Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази Гиннеснинг рекордлар китобига киритилиб, ислом цивилизацияси бўйича дунёдаги энг йирик музей сифатида эътироф этилди
Тантанали тақдирлаш маросими Guinness World Records расмий вакили ва ҳаками — Шейда Субаши иштирок этиб, Марказ барча халқаро стандартларга тўлиқ жавоб беришини тасдиқлади.
Тадбирда, шунингдек, лойиҳани амалга оширишга салмоқли ҳисса қўшган меъморлар, олимлар, дизайнерлар ва қурувчилар иштирок этди. Мукофот Марказ Илмий кенгаши аъзоларига топширилди.
Тантанали маросимда Guinness World Records расмий вакили Шейда Субаши шундай таъкидлади:
«Guinness World Records расмий вакили сифатида шуни айтишим мумкинки, музейнинг ҳар бир бурчаги ва тақдим этилган ҳар бир экспонат ўзига хос ноёбликка ҳамда маданий қийматга эга. Ушбу мажмуани барпо этиш ортида йиллар давомида олиб борилган кенг кўламли ва машаққатли меҳнат ётганлиги яққол кўриниб турибди.
Музейга ташриф буюриш мени жуда ҳайратда қолдирди — бу ҳақиқатан ҳам чуқур ва мазмунли тажриба бўлди. Ташриф доирасида барча нарсани тўлиқ қамраб олишнинг имкони бўлмасада, баҳолаш жараёни белгиланган тартиб-қоидаларга қатъий мувофиқ равишда амалга оширилди. Мен томонимдан расмий логбук (қайдлар дафтари)дан фойдаланилди, унда ҳар бир экспонат қайд этилиб, ислом археологияси, санъати ва фани соҳасидаги мутахассислар томонидан тасдиқланди.
Мен амалга оширилган ишлар даражасидан чин дилдан ҳайратдаман ва ушбу лойиҳани ҳаётга тадбиқ этишда иштирок этган барчага ўз миннатдорчилигимни билдирмоқчиман. Бу улкан саъй-ҳаракатлар ва юксак профессионаллик натижаси бўлган улкан ютуқдир. Ҳар бир иштирокчининг ҳиссаси алоҳида ҳурматга лойиқ. Guinness World Records тили билан айтганда, бу — ҳақиқатан ҳам ҳайратланарли».
Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг муаллифлик мегалойиҳаси сифатида ҳаётга тадбиқ этилган улкан илмий-маърифий ва музей мажмуасидир. Лойиҳа 2017 йилда бошланган бўлиб, 2026 йил 17 мартда якунига етди. У илмий салоҳият, маданий мерос ва замонавий технологияларни ягона маконда бирлаштирган "Янги Ўзбекистон"нинг ноёб маданий-маърифий платформаси сифатида қад ростлади. Лойиҳа давлат раҳбарининг миллий ўзликни англашни мустаҳкамлаш ҳамда Ўзбекистонни жаҳон майдонида Ислом цивилизациясининг асосий марказларидан бири сифатида тарғиб қилиш борасидаги стратегик қарашларини акс эттиради.
Лойиҳанинг бош меъмори Абдуқаҳҳор Турдиев шундай деди:
«Марказнинг ўзига хослиги шундаки, унинг меъморчилиги Ўзбекистоннинг бой маданияти ва меросини акс эттиради. Амалга оширилаётган ислоҳотлар туфайли мамлакатимиз ўзини нафақат фан ва маданият маркази, балки цивилизациялараро глобал мулоқотда фаол иштирок этаётган давлат сифатида намоён этиб, дунёга ишонч билан очилмоқда».
Бугунги кунда Марказ минтақанинг энг кўп ташриф буюриладиган маданий-илмий масканларидан бирига айланди: ҳар куни унга 5 000 нафаргача киши ташриф буюрмоқда, бу эса ҳам Ўзбекистон фуқаролари, ҳам хорижий меҳмонлар томонидан қизиқиш юқори эканлигидан далолат беради.
Guinness World Records унвонининг берилиши нафақат лойиҳа кўламининг эътирофи, балки уни амалга оширишда иштирок этган юзлаб мутахассислар, олимлар ва экспертлар меҳнатига берилган юксак баҳодир.
Ислом цивилизацияси маркази директори Фирдавс Абдухолиқов ўз нутқида шундай таъкидлади:
«Шубҳасиз, ушбу мукофот Ўзбекистон Республикасининг муҳтарам Президенти Шавкат Мирзиёевнинг муаллифлик лойиҳасига берилган муносиб эътироф ва мукофотдир. Муҳтарам Президентимиз томонидан фаолиятимиз учун барча зарур шароитлар яратиб берилди ва бугунги кунда бизнинг асосий мақсадимиз — Ўзбекистоннинг бой маданий меросини сақлаш ва оммалаштириш, шунингдек, муқаддас Ислом динимизнинг эзгулик, тинчлик, маърифат ва бағрикенглик дини сифатидаги инсонпарвар ғояларини тарғиб қилишга қаратилган кенг кўламли илмий-маърифий лойиҳаларни амалга оширишда ушбу салоҳиятдан самарали фойдаланишдир».
Guinness World Records мақомининг олиниши Ўзбекистоннинг Ислом фани, маданияти ва маърифатининг муҳим туристик ва тарихий марказларидан бири сифатидаги ролини мустаҳкамлайди. Бу, шунингдек, Марказнинг ўзаро ҳурмат, бағрикенглик ва маданий хилма-хиллик тамойилларига асосланган цивилизациялараро мулоқотнинг замонавий платформаси сифатидаги аҳамиятини тасдиқлайди.

Центр исламской цивилизации в Узбекистане вошёл в Книгу рекордов Гиннесса и стал крупнейшим музеем исламской цивилизации
Торжественная церемония награждения прошла с участием официального представителя и судьи Guinness World Records — Шейды Субаши, которая подтвердила соответствие Центра всем международным стандартам.
В мероприятии также приняли участие архитекторы, проектировщики, дизайнеры и строители, внесшие значительный вклад в реализацию проекта. Награда была вручена членам Научного совета Центра.
Шейда Субаши отметила:
«Как официальный адъюдикатор Guinness World Records, могу отметить, что каждый уголок музея и каждый представленный экспонат обладают собственной уникальностью и культурной ценностью. Очевидно, что за созданием этого пространства стоят годы масштабной, кропотливой работы.
Посещение музея произвело на меня сильное впечатление — это действительно глубокий и содержательный опыт. Несмотря на то, что в рамках визита невозможно охватить абсолютно всё, процесс оценки строго соответствовал установленным процедурам: мной был использован официальный логбук, в котором каждый экспонат зафиксирован и подтверждён профильными специалистами в области исламской археологии, искусства и науки.
Я искренне впечатлена уровнем проделанной работы и хотела бы выразить признательность всем, кто был причастен к реализации этого проекта. Это выдающееся достижение, результат колоссальных усилий и высокого профессионализма. Вклад каждого участника заслуживает отдельного уважения. И, говоря языком Guinness World Records, это — по-настоящему «официально потрясающе».
Центр исламской цивилизации в Узбекистане является масштабным научно-образовательным и музейным комплексом, реализуемым как авторский мегапроект Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева . Проект был инициирован в 2017 году и завершён 17 марта 2026 года. Он задуман как уникальная культурно -просветительская платформа «Нового Узбекистана», объединяющая научный потенциал, культурное наследие и современные технологии в едином пространстве. Проект отражает стратегическое видение главы государства по укреплению национальной идентичности и продвижению Узбекистана как одного из ключевых центров исламской цивилизации на мировой арене.
Главный архитектор проекта Абдукаххор Турдиев отметил:
«Уникальность Центра заключается в том, что его архитектура отражает богатую культуру и наследие Узбекистана. Благодаря проводимым реформам страна уверенно открывается миру, заявляя о себе не только как о центре науки и культуры, но и как о государстве, активно участвующем в глобальном диалоге цивилизаций».
Сегодня Центр стал одной из самых посещаемых культурно-научных площадок региона: ежедневно его посещают до 5 000 человек, что свидетельствует о высоком интересе как со стороны граждан Узбекистана, так и иностранных гостей.
Присвоение титула Guinness World Records стало не только признанием масштабов проекта, но и высокой оценкой труда сотен специалистов, учёных и экспертов, принимавших участие в его реализации.
Директор Центра исламской цивилизации Фирдавс Абдухаликов отметил:
«Несомненно, эта награда является заслуженной наградой и заслуженным признанием авторского проекта уважаемого Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева.
Уважаемым Президентом созданы все необходимые условия для нашей деятельности, и сегодня наша главная цель — эффективно использовать этот потенциал для реализации масштабных научных и просветительских проектов, направленных на сохранение и популяризацию богатого культурного наследия Узбекистана ,а также продвижение гуманных идей нашей священной религии ислам ,как религии добра,мира , просвещения и толерантности ».
Получение статуса Guinness World Records укрепляет роль Узбекистана как одного из ключевых туристических и исторических центров исламской науки, культуры и просвещения. Это также подтверждает значение Центра как современной платформы для диалога цивилизаций, основанного на принципах взаимного уважения, толерантности и культурного многообразия.