Транспорт-логистика тизимини ривожлантириш бўйича таклифлар кўриб чиқилди
Бугунги кунда Ўзбекистоннинг Шарқ ва Ғарбни боғловчи қуруқликдаги йирик транспорт хабига айланиши учун кенг имкониятлар мавжуд. Мамлакатимиз ҳудудидан халқаро аҳамиятга эга 4 минг километр транзит йўлаклари ўтади, 4 минг 700 километр темир йўл тармоғи бор.
Тошкент шаҳри, Навоий ва Наманганда замонавий транспорт-логистика марказлари ва “қуруқлик портлари” ривожланмоқда. Навоий аэропорти Евроосиё ҳаво йўлакларида муҳим карго тугуни вазифасини бажармоқда.
Шу билан бирга, “Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон” темир йўлини қуриш, Трансафғон темир йўли лойиҳасини жадаллаштириш мамлакатимизнинг минтақавий ва халқаро транспорт тизимидаги ўрнини янада мустаҳкамлайди.
Ушбу йирик лойиҳалар ишга тушиши натижасида Ўзбекистон Тинч океанидан Европагача бўлган энг қисқа қуруқлик йўлагининг асосий бўғинига айланади. Мазкур йўналиш анъанавий йўналишларга нисбатан юк ташиш вақтини 3 баробаргача қисқартириб, 8 кунгача тушириш имконини беради. Шунингдек, Покистоннинг Карачи ва Гвадар портлари орқали Ҳинд океанига, қарийб 2 миллиард аҳоли яшайдиган Жанубий Осиё бозорларига чиқиш учун энг тезкор йўл очилади.
Тақдимотда мамлакатимизда бу борадаги имкониятлардан ҳали тўлиқ фойдаланилмаётгани қайд этилди.
Маълумки, Хитой ва Европа ўртасида йиллик товар айланмаси 800 миллиард долларни, юк ташиш ҳажми эса 120-150 миллион тоннани ташкил этади. Агар Ўзбекистон йилига қўшимча 15-20 миллион тонна халқаро транзит юкини қабул қила олса, 400-600 миллион доллар қўшимча даромад, логистика марказлари ва терминаллар қурилишига 3 миллиард доллар хорижий инвестиция, 50 мингта барқарор иш ўрни яратиш имконияти пайдо бўлади. Бу иқтисодиёт ўсишига қўшимча 1,5-2 фоизлик суръат бериши мумкин.
Бироқ ҳозирча Ўзбекистоннинг ушбу транзит айланмасидаги улуши 1-2 фоиздан ошмаяпти. 2025 йилда транзит юк ташиш ҳажми 15,3 миллион тоннани ташкил этиб, 2021 йилга нисбатан 54 фоиз ўсган бўлса-да, мавжуд салоҳият бундан анча юқори.
Таҳлилларга кўра, чегара ўтказиш пунктлари кўп бўлишига қарамай, уларнинг аксарияти халқаро юкларни тезкор қабул қилиш ва расмийлаштириш қувватига эга эмас. Мамлакатимизда халқаро талабга мос 27 та логистика маркази мавжуд бўлиб, уларнинг умумий қуввати 27,2 миллион тоннани ташкил этади. Бироқ фақат биттаси юқори тоифага эга. Автоматлашган “А” тоифадаги омборлар жами эҳтиёжнинг 10-15 фоизини қоплайди, замонавий музлаткичли ва божхона омборлари етишмайди.
Шунингдек, логистика марказлари асосан Тошкент шаҳри ва унинг атрофида жойлашгани, контейнерлаштириш улуши пастлиги, давлат органлари ва хусусий логистика марказлари ўртасида ахборот тизимлари тўлиқ интеграция қилинмагани, соҳада рақамлаштириш даражаси етарли эмаслиги кўрсатиб ўтилди.
Тақдимотда Хонобод ва Ангрен шаҳарлари, Янгийўл, Оҳангарон, Олот ва Термиз туманларини транспорт-логистика соҳасига ихтисослаштириш таклиф этилди.
Хонобод шаҳри “Хитой йўли дарвозаси” сифатида Хитой – Марказий Осиё – Каспий – Кавказ – Европа, Хитой – Марказий Осиё – Трансафғон ҳамда Хитой – Марказий Осиё – Эрон транзит йўлакларига хизмат қилади. Ангрен шаҳри, Янгийўл ва Оҳангарон туманлари транзит ва ташқи савдо юкларини оралиқ тақсимлаш марказлари сифатида ривожлантирилади.
Олот тумани “Ўрта йўлак дарвозаси” сифатида Хитой – Марказий Осиё – Каспий – Кавказ – Европа ҳамда Хитой – Марказий Осиё – Эрон йўналишларига, Термиз тумани эса “Трансафғон йўлаги дарвозаси” сифатида Хитой – Марказий Осиё – Трансафғон – Покистон транспорт йўлагига ихтисослашади.
Ушбу ҳудудларда логистика марказлари ташкил этмоқчи бўлган тадбиркорларга ҳар бир ҳудудда 50 гектардан, жами 300 гектар ер майдони таклиф этилади. Бу мақсадлар учун ҳар йили 200 миллион долларлик имтиёзли ва кам фоизли кредит линияларини йўналтириш назарда тутилмоқда. Логистика марказлари учун ташқи инфратузилма бюджет ҳисобидан барпо этилади.
Шунингдек, Қибрай ва Термиз туманларида божхона терминали ҳамда автотураргоҳлар қуриш, Хонобод шаҳрида халқаро темир йўл чегара ўтказиш пунктини барпо этиш, Янгийўл туманидаги темир йўл станциясини кенгайтириш, Оҳангарон туманида “А” тоифадаги йирик логистика марказини қуриш бўйича таклифлар кўриб чиқилди.
Тақдимотда рақамлаштириш ва замонавий бошқарув тизимларини жорий этиш масалаларига ҳам алоҳида эътибор қаратилди. Логистика марказларида терминалларни бошқариш ва омборни бошқариш тизимини жорий этиш, уларни “E-logistika” платформасига интеграция қилиш, автотранспорт воситаларини онлайн кузатиш, автотранспорт рақамларини аниқлаш ва электрон ҳисобга олиш тизимини йўлга қўйиш таклифи билдирилди.
Чегара ўтказиш пунктларида “ягона тўхташ” (one stop) тамойилини жорий қилиш орқали юкларни расмийлаштириш жараёнини тезлаштириш зарурлиги қайд этилди.
Соҳада хусусий инвестицияларни кенг жалб қилиш учун логистика марказларига замонавий ускуналар, омборхона ва юк ортиш-тушириш техникалари, агрегат ва эҳтиёт қисмларни олиб киришда божхона божи ҳамда мажбурий сертификатлаш талабларини енгиллаштириш таклиф қилинди.
Президентимиз транспорт-логистика тизими мамлакат экспорт салоҳияти, инвестициявий жозибадорлиги ва ҳудудлар ривожи учун стратегик аҳамиятга эга эканини таъкидлади.
Мутасаддиларга халқаро транспорт йўлакларидан самарали фойдаланиш, логистика марказлари тармоғини кенгайтириш, соҳани рақамлаштириш ва хусусий сектор учун қулай шароитлар яратиш бўйича топшириқлар берилди.

Рассмотрены предложения по развитию транспортно-логистической системы
Сегодня Узбекистан располагает широкими возможностями, чтобы стать крупным сухопутным транспортным хабом, связывающим Восток и Запад. Через территорию нашей страны проходят 4 тысячи километров транзитных коридоров международного значения, имеется железнодорожная сеть протяженностью 4,7 тысячи километра.
В городе Ташкенте, Навои и Намангане развиваются современные транспортно-логистические центры и «сухие порты». Аэропорт Навои выполняет функцию важного грузового узла на евразийских воздушных маршрутах.
Более того, строительство железной дороги «Китай – Кыргызстан – Узбекистан» и ускорение реализации проекта Трансафганской железной дороги будут способствовать дальнейшему укреплению позиций нашей страны в региональной и международной транспортной системе.
В результате реализации этих крупных проектов Узбекистан станет ключевым звеном кратчайшего сухопутного маршрута от Тихого океана до Европы. Этот коридор позволит сократить сроки доставки грузов до 8 дней, что в 3 раза меньше по сравнению с традиционными маршрутами. Кроме того, через порты Карачи и Гвадар в Пакистане откроется выход к Индийскому океану, а также самый быстрый путь на рынки Южной Азии с населением около 2 миллиардов человек.
На презентации было отмечено, что имеющийся потенциал страны в этой сфере пока используется не в полной мере.
Годовой товарооборот между Китаем и Европой составляет 800 миллиардов долларов, а объем грузоперевозок достигает 120-150 миллионов тонн. Если Узбекистан сможет ежегодно дополнительно принимать 15-20 миллионов тонн международных транзитных грузов, появится возможность получить дополнительно 400-600 миллионов долларов доходов, привлечь 3 миллиарда долларов иностранных инвестиций в строительство логистических центров и терминалов, а также создать 50 тысяч устойчивых рабочих мест. Это может ускорить темпы роста экономики на 1,5-2 процентных пункта.
Однако пока доля Узбекистана в этом транзитном обороте не превышает 1-2 процентов. Хотя в 2025 году объем транзитных грузоперевозок составил 15,3 миллиона тонн, увеличившись на 54 процента по сравнению с 2021 годом, имеющийся потенциал позволяет добиться гораздо более высоких результатов.
Согласно расчетам, несмотря на наличие большого количества пограничных пропускных пунктов, большинство из них не обладают достаточной пропускной способностью для оперативного приема и оформления международных грузов. В стране функционируют 27 логистических центров, соответствующих международным требованиям, с совокупной мощностью 27,2 миллиона тонн. Однако лишь один из них относится к высшей категории. Автоматизированные складские комплексы категории «А» покрывают лишь 10-15 процентов имеющейся потребности. Также ощущается нехватка современных холодильных и таможенных складов.
Также отмечено, что логистические центры в основном сосредоточены в Ташкенте и его окрестностях, остается низкой доля контейнеризации, не полностью интегрированы информационные системы государственных органов и частных логистических центров, остается недостаточным уровень цифровизации отрасли.
На презентации предложено специализировать города Ханабад и Ангрен, а также Янгиюльский, Ахангаранский, Алатский и Термезский районы на развитии транспортно-логистической сферы.
Город Ханабад, выступая в качестве «ворот китайского пути», будет обслуживать транзитные коридоры Китай – Центральная Азия – Каспийское море – Кавказ – Европа, Китай – Центральная Азия – Трансафганский маршрут и Китай – Центральная Азия – Иран. Город Ангрен, а также Янгиюльский и Ахангаранский районы будут развиваться как промежуточные распределительные центры транзитных и внешнеторговых грузов.
Алатский район станет «воротами Срединного коридора» и будет специализироваться на маршрутах Китай – Центральная Азия – Каспийское море – Кавказ – Европа и Китай – Центральная Азия – Иран. Термезский район, в свою очередь, в качестве «ворот Трансафганского коридора» будет ориентирован на транспортный маршрут Китай – Центральная Азия – Трансафганский коридор – Пакистан.
Предпринимателям, планирующим создать логистические центры на этих территориях, предложат по 50 гектаров земли в каждом районе, всего 300 гектаров земельных участков. На эти цели предусмотрено ежегодно выделять льготные и низкопроцентные кредитные линии в объеме 200 миллионов долларов. Внешняя инфраструктура для логистических центров будет создаваться за счет бюджетных средств.
Также рассмотрены предложения по строительству таможенных терминалов и парковок в Кибрайском и Термезском районах, созданию международного железнодорожного пограничного пункта пропуска в городе Ханабаде, расширению железнодорожной станции в Янгиюльском районе, а также строительству крупного логистического центра категории «А» в Ахангаранском районе.
На презентации особое внимание было уделено вопросам цифровизации и внедрения современных систем управления. Предложено внедрить в логистических центрах системы управления терминалами и складами, интегрировать их с платформой «E-logistika», а также наладить систему онлайн-мониторинга, распознавания номерных знаков и электронного учета транспортных средств.
Подчеркнута необходимость ускорения процедур оформления грузов на пограничных пунктах пропуска за счет внедрения принципа «одной остановки» (one stop).
Для широкого привлечения в отрасль частных инвестиций предложено упростить таможенные пошлины и требования обязательной сертификации при ввозе современного оборудования для логистических центров, складской и погрузочно-разгрузочной техники, агрегатов и запасных частей.
Президент нашей страны подчеркнул, что транспортно-логистическая система имеет стратегическое значение для наращивания экспортного потенциала страны, инвестиционной привлекательности и развития регионов.
Ответственным лицам даны поручения по эффективному использованию международных транспортных коридоров, расширению сети логистических центров, цифровизации отрасли, а также созданию благоприятных условий для частного сектора.