Ўзбекистон Президенти экспорт фаолиятини қўллаб-қувватлаш чора-тадбирлари тўғрисидаги қарорга имзо чекди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 2020 йил 7 май куни “Экспорт фаолиятини янада қўллаб-қувватлаш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорга имзо чекди.
Мазкур ҳужжатга биноан, маҳсулотларни экспорт қилишда ташиш харажатларини 50 фоизигача миқдорда компенсация қилишга субсидиялар тақдим этиш механизми маҳсулотларни автомобиль ва ҳаво транспортида экспортга ташишга ҳам татбиқ этилди.
Экспорт қилишда автомобиль, темир йўл ва ҳаво транспортида ташиш харажатларининг бир қисми компенсация қилинадиган маҳсулотлар рўйхати тасдиқланди.
Ушбу рўйхатга тухум, парранда гўшти ва маҳсулотлари, турли хил ҳўл ва қуруқ мевалар, дори хомашёси воситалари, техникалар, тикув-трикотаж, пойабзал ва бошқа кўплаб турдаги маҳсулотлар киритилган.
Ўзбекистон Республикаси божхона чегарасидан экспорт операциялари бўйича олиб ўтилаётган товарларнинг божхона расмийлаштирувини амалга оширишда жисмоний ва юридик шахсларга нисбатан жорий қилинган барча турдаги мажбурий тўловлар ва ижро ҳужжатлари бўйича қарздорлиги мавжудлигини текшириш амалиёти 2021 йил 1 январга қадар бекор қилинди.
Экспорт қилувчилар гаров сифатида суғурта хизматларидан фойдаланганда суғурта мукофотини қоплашга Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳузуридаги Экспортни рағбатлантириш агентлиги томонидан компенсациялар тақдим этилиши белгиланди.
Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги Экспортни рағбатлантириш агентлигининг харажатлари учун асосланган ҳисоб-китоблар бўйича 2020 йил учун Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджетидан зарур маблағлар ажратади ва 2021 йилдан ҳар йили зарур бюджет маблағларини назарда тутади.

Президент Узбекистана подписал постановление о мерах по дальнейшей поддержке экспортной деятельности
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 7 мая 2020 года подписал Постановление “О мерах по дальнейшей поддержке экспортной деятельности”.
Согласно документу, механизм предоставления субсидий на компенсацию до 50 процентов расходов по транспортировке при экспорте продукции распространен и на транспортировку продукции на экспорт автомобильным и воздушным транспортом.
Утвержден Перечень продукции, при экспорте которой осуществляется компенсация части затрат на ее транспортировку автомобильным, железнодорожным и воздушным транспортом.
В этот перечень вошли яйца, птица и продукция из нее, свежие и сушеные фрукты и овощи, лекарственные препараты, бытовая техника, швейно-трикотажная продукция, обувь и еще многое другое.
До 1 января 2021 года отменена практика проверки наличия задолженности по всем видам обязательных платежей и исполнительных документов, введенных в отношении физических и юридических лиц при таможенном оформлении товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Узбекистан по экспортным операциям.
Установлено, что Агентством продвижения экспорта при Министерстве инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан предоставляются компенсации на возмещение страховой премии при пользовании экспортерами в качестве залога страховыми услугами.
Министерству финансов Республики Узбекистан поручено выделить по обоснованным расчетам средства, необходимые на расходы Агентства продвижения экспорта из Государственного бюджета Республики Узбекистан на 2020 год, начиная с 2021 года – ежегодно предусматривать необходимые бюджетные средства.