Аҳоли мурожаатлари билан ишлаш тизими янги босқичга олиб чиқилади
Таъкидланганидек, юртимиз нуфуси 38 миллиондан ошди, сўнгги тўққиз йилда аҳоли даромади икки карра кўпайди. Халқимиз оғирини енгил қилиш, уни ўйлантираётган масалаларга ечим топиш бўйича вазир ва ҳокимлар маҳалла даражасида ишлайдиган тизим яратилди. Жорий йилда ҳам маҳаллаларда инфратузилма ва аҳоли турмушини яхшилашга 56 триллион сўм ажратилмоқда.
Давлатимиз раҳбари шунча имконият бўла туриб, аҳоли кўтараётган масалаларга ҳамма жойда ҳам ўз вақтида ечим топиб берилмаётганини кўрсатиб ўтди.
– Бундан тўққиз йил олдин Халқ қабулхоналари ташкил қилинганда битта мақсад қўйилган эди: давлат идораларини халққа яқинлаштириш. Тўғри, Халқ қабулхоналари ўз вақтида самарали ишлади. Лекин бу идорани ҳам одамларнинг бугунги талабига мос ҳолда ўзгартирадиган вақт келди, – деди Президентимиз.
Йиғилишда бундан буён “Ҳар бир инсон ва хонадон муаммосини билиб, вақтида кўмак беришим керак” деган шиор барча даражалардаги раҳбарлар фаолиятида бош қоида бўлиши шартлиги қайд этилди.
Президентимиз аҳоли мурожаатлари билан ишлашнинг жорий ҳолатини таҳлил қилди.
Мамлакатимизда ҳар ўн минг кишига ўртача 319 та ариза ва шикоят тўғри келмоқда. Бироқ бу кўрсаткич Тошкент шаҳрида 535 та, Навоий вилоятида 462 та, Сирдарё ва Сурхондарёда 452 тадан, Жиззахда 430 та, Қашқадарёда 368 та, Тошкент вилоятида 350 тани ташкил қилмоқда.
Деҳқонобод, Миробод туманлари, Навоий, Оҳангарон ва Янгиер шаҳарларида ҳар ўн минг аҳолига тўғри келадиган аризалар сони бошқа ҳудудларга нисбатан икки баробар юқори экани кўрсатиб ўтилди.
Шунингдек, республика бўйича мурожаатлар сони 16 фоизга камайган бўлса-да, Қоровулбозор, Нурота, Конимех, Тупроққалъа туманлари ва Наманган шаҳрида мазкур кўрсаткич ўтган йилга нисбатан 50 фоизгача ошгани кўрсатиб ўтилди. Қатор туман ва шаҳарларда ҳокимлар ва идоралар мутасаддиларида сайёр ва шахсий қабуллар ўтказишга юзаки қараш сақланиб қолаётгани қайд этилиб, бундай ёндашув қатъий танқид остига олинди.
Ўтган йили Халқ қабулхоналарига ҳокимларнинг ўзи раҳбарлик қилиши белгиланган эди. Қорақалпоғистон, Андижон, Қашқадарё, Хоразм ва Сирдарёда раҳбарларнинг шахсан шуғуллангани натижасида мурожаатлар 25-30 фоизга камайгани, аҳоли кўтарган масалаларнинг 60-70 фоизи ижобий ҳал бўлаётгани таъкидланди.
Лекин бошқа ҳудудларда бу борада кескин ўзгариш қилинмагани кўрсатиб ўтилди. Масалан, Тошкент шаҳридаги 170 минг ва Тошкент вилоятидаги 110 минг мурожаатнинг ярмидан кўпи ечимини топмаган. Сурхондарё, Самарқанд ва Тошкент шаҳрида такрорий мурожаатлар кўпайган.
Шу маънода, Халқ қабулхоналарига келиб тушган мурожаатлар ўз вақтида ҳал этилмасдан, ижтимоий тармоқларда резонанс келтириб чиқарганидан кейингина чора кўрилиши аҳолининг давлат идораларига бўлган ишончига салбий таъсир кўрсатаётгани қайд этилди.
Йиғилишда aҳолидан энг кўп мурожаатлар юборилаётган соҳалар ва уларга масъул идоралар фаолияти, шу жумладан ички ишлар, мажбурий ижро, соғлиқни сақлаш, бандлик, ижтимоий ҳимоя, энергетика, инфратузилма ва бошқа масалалар муҳокама қилинди.
Масалан, ўтган йили алимент билан боғлиқ 70 мингта мурожаат келиб тушган. Мажбурий ижро бюроси ариза тушганда ундириш чорасини кўраётган бўлса-да, алимент тўловчининг расмий даромади бўлмагани учун мурожаатларнинг 30 фоизи ҳал бўлмай қолмоқда.
Бу борада алимент тўловчиларнинг қанчаси касбга эга бўла туриб ишсиз юргани, қанчасини ўқитиш кераклигини таҳлил қилишмаётгани, шу асосда бандлик бўлимлари ва “маҳалла еттилиги” билан яқин ҳамкорликда иш ташкил қилиш муҳим экани қайд этилди.
Ташкилий миграция асосида одамларни ўқитиб, хориждаги юқори даромадли иш ўринларига юбориш тизими яратилган, лекин алимент мажбурияти бор фуқаролар бу имкониятдан фойдалана олмайди. Алимент тўловчиларга ҳам хорижда ишлаб даромад топиши учун шароит яратиш мақсадида айни пайтда алимент олувчининг ҳуқуқ ва манфаатларини ишончли таъминлаган ҳолда ҳар икки томон учун манфаатли бўладиган адолатли механизм бўйича таклиф киритиш топширилди.
Ички ишлар ваколатидаги масалалар, айниқса, ходимларнинг қўпол муомаласи ва тергов сифати бўйича эътирозли мурожаатлар келиб тушаётгани қайд этилди. Тизим масъуллари бу ҳақда энг кўп мурожаат келиб тушаётган ҳудудларда профилактика инспекторлари ва терговчиларнинг касбий савияси ҳамда муомала маданиятини ошириш билан тизимли шуғулланиши, ички ишлар идораларини халқчил профессионал тузилмага айлантириш ишларини кучайтириш зарурлиги таъкидланди.
Энергетика, йўл ва сув инфратузилмаси бўйича 2025 йилда юборилган мурожаатлар 109 мингдан ошгани айтилди. Айниқса, Асака, Шаҳрихон, Избоскан, Пастдарғом, Шўрчи, Денов, Ғузор, Қамаши, Деҳқонобод, Шароф Рашидов туманлари, Самарқанд, Наманган, Термиз, Қарши ва Андижон шаҳарларида инфратузилма бўйича мурожаатлар кўпайган.
Жорий йилда бу масалаларни ҳал қилиш учун 20 триллион сўм ажратилгани, ҳокимлар ушбу маблағни, аввало, энг кўп шикоят тушаётган маҳаллаларга йўналтирса, аҳоли розилиги ҳам, мурожаатлар сони ҳам камайиши таъкидланди.
“Ташаббусли бюджет” дастури маҳалла аҳолисининг оғирини енгил қилишда катта самара бераётгани эътироф этилди. Бироқ инфратузилма юзасидан 25 мингта ариза келиб тушган 2 мингта маҳалла бирор марта ҳам ушбу дастурда лойиҳа жойлаштирмагани кўрсатиб ўтилди. Мутасаддиларга Халқ қабулхоналарига келган мурожаатларни таҳлил қилиб, бундай маҳаллаларга лойиҳа тайёрлашда кўмаклашиш топширилди.
Шу билан бирга, айрим вазирлик ва идоралар мурожаатларга ечим бериш ўрнига юзаки жавоб билан чекланаётгани танқид қилинди. Хусусан, Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги мурожаатларнинг 64 фоизига, Қурилиш ва уй-жой коммунал хўжалиги соҳасида назорат қилиш инспекцияси 61 фоизига, Транспорт вазирлиги 58 фоизига амалий ечим бермаган.
Умуман, қайд этилган камчиликлар бошқа вазирлик ва идоралар, ҳокимликларга ҳам тегишли экани, улар мурожаатлар билан ишлашни чуқур таҳлил ва масъулият асосида ташкил этиши шартлиги кўрсатиб ўтилди.
Президентимиз мурожаатлар билан ишлаш тизимини ўзгартириш вақти келганини таъкидлаб, ҳокимликлар, вазирлик ва идораларга фақат кўтарилган масалани ҳал қилиш билан чекланиб қолмасдан, муаммонинг келиб чиқиш сабабларини чуқур ўрганиш, мурожаатларга олиб келаётган омилларни аниқлаб, уларни камайтириш билан тизимли равишда шуғулланишга топшириқ берди.
Шу боис, Халқ қабулхоналари фақат ариза қабул қилувчи идора эмас, балки соҳа ва жойлардаги муаммоларга уларга тегишли масъул идораларнинг эътиборини тортадиган, улар билан биргаликда таҳлил ва ечим таклиф қиладиган марказга айлантирилиши белгиланди.
Президентимиз янги тизим қандай ишлашини Қарши шаҳри мисолида тушунтириб берди. Алимент тўловчиларнинг бандлигини таъминлаш, ойликлар кечиктириб тўланишининг олдини олиш, бошқарув сервис компаниялари фаолияти, давлат идоралари ходимлари устидан шикоятлар, уй-жой билан таъминлаш, нафақат тайинлаш каби масалаларда манзилли ишлаш йўллари ва бунинг учун масъуллар белгилаб берилди.
Ҳар бир ариза ва шикоятни чуқур таҳлил қилиб, масъуллар кесимида тақсимлаб, биринчи ярим йилликда Қарши шаҳрини мурожаатлар билан ишлаш бўйича намунавий ҳудудга айлантириш топширилди. Бу жараёнда вилоят ҳокими, унинг ўринбосарлари ва ҳудуддаги ташкилотлар раҳбарлари унга яқиндан кўмаклашиши белгиланди.
Умуман, барча ҳудудлар ва 208 та туман-шаҳар ҳокимларига Қарши шаҳри мисолида кўрсатилган тизимни самарали йўлга қўйиб, одамларнинг оғирини енгил қилиш вазифаси қўйилди. Бу борадаги иш режалари ҳар ой маҳаллий Халқ депутатлари кенгашларида тасдиқланиб, аҳолига етказиб борилади.
Йиғилишда Халқ қабулхоналари фаолиятини янада кучайтириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар белгиланди.
Президент Администрациясига ҳокимлар билан биргаликда Халқ қабулхоналарига муаммоларнинг моҳиятини тушунадиган замонавий кадрларни жалб қилиш, мурожаатларни тизимли таҳлил қилиш бўйича алоҳида назорат гуруҳи фаолиятини йўлга қўйиш топширилди.
Президент Администрацияси Коммуникациялар департаменти ҳар ой Халқ қабулхоналарига келиб тушган мурожаатларни таҳлил қилиб, умумлаштиради, вазирлар ва ҳокимларга етказади, ижросини назорат қилади. Одамларнинг кайфиятига таъсир қилаётган масалалар бўйича раҳбарлар ҳисоботини эшитиб боради, энг муаммоли йўналишлар бўйича таклифларни Ҳукуматга киритади.
Ҳукуматда вазирлик ва идораларнинг раҳбар ходимларидан иборат Тезкор штаб тузилади. Кўтарилган масалалар ҳудуд ва тармоқлар кесимида жойига чиққан ҳолда ҳал қилинади.
Халқ қабулхоналарига мурожаатларни кўриб чиқиш тартибини бузган идораларга мажбурий кўрсатмалар бериш ваколати берилиши, мурожаатлар билан ишлаш бўйича давлат идоралари рейтинги йўлга қўйилиб, ҳар олти ойда эълон қилиб борилиши белгиланди.
Мурожаатлар билан ишлашда “маҳалла еттилиги”нинг масъулияти ҳам кескин оширилади. Президент Виртуал қабулхонасида ҳар бир маҳалла учун алоҳида кабинет очилади, у ёшлар етакчиси ва маҳалла раиси томонидан юритилади. Улар келаётган мурожаатларнинг сабабларини ўрганиб, кунлик маълумотларни ҳокимларга тақдим этиб боради.
Шунингдек, мурожаатларни асоссиз равишда қуйи тизимларга юборган ташкилот раҳбарларига кескин чора кўрилади, мурожаатлар тўғрисидаги қонунчилик талабларини бузганлик учун жазо кучайтирилади.
Президентимиз яна бир муҳим масалага тўхталиб ўтди. Давлат сиёсати ва ислоҳотларнинг асосий йўналишларини белгилаш, вазирлик ва идораларда тўғри қарорлар қабул қилинишида, умуман, аҳоли кайфияти ва уни ўйлантираётган масалаларни билишда мурожаатлар билан бир қаторда социологик тадқиқотлар натижалари ҳам муҳим манба экани таъкидланди.
Шу боис, бундай тадқиқотларнинг кўлами ва сифатини ошириш зарурлиги кўрсатиб ўтилди. Эндиликда бир марталик ижтимоий сўровлар билан чекланилмай, қаерда ишонч ортаётгани, қаерда сусаяётгани, қайси қарорлар адолатли, қайсилари одамларга манфаат келтирмаётгани бўйича доимий мониторинг ва таҳлиллар ўтказилиши белгиланди.
Президент Администрацияси Коммуникациялар департаменти ҳамда Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институтига ҳудуд ва тармоқлар раҳбарлари рейтинги методологиясини ишлаб чиқиб, таҳлиллар асосида рейтингни шакллантириш ва мунтазам равишда Президентга киритиб бориш топширилди.
Ижро интизоми масалалари ҳам кўриб чиқилар экан, берилган ҳар бир топшириқнинг реал ижро ҳолати бўйича кундалик назорат ўрнатиш, масъулиятни ҳис қилмаган, сусткашликка йўл қўйган раҳбарлар ҳақида холис ахборот киритиб бориш вазифаси қўйилди.

Система работы с обращениями населения будет выведена на новый уровень
Как отмечалось, население нашей страны превысило 38 миллионов человек, доходы граждан за последние девять лет удвоились. Создана система, в рамках которой министры и хокимы работают на уровне махалли, чтобы решать волнующие жителей вопросы. В этом году на улучшение инфраструктуры и условий жизни населения в махаллях выделяется 56 триллионов сумов.
Глава нашего государства указал, что несмотря на наличие больших возможностей, проблемы, поднятые населением, не всегда решаются вовремя.
– Когда девять лет назад создавались Народные приемные, была одна цель: приблизить государственные органы к народу. Действительно, Народные приемные в свое время работали эффективно. Однако настало время изменить эту структуру в соответствии с сегодняшними требованиями людей, – сказал Президент.
На совещании подчеркнуто, что отныне девиз «Я должен знать проблемы каждого человека и каждой семьи и своевременно оказывать помощь» должен стать главным принципом деятельности руководителей всех уровней.
Президент нашей страны проанализировал текущее состояние работы с обращениями граждан.
В республике в среднем на каждые десять тысяч человек приходится 319 заявлений и жалоб. Однако этот показатель составляет 535 в городе Ташкенте, 462 в Навоийской области, по 452 в Сырдарьинской и Сурхандарьинской областях, 430 в Джизакской области, 368 в Кашкадарьинской области и 350 в Ташкентской области.
Указано, что в Дехканабадском и Мирабадском районах, а также в городах Навои, Ахангаране и Янгиере число заявлений на каждые десять тысяч жителей вдвое выше по сравнению с другими населенными пунктами.
Несмотря на снижение общего числа обращений по республике на 16 процентов, в Караулбазарском, Нуратинском, Канимехском и Тупроккалинском районах, а также в городе Намангане этот показатель увеличился до 50 процентов по сравнению с прошлым годом. Подвергнут резкой критике тот факт, что в ряде районов и городов хокимы и ответственные лица ведомств по-прежнему придерживаются формального подхода к проведению выездных и личных приемов.
В прошлом году было принято решение о том, что хокимы сами будут ответственны за Народные приемные. Отмечено, что в Каракалпакстане, Андижанской, Кашкадарьинской, Хорезмской и Сырдарьинской областях благодаря личному участию руководителей количество обращений сократилось на 25-30 процентов, а 60-70 процентов вопросов, поднятых населением, находят положительное решение.
Вместе с тем в других регионах в этом направлении не произошло существенных изменений. Так, из 170 тысяч обращений в городе Ташкенте и 110 тысяч обращений в Ташкентской области более половины остаются нерешенными. В Сурхандарьинской и Самаркандской областях, а также в городе Ташкенте увеличилось число повторных обращений.
В этой связи отмечено, что ситуация, когда обращения в Народные приемные не рассматриваются своевременно, а меры принимаются лишь после того, как они вызвали резонанс в социальных сетях, подрывает доверие населения к государственным органам.
На совещании обсуждены сферы, по которым чаще всего поступают обращения, в том числе по внутренним делам, принудительному исполнению, здравоохранению, занятости, социальной защите, энергетике, инфраструктуре, а также деятельность ответственных за них ведомств.
К примеру, в прошлом году поступило 70 тысяч обращений по поводу алиментов. Несмотря на то, что Бюро принудительного исполнения принимает меры по взысканию, около 30 процентов обращений остаются нерешенными из-за отсутствия официального дохода у плательщиков алиментов.
Отмечено, что не проводится анализ того, сколько плательщиков алиментов, имея профессию, остаются безработными и сколько из них необходимо обучить. В этой связи подчеркнута важность организации работы в тесном взаимодействии с отделами занятости и «махаллинской семеркой».
Также указано, что на основе упорядоченной трудовой миграции создана система обучения и направления граждан на высокооплачиваемые рабочие места за рубежом. Однако граждане, имеющие алиментные обязательства, не могут воспользоваться этой возможностью. Для того, чтобы плательщики алиментов тоже могли работать и получать доход за рубежом, а права и интересы получателей алиментов при этом были соблюдены, поручено подготовить предложения по созданию выгодного для обеих сторон справедливого механизма.
Отмечено, что много жалоб поступает по вопросам, входящим в компетенцию органов внутренних дел, особенно касаемо грубого обращения сотрудников и качества следствия.
Подчеркнуто, что ответственные лица системы должны систематически заниматься повышением профессионализма и культуры общения инспекторов профилактики и следователей в регионах, где поступает наибольшее количество жалоб, и усилить работу по превращению ведомств внутренних дел в ориентированные на интересы людей профессиональные структуры.
Сообщено, что в 2025 году по вопросам энергетической, дорожной и водной инфраструктуры было направлено более 109 тысяч обращений. Особенно увеличилось число таких обращений в Асакинском, Шахриханском, Избасканском, Пастдаргомском, Шурчинском, Денауском, Гузарском, Камашинском, Дехканабадском и Шараф-Рашидовском районах, а также в городах Самарканде, Намангане, Термезе, Карши и Андижане.
Отмечено, что в текущем году на решение этих вопросов выделено 20 триллионов сумов, и, если хокимы направят эти средства прежде всего в махалли, откуда поступает наибольшее количество жалоб, это приведет как к росту удовлетворенности населения, так и к сокращению числа обращений.
Особо подчеркнуто, что программа «Ташаббусли бюджет» вносит большой вклад в облегчение забот жителей махаллей. Вместе с тем указано, что 2 тысячи махаллей, откуда поступило 25 тысяч обращений по вопросам инфраструктуры, ни разу не размещали свои проекты в рамках этой программы. Ответственным лицам поручено проанализировать обращения, поступившие в Народные приемные, и оказать помощь таким махаллям при подготовке проектов.
Были подвергнуты критике случаи, когда некоторые министерства и ведомства вместо того, чтобы решать обращения, ограничиваются поверхностными ответами. В частности, Министерство высшего образования, науки и инноваций не предоставило практического решения по 64 процентам обращений, Инспекция по контролю в сфере строительства и жилищно-коммунального хозяйства – по 61 проценту, Министерство транспорта – по 58 процентам.
Подчеркнуто, что выявленные недостатки относятся также к другим министерствам, ведомствам и хокимиятам, они должны выстраивать работу с обращениями на основе глубокого анализа и ответственности.
Отмечая, что настало время для пересмотра системы работы с обращениями, глава государства поручил хокимиятам, министерствам и веодмствам, не ограничиваясь только решением поднятых в обращениях вопросов, заниматься также глубоким изучением причин возникновения проблем, систематическим устранением факторов, приводящих к подаче обращений.
В этой связи было определено, что Народные приемные должны стать не просто ведомствами для приема обращений, но и центрами, которые привлекают внимание ответственных ведомств к проблемам отраслей и территорий, совместно с ними проводят анализ и вырабатывают предложения по их решению.
Президент нашей страны на примере города Карши разъяснил, как будет работать новая система. Определены механизмы адресной работы и ответственные лица по вопросам трудоустройства плательщиков алиментов, предотвращения задержек в выплате заработной платы, жалобам на деятельность управляющих сервисных компаний и сотрудников государственных органов, обращений по обеспечению жильем и назначению пенсий.
Поручено в течение первого полугодия превратить город Карши в образец работы с обращениями. Определено, что тесную поддержку в этом процессе будут оказывать хоким области, его заместители и руководители территориальных организаций.
В целом хокимам всех регионов и 208 районов и городов поручено эффективно внедрить продемонстрированную на примере города Карши систему и облегчить заботы людей. Каждый месяц в местных Кенгашах народных депутатов будут утверждаться и объявляться населению планы работы в этом направлении.
На совещании определены дополнительные меры по дальнейшему усилению деятельности Народных приемных.
Администрации Президента поручено совместно с хокимами укомплектовать Народные приемные современно мыслящими специалистами, понимающими суть проблем, а также организовать работу отдельной контрольной группы по системному анализу обращений.
Департамент коммуникаций Администрации Президента будет ежемесячно анализировать и обобщать обращения, поступающие в Народные приемные, доводить их до министров и хокимов, а также контролировать исполнение. Будет заслушивать отчеты руководителей по вопросам, влияющим на общественное настроение, и представлять Правительству предложения по наиболее острым направлениям.
В Правительстве создадут Оперативный штаб, состоящий из руководящих сотрудников министерств и ведомств. Поднятые вопросы будут решаться с выездом на места в разрезе регионов и отраслей.
Принято решение о наделении Народных приемных полномочием направлять обязательные предписания ведомствам, нарушающим порядок рассмотрения обращений, а также ведении рейтинга государственных органов по работе с обращениями, который будет публиковаться каждые шесть месяцев.
Кардинально повысится ответственность «махаллинской семерки» по работе с обращениями. В Виртуальной приемной Президента будет создан отдельный кабинет для каждой махалли, который будут вести лидер молодежи и председатель махалли. Они будут изучать причины поступающих обращений и ежедневно предоставлять информацию хокимам.
Кроме того, будут приниматься строгие меры в отношении руководителей организаций, необоснованно направляющих обращения в нижестоящие структуры, усилится ответственность за нарушение требований законодательства об обращениях.
Президент нашей страны отметил еще один важный аспект. Результаты социологических исследований наряду с обращениями граждан являются ключевым источником при определении основных направлений государственной политики и реформ, принятии правильных решений в министерствах и ведомствах, а также для понимания общественных настроений и актуальных проблем населения.
Поэтому подчеркнуто, что необходимо расширять масштабы и повышать качество таких исследований. Отныне не ограничиваясь разовыми опросами общественного мнения будет проводиться постоянный мониторинг и анализ для того, чтобы определить: в каких территориях доверие растет, а где падает, какие решения справедливы, а какие не отвечают интересам народа.
Департаменту коммуникаций Администрации Президента и Институту стратегических и межрегиональных исследований поручено разработать методологию оценки руководителей регионов и отраслей, сформировать рейтинг на основе проведенного анализа и регулярно представлять его Президенту.
В ходе рассмотрения вопросов исполнительской дисциплины, поставлена задача установить ежедневный контроль за фактическим выполнением каждой поставленной задачи, предоставлять объективную информацию о руководителях, которые не чувствуют ответственность и проявляют медлительность.