларни инобатга олишга асосланган ҳолда ҳамкорлик кенгайтириш зарурлиги таъкидланди.
Иштирокчилар МДҲ ТИВКнинг кейинги мажлисини октабрь ойида Тошкент шаҳрида ўтказиш тўғрисидаги Ўзбекистон томони таклифини қўллаб-қувватладилар.
Мажлис якунларига кўра ҳамкорликнинг турли йўналишларида 11 та ҳужжат имзоланди, кун тартибининг барча масалалари бўйича ўзаро келишилган қарорлар қабул қилинди.

О ЗАСЕДАНИИ СОВЕТА МИНИСТРОВ ИНОСТРАННЫХ ДЕЛ ГОСУДАРСТВ-УЧАСТНИКОВ СНГ
12 мая 2020 года по инициативе Республики Узбекистан впервые в режиме видеоконференцсвязи состоялось заседание Совета министров иностранных дел государств-участников Содружества Независимых Государств.
На мероприятии председательствовал Министр иностранных дел Абдулазиз Камилов.
В работе заседания приняли участие министры иностранных дел Азербайджанской Республики Эльмар Мамедъяров, Республики Армения – Зограб Мнацаканян, Республики Беларусь – Владимир Макей, Республики Казахстан – Мухтар Тлеуберди, Кыргызской Республики – Чингиз Айдарбеков, Республики Молдова – Олег Цуля, Российской Федерации – Сергей Лавров, Республики Таджикистан – Сироджиддин Мухриддин, Туркменистана – Рашид Мередов, а также Председатель Исполнительного комитета – Исполнительный секретарь СНГ Сергей Лебедев.
Участники заседания обменялись поздравлениями по случаю 75-летия победы над фашизмом. Отмечена несокрушимая стойкость, невиданная сила духа народов стран Содружества в борьбе против фашизма. Подчеркнута необходимость проявления искренней заботы о ветеранах войны и тыла, сохранения вечной памяти об отдавших собственные жизни ради мира на земле.
Главы внешнеполитических ведомств Содружества рассмотрели актуальные вопросы международной повестки дня и взаимодействия в рамках СНГ, состояние и перспективы повышения роли и места организации в международных и региональных делах, а также обсудили ряд вопросов организационного характера.
Стороны отметили важность сохранения в условиях карантинных ограничений всех имеющихся и налаженных механизмов взаимодействия в торгово-экономической и транспортно-коммуникационной сферах, а также полноценного функционирования зоны свободной торговли СНГ.
Главы делегаций подчеркнули актуальность объединения усилий государств-участников Содружества в предотвращении последствий коронавирусной пандемии.
Отдельное внимание было уделено вопросам укрепления диалога между внешнеполитическими ведомствами в области обеспечения безопасности и стабильности на территории стран СНГ, а также дальнейшего развития сотрудничества в сферах инвестиций, транспорта, инноваций, культуры, спорта и молодежной политики.
Подчеркнута необходимость наращивания сотрудничества на основе добрососедства, взаимного уважения и учета интересов в целях повышения благосостояния и качества жизни народов государств-участников Содружества.
Стороны поддержали предложение узбекской стороны о проведении следующего заседания СМИД СНГ в октябре текущего года в г.Ташкенте.
По итогам заседания подписаны 11 документов в различных сферах сотрудничества, приняты взаимосогласованные решения по всем вопросам повестки дня.