Ўзбекистон Президенти экспорт фаолиятини қўллаб-қувватлаш чора-тадбирлари тўғрисидаги қарорга имзо чекди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 2020 йил 7 май куни “Экспорт фаолиятини янада қўллаб-қувватлаш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорга имзо чекди.
Мазкур ҳужжатга биноан, маҳсулотларни экспорт қилишда ташиш харажатларини 50 фоизигача миқдорда компенсация қилишга субсидиялар тақдим этиш механизми маҳсулотларни автомобиль ва ҳаво транспортида экспортга ташишга ҳам татбиқ этилди.
Экспорт қилишда автомобиль, темир йўл ва ҳаво транспортида ташиш харажатларининг бир қисми компенсация қилинадиган маҳсулотлар рўйхати тасдиқланди.
Ушбу рўйхатга тухум, парранда гўшти ва маҳсулотлари, турли хил ҳўл ва қуруқ мевалар, дори хомашёси воситалари, техникалар, тикув-трикотаж, пойабзал ва бошқа кўплаб турдаги маҳсулотлар киритилган.
Ўзбекистон Республикаси божхона чегарасидан экспорт операциялари бўйича олиб ўтилаётган товарларнинг божхона расмийлаштирувини амалга оширишда жисмоний ва юридик шахсларга нисбатан жорий қилинган барча турдаги мажбурий тўловлар ва ижро ҳужжатлари бўйича қарздорлиги мавжудлигини текшириш амалиёти 2021 йил 1 январга қадар бекор қилинди.
Экспорт қилувчилар гаров сифатида суғурта хизматларидан фойдаланганда суғурта мукофотини қоплашга Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳузуридаги Экспортни рағбатлантириш агентлиги томонидан компенсациялар тақдим этилиши белгиланди.
Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги Экспортни рағбатлантириш агентлигининг харажатлари учун асосланган ҳисоб-китоблар бўйича 2020 йил учун Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджетидан зарур маблағлар ажратади ва 2021 йилдан ҳар йили зарур бюджет маблағларини назарда тутади.

President of Uzbekistan signed the decree to further support country’s export activities
On May 7, 2020 President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev signed the decree “On measures to further support to export activities”.
According to the document, businesses delivering export products by railroad and car will receive up to 50 percent subsidies for compensation.
The decree also adopts the list of products applicable for partial reimbursement for transportation by road, railway and air.
Eggs, poultry and its products, fresh and dried fruits and vegetables, medication, household appliances, sewing and knitwear, shoes and much more are featured in the list.
Businesses won’t be verified for debts for all types of obligatory payments and executive documents enforced toward individuals and legal entities during customs clearance of goods until January 1, 2021, while crossing the border of Uzbekistan on exporting purposes.
Export Promotion Agency under the Ministry of Investment and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan will provide compensation for reimbursement of the insurance premium when exporters use insurance services as bail.
The Ministry of Finance of the Republic of Uzbekistan was instructed to allocate, based on reasonable estimates, the funds necessary for the expenses of the Agency for the Export Promotion Agency from the State Budget of the Republic of Uzbekistan for 2020; starting from 2021 to consider funds on annual basis.