Сирдарёда сув тошқини – Ўзбекистон халқи офатга қарши бирдам ва бардам курашмоқда
Ёмғир ёғиб, кучли шамол сабабли 1 май куни эрталаб Сирдарё вилоятида жойлашган Сардоба сув омбори тўғонининг бир қисми ўпирилган. Оқибатда сув оқими аҳоли пунктлари, коммуникация тармоқлари ва қишлоқ хўжалиги майдонларига жиддий зарар етказган.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев бундай вазиятда халқ билан бирга бўлиш ва вазиятни яқиндан ўрганиб, фавқулодда ҳолат оқибатларини бартараф этиш мақсадида зудлик билан воқеа жойига етиб келди. Аҳоли билан учрашиб, офатдан жабрланган ҳар бир инсон алоҳида эътиборда бўлишини таъкидлади.
– Бу ҳеч ким кутмаган синов. Биринчи ҳаракатимиз одамларни эҳтиёт жойларга кўчириш бўлди. Энг катта масала – ўлим бўлмаслиги. Оқсоқоллар, маҳалла раислари ва нозирларидан илтимос қиламан: одамларни йиғиб, уйларга, палаткаларга жойлаштириб, озиқ-овқат билан таъминлаб, маҳаллама-маҳалла саранжом қилиб олишимиз керак. Бунинг учун ҳамма куч ва воситаларни сафарбар қиламиз. Биронта хонадон, биронта одам эътиборсиз қолмайди, – деди Шавкат Мирзиёев.
Президент Шавкат Мирзиёев Сардоба сув омбори тўғони очилган жойга бориб, уни кўздан кечирди, сув чиқишининг тўхтагунига қадар икки кун давомида Сирдаёрда бўлиб, аҳоли ҳолидан хабардор бўлиб турди. Ҳозирда тўғондан сув чиқиши тўхтаган.
Ўзбекистонликлар табиатида бағрикенглик, яхши-ёмон кунда елкадош бўлишдек фазилат устун. Бунга узоқ ва яқин тарих гувоҳ: Иккинчи жаҳон урушида ҳарбий ҳаракатлар олиб борилган ҳудудлардан эвакуация қилинган минглаб инсонлар Ўзбекистондан қўним топди, шу кунларда дунё аҳлини қаттиқ қайғуга қўйган коронавирус пандемиясидан азият чеккан қўшни ва яқин давлатлар, ҳамкор мамлакатларга ҳам шу юрт халқи биринчилар қаторида инсонпарварлик ёрдами жўнатди.
Бугун кутилмаган табиий офат сирдарёликлар бошига соя солди. Аммо ўзбекистонликлар уларни ёлғизлатиб қўйгани йўқ. Етказилган талафотни бартараф этиш мақсадида мамлакатнинг бошқа вилоятларидан инсонпарварлик ёрдами карвонининг жўнатилиши бир зум бўлса-да, тўхтагани йўқ.
Воқеа юз берган куннинг ўзида Жиззах, Самарқанд, Тошкент, Бухоро, Қашқадарё, Андижон, Сурхондарё ва бошқа вилоятлардан Сирдарёга иссиқ кийим-бош, кўрпа-тўшак ва турли озиқ-овқат маҳсулотлари юкланган кўмак карвонлари кетма-кет етиб келди. Халқ депутатлари Самарқанд вилоят Кенгаши сессиясида Сардоба аҳлига кўмаклашиш хайрия жамғармасига Самарқанд вилояти бюджетининг 2020 йил биринчи чоракдаги даромадлар режасининг ошириб бажарилган қисмидан 5 миллиард сўм пул кўчириш таклифи ўртага ташланди ва бу таклиф депутатлар томонидан маъқулланди.
Мамлакат фуқароларининг эътибори Сардоба туманидаги табиий офатдан азият чекканлар инсонларга қаратилган. Саховат кўрсатишда вазирлик ва идоралар, давлат ҳокимияти органлари намуна ва пешқадам бўлмоқда. Хусусан, Адлия вазирлигидан “Салом Сардоба, биз биргамиз” акцияси доирасида зарур маҳсулотлар юборилди. Соғлиқни сақлаш вазирлиги эса зарур тиббий воситалар кўринишида кўмак кўрсатди.
Табиийки, олижаноб ва меҳр-оқибатли ўзбекистонликлар ҳам ҳамжиҳат бўлиб, Сирдарёга зарур маҳсулотлар юбормоқда.
Воқеа юз берган 1 май куни Тошкент шаҳридаги бир гуруҳ фаол фуқаролар ижтимоий тармоқларда сардобаликларга кўмак кўрсатиш бўйича акция бошлашди. Шундан сўнг 100 дан ортиқ автотранспортларда бирламчи зарур озиқ-овқат маҳсулотларидан тортиб, кийим-кечак, кўрпа-тўшак, болалар учун ўйинчоқ ва китоблар шаклида ёрдам юки шакллантирилди.
Ана шундай ёрдамдан баҳраманд бўлган сирдарёлик фуқаролардан бири ижтимоий тармоқлардаги саҳифасида шундай пост қолдирган: “Ҳозирги пайтгача Хоразм, Бухоро, Навоий, Самарқанд, Жиззах вилоятларидан 150 тадан ортиқ автоуловларда ёрдам келди. Бу каби кўмак карвонларининг келиши эрталабдан бери тўхтагани йўқ”.
Аҳоли саломатлигини сақлаш, талафот кўрганларга моддий ва маънавий ёрдам кўрсатишда бугун нодавлат ташкилотлари ва бизнес вакиллари ҳам фаол иштирок этмоқда. Биргина Наманган шаҳридаги “Aisha Home Textile” корхонаси Сирдарё вилояти аҳолисига умумий қиймати 250 миллион сўмлик ёрдам йўллади. “APK Oq oltin” ва “Arnasoy Gold Tex” корхонаси, қолаверса, жамиятнинг фаол қатламлари, журналистлар, санъат аҳли вакиллари ҳам ана шундай хайрли ташаббуслар кўрсатишда биринчилар қаторида бўлмоқда.
“Хайрли ишнинг қаноти бор”, деган нақл бор. Бугун мазкур мақолнинг ҳаётдаги ифодасини ўзбекистонликлар мисолида кўриш мумкин. Бундан бир неча йил муқаддам Президент Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан мамлакатда “Обод қишлоқ” дастури ишлаб чиқилган эди. Унинг ижроси доирасида Жиззах вилояти Дўстлик туманидаги “Манас” қишлоғи тўлиқ қайта қурилиб, инсонлар ҳаёти ва қалбига янги умид, ишонч олиб кирилганди. Бугун эса ана шу обод кўнгил соҳибларининг ўзи хайри ишларда ҳамюртларини қўллаб-қувватламоқда.
Бу борадаги фикрлар Аслиддин Бектошев исмли ижтимоий тармоқ фойдаланувчиси тилидан шундай баён қилинади: “Жиззахлик бир дўстим Дўстлик туманидаги Манас қишлоғидан телефон қилиб қолди. Сирдарёдан кўчириб олиб келинган аҳолининг бир қисми шу қишлоқдаги мактабга жойлаштирилган экан.Уларнинг орасидаги ёш болалар ва хотин-қизларни шу қишлоқдаги биродарларимиз кун совуғида азият чекмасин, деб кечқурун ўз уйларига олиб кетишибди. Гарчи, мутлақо танимасалар ҳам ўз уйларидан оғир кунларда жой берган, бир бурда нонини қизғанмаган шундай юртдошларимиз борлигига шукр. Уларнинг барчасига чексиз ташаккур билдириб қоламиз”.
Сардоба воқеалари сабабли сирдарёлик 600 нафардан зиёд фуқаро қўшни Тошкент вилоятига ўтган. Чиноз, Бўка, Оққўрғон, Бекобод туманлари ва Бекобод шаҳар ҳокимлари меҳмонларни очиқ юз билан кутиб олди. Сирдарёликлар учун барча шароит яратиб берилди. Яшаш жойи, иссиқ овқат, озиқ-овқат маҳсулотлари билан таъминланди. Шифокорлар меҳмонларга зарур тиббий ёрдам кўрсатиб, улар саломатлигини назоратга олди.
Ўзбекистон халқи Сирдарёдек чўл ҳудудни минг машаққат билан енгиб, уни боғу бўстонга айлантирган матонатли инсонлар фарзанди. Улар рўй берган сув тошқинида ҳам ўша мардоналик, жасорат намуналарини кўрсатмоқда. Ҳамма бир тану бир жон бўлиб, биргалашиб, белгиланган тартибларга ўз вақтида ва қатьий риоя қилмоқда. Шундай экан тез фурсатда табиат офатининг тўлиқ бартараф этилишига шубҳа йўқ.

Наводнение в Сырдарье – узбекский народ крепок и сплочен в противостоянии стихии
Из-за сильного дождя и ветра 1 мая утром часть дамбы на Сардобинском водохранилище в Сырдарьинской области была прорвана. В результате стихийного бедствия был нанесен значительный ущерб населенным пунктам, системам коммуникаций и сельскохозяйственным площадям.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев экстренно прибыл на место происшествия для того, чтобы быть рядом с людьми в этой сложной ситуации, наглядно изучить положение и устранить последствия чрезвычайной ситуации. Встретившись с местным населением, он отметил, что каждому пострадавшему от стихийного бедствия будет уделено особое внимание.
- В эту трудную пору все мы рядом с вами. Сперва пожарными машинами откачаем воду в каждой махалле. На счет строительства и ремонта, возведения новых домов посовещаемся с народом. Проблемы фермеров будут решены с выходом на поля. Самое важное, вы живы-здоровы, ваши дети рядом с вами. Будьте спокойны, - сказал Президент Ш.Мирзиёев.
Глава государства прибыл на место прорыва дамбы, осмотрел место происшествия, находился там в течение двух дней вплоть до остановки утечки, пребывая в области постояно поддерживал контакт с населением.
Великодушие и единство – те качества, которые преобладают у узбекистанцев и в трудные, и в радостные дни. Это подтверждает история - глубокая и современная. В годы Второй мировой войны тысячи эвакуированных с окупированных территорий нашли кров и заботу в Узбекистане, а в наши дни страна в числе первых направила гуманитарную помощь своим партнерам и соседям, подверженным негативному воздействию пандемии коронавируса.
Неожиданный природный катаклизм сегодня омрачил дни сырдарьинцев. Но узбекистанцы не оставили их в беде. Ни на минуту не останавливаются потоки гуманитарной помощи, стекающиеся со всех регионов республики.
В первый же день происшествия из Джизакской, Самаркандской, Ташкентской, Бухарской, Кашкадарьинской, Андижанской, Сурхандарьинской и других областей в Сырдарью начали прибывать грузы с теплой одеждой, предметами первой необходимости, продовольствием.
На сессии Кенгаша народных депутатов Самаркандской области была выдвинута и единогласно поддержана инициатива о направлении 5 миллиардов сумов - суммы перевыполнения бюджета региона за первый квартал 2020 года для содействия населению Сардобинского района.
Все внимание граждан страны сегодня направлено людям, пострадавшим от стихийного бедствия. В первых рядах оказывающих содействие – министерства и ведомства, органы государственной власти. В частности, Министерство юстиции в рамках акции “Здравствуй Сардоба, мы вместе!” направило в регион необходимые продукты. Министерство здравоохранения оказало содействие в обеспечении медикаментами.
Ну, и, конечно, отзывчивые узбекистанцы вносят свою лепту и направляют в Сырдарью посильную помощь.
В день происшествия, 1 мая, группа активных жителей столицы запустила в социальных сетях акцию по сбору помощи сардобинцам. Более 100 автомашин прибыли на место формирования груза, доставив продукты первой необходимости, одежду, постель, детские игрушки и книги.
Один из сырдарьинцев, тронутый таким вниманием и поддержкой, на своей страничке в соцсетях написал: “До настоящего момента прибыло более 150 автомашин с помощью из Хорезмской, Бухарской, Навоийской, Самаркандской и Джизакской областей. Поток этих машин, доставляющих помощь, не останавливается с утра”.
В обеспечении защиты здоровья населения, оказании моральной и материальной поддержки пострадавшим от наводнения принимают также авктивное участие негосударственные организации и предприниматели.
Только лишь одно предприятие из Намангана “Aisha Home Textile” направило населению Сырдарьи помощь на 250 миллионов сумов. Предприятия “APK Oq oltin” и “Arnasoy Gold Tex”, активные общественные деятели, журналисты и представители творческих кругов также находятся в первых рядах таких благотворительных акций.
“У хорошего дела есть крылья”, гласит народная пословица. Сегодня суть этой пословицы можно увидеть на жизненном примере, демонстрируемом узбекистанцами.
Несколько лет назад по инициативе Президента Узбекистана в республике была разработана программа «Обод кишлок» («Благоустроенное село»). В рамках ее реализации в Дустликском районе Джизакской области был полностью перестроен поселок «Манас», жители которого обрели новую жизнь и новые надежды. Сегодня они и сами участвуют в благом деле и помогают своим соотечественникам.
Один из пользователей социальных сетей Аслиддин Бектошев в этой связи сделал следующий пост: «Один мой друг позвонил из поселка Манас Дустликского района Джизакской области. Часть населения, пострадавшего от наводнения, привезли и разместили в школе этого поселка. Чтобы женщины и маленькие дети не замерзли, на ночь местные жители приютили их в своих домах. Слава богу, что среди нас есть люди, готовые разделить с ближним кров и хлеб. Мы всем им бесконечно признательны».
Из-за событий в Сардобе более 600 сырдарьинцев прибыли в Ташкентскую область. Представители местных органов власти Чиназского, Букинского, Аккурганского, Бекабадского районов и города Бекабада встретили их с распахнутыми объятьями. Создали для них все условия. Сырдарьинцы обеспечены жильем, едой, продуктами. Медики оказывают необходимую им медицинскую помощь, наблюдают за состоянием их здоровья.
Современные узбекистанцы, это дети отважных людей, превративших степи Сырдарьи в цветущие сады. И сегодня, когда случилось стихийное бедствие, они показывают пример стойкости и мужества. Все вместе, объединив усилия, они строго следуют установленным предписаниям. Это значит, что несомненно в ближайшее время последствия стихийного бедствия будут ликвидированы.