Xorazm viloyatida islohotlar natijadorligi va ustuvor vazifalar koʻrib chiqildi
Qayd etilganidek, soʻnggi yillarda viloyatda mavjud imkoniyatlardan oqilona foydalanish orqali koʻplab sohalarda ijobiy natijalarga erishildi. Sanoat hajmi 2016-yildagi 2,8 trillion soʻmdan 34,3 trillion soʻmga yetdi, yalpi hududiy mahsulot 63 trillion soʻmni tashkil etdi. Oʻtgan yili viloyatga 1 milliard dollardan ziyod investitsiya jalb qilindi.
Shu bilan birga, erishilgan koʻrsatkichlar hudud salohiyatiga toʻliq mos emasligi taʼkidlandi. Ayniqsa, turizm sohasida noyob tarixiy va madaniy merosga ega boʻlgan hududda sayyohlarning oʻrtacha qolish muddati 1-2 kun bilan cheklanmoqda.
Viloyatda 1 milliondan ziyod yoshlar yashaydi, har yili 35 ming nafar yosh mehnat bozoriga kirib keladi. Ularning taʼlim-tarbiyasi, zamonaviy kasb-hunar egallashi va bandligini taʼminlash hudud rahbariyatining doimiy eʼtiborida boʻlishi zarurligi koʻrsatib oʻtildi. Yosh avlodni Jaloliddin Manguberdi, Beruniy, Xorazmiy va Zamaxshariy kabi buyuk siymolarga munosib etib tarbiyalash boʻyicha yangi tizimli yondashuvlar ishlab chiqish vazifasi qoʻyildi.
Aholining 67 foizi qishloqlarda istiqomat qilishini inobatga olib, aynan qishloq joylarda qoʻshimcha daromad manbalarini yaratish orqali ishsizlik va kambagʻallikni qisqartirish muhim ekani qayd etildi.
Masalan, Gurlan, Tuproqqalʼa, Yangibozor va Qoʻshkoʻpir tumanlarida chorvachilikka ixtisoslashgan 135 ta mahallada naslli chorvani koʻpaytirish, Urganch, Xonqa, Qoʻshkoʻpir va Shovot tumanlarida mahallalarni qurilish materiallari, toʻqimachilik, hunarmandchilik va mebelsozlik yoʻnalishlariga ixtisoslashtirish, shuningdek, Urganch, Qoʻshkoʻpir, Xonqa, Yangiariq va Shovot tumanlarida 6 ta sanoat va xizmatlar mikromarkazini tashkil etish orqali kamida 10 ming aholini kambagʻallikdan chiqarish imkoniyati bor.
Oʻtgan yili viloyatga kelgan xorijiy va mahalliy turistlar soni 12,5 million nafarga yetgan. Biroq xizmatlar koʻlami va sifati, yangi turistik marshrutlar tashkil etish, sayohat obyektlarini mazmunan boyitish ishlari yetarli emasligi qayd etildi.
Xiva shahri, Bogʻot va Xiva tumanlaridagi turizm mahallalarida servis obyektlari barpo etish, 59 ta mahalladagi 14 ta gavjum koʻcha boʻyicha master-reja ishlab chiqib, tadbirkorlarga taqdim etish vazifasi qoʻyildi.
10,8 gektar maydonda joylashgan Sulaymon qalʼa majmuasini yangi turistik obyekt sifatida kompleks rivojlantirish dasturini ishlab chiqish topshirildi. Shuningdek, Urganch shahri orqali oʻtuvchi Shovot kanali boʻyida turizm va servis obyektlari hamda koʻngilochar markazlar tashkil qilish boʻyicha master-reja ishlab chiqiladi.
Yigʻilishda investitsiya va eksportni oshirish ustuvor vazifa sifatida qayd etildi. Hazorasp, Urganch, Shovot, Tuproqqalʼa va Urganch shahri salohiyatidan samarali foydalanib, yirik sanoat loyihalarini amalga oshirish zarurligi taʼkidlandi.
Pitnak shahridagi avtomobil zavodi quvvatini oshirish, mahalliylashtirish darajasini 62 foizga yetkazish orqali yaxlit mashinasozlik klasterini shakllantirish imkoniyati mavjudligi qayd etildi. Shuningdek, Hazoraspda kimyo, toʻqimachilik va oziq-ovqat, Shovotda mebelchilik va tekstil yoʻnalishlarida yangi loyihalar amalga oshirilishi belgilandi.
Viloyat shahar va tumanlarini zamonaviy qiyofaga keltirish, yoʻl va suv infratuzilmasini yaxshilashga 1 milliard 600 million dollar ajratilishi maʼlum qilindi.
Umuman, joriy yilda xorijiy investitsiya hajmini 2 milliard dollardan, eksportni 510 million dollardan oshirish vazifasi qoʻyildi. Bu orqali yalpi hududiy mahsulotni 8,4 foizga, sanoatni 9 foizga, xizmatlarni 16,2 foizga, qishloq xoʻjaligini 5,7 foizga oshirish koʻzda tutilgan.
Oʻtgan yili Xorazm viloyatida kambagʻallik darajasi 11,9 foizdan 6,7 foizga tushgani respublikadagi eng yuqori natija boʻldi. Biroq kambagʻallik darajasi respublikadagi oʻrtacha darajadan yuqoriligicha qolayotgani qayd etildi. Shu bois, yil yakuniga qadar ishsizlik va kambagʻallik darajasini kamida 3 foizgacha qisqartirish asosiy vazifa sifatida belgilandi.
Bundan Hazorasp, Xonqa, Shovot, Yangiariq, Yangibozor, Tuproqqalʼa, Xiva va Urganch shaharlarini ishsizlik va kambagʻallikdan xoli hududga aylantirish topshirildi.
Yigʻilish yakunida mutasaddilarga qator aniq vazifalar yuklatildi.
Xususan, Gurlan tumanidagi 158 kilometr kanalni rekonstruksiya qilish, tadbirkorlik loyihalari uchun 81 million dollar ajratish, 270 ta nasos agregatini energiya tejamkor uskunalarga almashtirish, Oʻzbekiston – Turkmaniston chegaraoldi savdo zonasi faoliyatini moliyalashtirish, ijtimoiy obyektlar va infratuzilmani taʼmirlashga 100 milliard soʻm yoʻnaltirish boʻyicha topshiriqlar berildi.
Prezidentimiz mutasaddilar oldiga ishlarni aholi hayotiga aniq oʻzgarish olib keladigan, natijadorlikka qaratilgan qilib tashkil etish, har bir tuman va mahallada manzilli yondashuvni taʼminlash vazifasini qoʻydi.

Рассмотрены результативность реформ и приоритетные задачи в Хорезмской области
Как отмечалось, в последние годы благодаря рациональному использованию имеющихся в регионе возможностей достигнуты положительные результаты во многих сферах. Объем промышленного производства вырос с 2,8 триллиона сумов в 2016 году до 34,3 триллиона сумов, а валовый региональный продукт составил 63 триллиона сумов. В прошлом году в регион привлечено более 1 миллиарда долларов инвестиций.
Вместе с тем достигнутые показатели не полностью соответствуют потенциалу региона. Особенно это касается сферы туризма – в регионе с уникальным историческим и культурным наследием средняя продолжительность пребывания туристов ограничена 1-2 днями.
В регионе проживает более 1 миллиона молодых людей, ежегодно на рынок труда вступают 35 тысяч юношей и девушек. Указано, что руководству региона необходимо уделять постоянное внимание их образованию и воспитанию, овладению ими современных профессий и обеспечению их занятости. Поставлена задача разработки новых системных подходов к воспитанию молодого поколения, достойного таких великих личностей, как Жалолиддин Мангуберды, Беруни, Хорезми и Замахшари.
Учитывая, что 67 процентов населения региона проживает в сельской местности, подчеркнута важность сокращения безработицы и бедности за счет создания дополнительных источников дохода именно в сельских районах.
К примеру, имеется возможность вывести из бедности не менее 10 тысяч человек за счет увеличения поголовья племенного скота в 135 махаллях Гурленского, Тупраккалинского, Янгибазарского и Кошкупырского районов, специализации на производстве строительных материалов, текстиля, ремесел и мебели махаллей Ургенчского, Ханкинского, Кошкупырского и Шаватского районов, а также создания шести промышленных и сервисных микроцентров в Ургенчском, Кошкупырском, Ханкинском, Янгиарыкском и Шаватском районах.
В прошлом году число иностранных и местных туристов, посетивших регион, достигло 12,5 миллиона человек. Однако остаются недостаточными объем и качество предоставляемых услуг, организация новых туристических маршрутов и содержательное обогащение объектов посещения.
Поставлена задача создать объекты сервиса в туристических махаллях города Хивы, Багатского и Хивинского районов, разработать мастер-план по созданию 14 оживленных улиц в 59 населенных пунктах и представить его предпринимателям.
Поручено разработать программу комплексного развития в качестве нового туристического объекта крепости «Сулейманкала», расположенного на площади 10,8 гектара. Кроме того, планируется разработка мастер-плана по организации туристических и сервисных объектов, а также развлекательных центров вдоль канала Шават, протекающего через город Ургенч.
На заседании в качестве приоритетной задачи отмечено увеличение инвестиций и экспорта. Подчеркнута необходимость реализации крупных промышленных проектов с эффективным использованием потенциала Хазораспского, Ургенчского, Шаватского, Тупраккалинского районов и города Ургенча.
Отмечена возможность формирования единого машиностроительного кластера за счет увеличения мощности автомобильного завода в городе Питнаке и доведения уровня локализации до 62 процентов. Кроме того, намечена реализация новых проектов в химической, текстильной и пищевой промышленности в Хазораспе, в мебельной и текстильной сферах – в Шавате.
Сообщено, что на модернизацию городов и районов региона, улучшение дорожной и водной инфраструктуры будет выделено 1 миллиард 600 миллионов долларов.
В целом, в этом году поставлена задача увеличить объем иностранных инвестиций до 2 миллиардов долларов, а экспорт – до 510 миллионов долларов. Это позволит повысить валовый региональный продукт на 8,4 процента, объемы промышленного производства – на 9 процентов, услуг – на 16,2 процента, а сельское хозяйство – на 5,7 процента.
Снижение уровня бедности в Хорезмской области с 11,9 до 6,7 процента в прошлом году стало самым высоким показателем в республике. Однако отмечено, что уровень бедности по-прежнему остается выше среднего по стране. В связи с этим основной задачей определено сокращение уровня безработицы и бедности как минимум до 3 процентов до конца года.
При этом поручено превратить Хазорасп, Ханку, Шават, Янгиарык, Янгибазар, Тупраккалу, Хиву и город Ургенч в свободные от безработицы и бедности территории.
В завершение совещания ответственным лицам даны ряд конкретных поручений.
В частности, поставлены задачи по реконструкции 158 километров каналов в Гурленском районе, выделению 81 миллиона долларов на предпринимательские проекты, замене 270 насосных агрегатов на энергоэффективное оборудование, финансированию деятельности узбекско-туркменской зоны приграничной торговли, а также выделению 100 миллиардов сумов на ремонт социальных объектов и инфраструктуры.
Президент поручил ответственным лицам организовать работу таким образом, чтобы она привносила конкретные изменения в жизнь населения и была ориентирована на результат, а также обеспечить адресный подход в каждом районе и махалле.