Ўзбекистон Президенти дунё мамлакатларини ўзаро ҳамжиҳатлик, очиқ мулоқот ва яқин шерикликка чақирди
Сессия раиси Анналена Бербок бошчилигида ўтказилаётган мунозараларнинг биринчи кунида БМТ Бош котиби Антониу Гутерриш, аъзо давлатлар етакчилари – Америка Қўшма Штатлари Президенти Дональд Трамп, Бразилия Федератив Республикаси Президенти Луис Инасиу Да Силва, Туркия Республикаси Президенти Режеп Таййип Эрдоған, Жанубий Африка Республикаси Президенти Сирил Рамафоса, Корея Республикаси Президенти Ли Чжэ Мён, Франция Республикаси Президенти Эммануэль Макрон ҳамда бошқа мамлакатлар раҳбарлари қатнашмоқда.
Президент Шавкат Мирзиёев сўзининг аввалида иштирокчиларни БМТ Бош Ассамблеясининг юбилей анжумани –80-сессияси билан самимий қутлади. Мазкур йиғилиш шиддат билан ўзгараётган мураккаб глобал вазиятда ўтаётгани, бу эса Ташкилот фаолияти ва унинг келажагига янгича ёндашувлар билан қарашга чорлаётганини қайд этди.
– Ҳозирги кунда дунёда халқаро институтларнинг ўрни ва роли заифлашмоқда, қарама-қаршилик, низо ва урушлар кучаймоқда, технологик ва ижтимоий тенгсизлик кескин ошмоқда, иқтисодий ва гуманитар инқирозлар ортиб бормоқда. Буларнинг ҳаммаси мутлақо янги, хавотирли геосиёсий воқеликни вужудга келтирмоқда, – деди Ўзбекистон раҳбари.
Президентимиз Бош котиб Антониу Гутерришнинг энг оғир ва ўткир глобал масалаларни муроса билан ҳал этиш учун БМТни асосий платформа сифатида сақлаб қолишга қаратилган саъй-ҳаракатларини юксак баҳолади. “БМТ – 80” ташаббусларини тўлиқ қўллаб-қувватлади, мамлакатимиз Келажак учун пактга қатъий содиқлигини тасдиқлади.
Ўзбекистон етакчиси замонавий хавф-хатарларга қарши самарали курашиш, ривожланаётган давлатларнинг манфаатларини ҳимоя қилиш мақсадида БМТ Хавфсизлик Кенгашини трансформация қилиш ва унинг таркибини кенгайтиришга чақирди.
Давлатимиз раҳбари Ўзбекистондаги Барқарор ривожланиш мақсадларига ҳамоҳанг ҳолда амалга оширилаётган ортга қайтмас ислоҳотлар жараёнига батафсил тўхталди. Таъкидланганидек, демократик, ҳуқуқий, ижтимоий ва дунёвий Янги Ўзбекистонни барпо этиш сиёсати олиб борилмоқда.
– Устувор мақсадимиз – мамлакатимизда яшаётган ҳар бир оиланинг, ҳар бир фуқаронинг ҳаётини тубдан ўзгартириш, инсон қадри ва фаровонлигини оширишдир, – деди Президент.
Сўнгги йилларда Ўзбекистонда камбағаллик даражасини 35 фоиздан 6,6 фоизгача қисқартиришга эришилгани таъкидланди. Бу, аввало, таълим ва илм-фан соҳасини ўзгартирилаётгани, инновацион тармоқлар ва технологик саноат корхоналарини барпо этилаётгани, “яшил” энергетика ва транспорт инфратузилмасини модернизация қилинаётгани, кичик бизнес ҳар томонлама ривожлантирилаётгани ва натижада миллионлаб иш ўринлари яратилаётгани туфайлидир.
Мамлакатимизда мактабгача таълим қамрови 27 фоиздан 78 фоизга ошди, олий таълим билан қамров эса 9 фоиздан 42 фоизга етди. Ўқитувчи ва устозлик касбининг обрўси ва нуфузини кескин оширишга ҳал қилувчи масала сифатида қаралмоқда.
Педагогларнинг ўзаро тажриба ва билим алмашиши учун ягона халқаро платформани яратиш мақсадида Ўзбекистонда Бутунжаҳон профессионал таълим саммитини ўтказиш таклиф этилди.
Илғор соғлиқни сақлаш тизимини яратиш хусусида сўз юритар экан, мамлакатимиз етакчиси БМТ бош қароргоҳида Ўзбекистон ташаббуси билан болалар саратони ва бошқа оғир касалликларга қарши курашга бағишланган юқори даражадаги тадбир ўтказилишини айтди.
Гендер сиёсатига тўхталиб, давлатимиз раҳбари мамлакатимизнинг ижтимоий-сиёсий ҳаёти ва тадбиркорлик соҳасида хотин-қизларнинг роли бундан буён ҳам мустаҳкамланишини таъкидлади. Шу маънода, кенг минтақамиз миқёсида Осиё хотин-қизлар форумини доимий платформага айлантириб, мунтазам ўтказиб бориш муҳимлиги қайд этилди.
Мамлакатимиз Барқарор ривожланиш мақсадларига эришишга қатъий интилишини тасдиқлаб, Президент Ўзбекистон 2030 йилга бориб “даромади ўртадан юқори” бўлган мамлакатлар қаторига киришни ўз олдига мақсад қилиб қўйганини таъкидлади.
Ўзбекистоннинг ташқи сиёсатидаги устувор йўналишларга алоҳида эътибор қаратилди. Президентимиз шундай деди: «Бундан 8 йил муқаддам биз ушбу юксак минбардан туриб, Марказий Осиёни тинчлик, яхши қўшничилик ва шериклик маконига айлантиришга қатъий қарор қилганимизни эълон қилган эдик. Бугун чуқур мамнуният билан таъкидлаш мумкин: биз бу стратегик мақсадга эришдик. Ёпиқ чегаралар, ҳал этилмаган баҳс ва низолар даври тарихда қолди».
Сўнгги йилларда минтақамизда ўзаро савдо, инвестициялар ва транспорт ташувлари ҳажми беш баробаргача кўпайгани таъкидланди. Қўшма инвестиция жамғармалари, чегара ҳудудларида савдо ва саноат зоналари ташкил этилмоқда, йирик инфратузилма лойиҳалари амалга оширилмоқда.
Марказий Осиё давлат раҳбарлари Маслаҳат учрашувлари минтақавий интеграцияни чуқурлаштириш йўлида самарали механизмга айланди.
– Шуни қатъий ишонч билан айтишим мумкинки, бугунги кунда Янги Марказий Осиёни шакллантириш жараёни бошланди. Минтақамиз ўзининг ҳамжиҳатлиги, барқарорлиги, ўзига хослиги билан халқаро муносабатлар тизимида алоҳида субъект сифатида тобора мустаҳкам ўрин эгалламоқда, – деди Президент.
Давлатимиз раҳбари БМТ тузилмалари билан минтақада қатор янги лойиҳа ва дастурларни амалга оширишни, жумладан, ЭКОСОС ва ЮНКТАД шафелигида Марказий Осиё давлатларининг иқтисодий тараққиёти масалаларига бағишланган халқаро форум ўтказиш, ЮНИДО билан саноатда “яшил” технологиялар минтақавий хабини ташкил этиш, минтақамизда сув ресурсларидан оқилона фойдаланиш, “яшил” макон барпо этиш ҳамда демографик барқарорликка эришиш бўйича дастурларни қабул қилишни таклиф қилди.
Бундан ташқари, Бош Ассамблеянинг Марказий Осиё мамлакатларининг минтақавий шериклик ва иқтисодий интеграцияни чуқурлаштиришга қаратилган ҳаракатларини қўллаб-қувватлашга доир резолюциясини қабул қилиш ташаббуси илгари сурилди.
Глобал ва минтақавий хавфсизлик борасида фикр юритар экан, Ўзбекистон Президенти Афғонистондаги вазиятга тўхталди. Афғон халқининг тинч ва осуда ҳаётга бўлган интилишини қўллаб-қувватлаш учун халқаро ҳамжамиятнинг саъй-ҳаракатларини бирлаштиришга чақириб, бу давлатнинг яккаланиб қолишига йўл қўймаслик ўта муҳимлигини алоҳида таъкидлади.
Ўзбекистон ушбу мамлакатда катта иқтисодий ва инфратузилма лойиҳаларини амалга оширмоқчи экани қайд этилди.
Президентимиз Афғонистон орқали халқаро транспорт ва энергетика коридорларини ривожлантириш бўйича БМТнинг алоҳида резолюциясини қабул қилишни таклиф этди.
Ғазо секторидаги тобора ёмонлашиб бораётган гуманитар инқироз ҳақида гапирар экан, Президентимиз ҳарбий ҳаракатларни тўхтатиш ва сиёсий музокараларни давом эттиришга чақирди.
– Биз БМТ резолюцияларига мувофиқ, “икки халқ учун – икки давлат” тамойилини амалга оширишнинг қатъий тарафдоримиз, – деди у юксак минбардан туриб.
Украина атрофидаги вазият ҳам барчамизни жиддий ташвишга солаётганини қайд этиб, Президентимиз бу муаммони дипломатик йўллар билан ҳал этиш бўйича юқори даражадаги мулоқотлар бошланганини олқишлади.
Хавфсизлик мавзуси давомида давлатимиз раҳбари Марказий Осиёда Глобал аксилтеррор стратегиясини бажариш бўйича самарали ишларни қайд этди. БМТнинг Терроризмга қарши кураш бошқармаси билан ҳамкорликда тузилган Реабилитация ва қайта интеграция масалалари бўйича Минтақавий Кенгашни Халқаро компетенциялар марказига айлантириш таклиф этилди. Марказ муаммоли ҳудудлардан қайтарилган шахсларни тинч ҳаётга мослаштириш бўйича тажриба алмашиш учун муҳим платформа бўлиб хизмат қилади.
Президентимиз Терроризмга қарши кураш бошқармасининг минтақавий офисини Ўзбекистонда очиш учун зарур шароит яратишга тайёрлигини билдирди.
Мамлакатимиз етакчиси бугунги таҳдидларга тўла дунёда глобал транспорт тизимининг заифлиги денгизга чиқиш имконияти бўлмаган ривожланаётган давлатларнинг барқарорлигига салбий таъсир кўрсатаётганини кўрсатиб ўтди.
Халқаро транзит коридорларининг хавфсизлигини таъминлаш ва самарали логистика занжирларини яратиш мақсадида “Барқарор ривожланиш мақсадлари учун ўзаро транспорт боғлиқлигини мустаҳкамлаш” глобал механизмини жорий этишга чақирди.
Ўзбекистон Президенти тобора ўткир тус олаётган иқлим ўзгариши муаммоларига ҳам алоҳида тўхталди. Қайд этилганидек, Орол денгизи қуришининг салбий оқибатлари жаҳон ҳамжамиятининг доимий диққат марказида бўлиши лозим.
– Биз Оролбўйи экотизимини қайта тиклаш бўйича ишларни изчил давом эттиряпмиз. Сўнгги йилларда денгизнинг қуриган тубида 2 миллион гектар майдонда шўрга чидамли чўл ўсимликлари экилди. 2030 йилгача ушбу ҳудуднинг 80 фоиз қисмида яшил қопламалар ҳосил қилинади, – деди давлат раҳбари.
Сув ресурсларининг тақчиллиги муаммосига тўхталар экан, Президентимиз Ўзбекистонда Сувни тежаш бўйича бутунжаҳон форумини ўтказиш режалаштирилганини таъкидлади. Мазкур анжуман якунлари бўйича Сув инқирозини барқарор тараққиёт учун жиддий таҳдид сифатида белгилаш ва бу борада глобал даражада инновация технологияларини жорий этиш учун алоҳида “йўл харитаси”ни қабул қилиш мўлжалланмоқда.
Экологик ўзгаришларнинг яна бир салбий кўриниши – иқлим миграциясининг кучайиб бораётганидир. Президентимиз ушбу йўналишда аниқ халқаро механизмлар ва ҳуқуқий база ҳанузгача яратилмаганини қайд этди. Шу муносабат билан бу жиддий масалада кенг халқаро шериклик ва мувофиқлаштирилган сиёсат юритиш бўйича Глобал пакт қабул қилишга чақирди.
Барчанинг барқарор тараққиётини таъминлаш ҳақида сўз юритилар экан, мамлакатлар ўртасида рақамли ривожланиш ва сунъий интеллектдан фойдаланишда тенгсизликнинг олдини олиш жуда муҳим эканига эътибор қаратди. Шу маънода, соғлиқни сақлаш, таълим ва маданият соҳаларида сунъий интеллектнинг амалий ечимлари ва моделларини беғараз алмашишга қаратилган Халқаро ҳамкорлик механизмини яратиш таклиф этилди.
– Яна бир устувор масалага алоҳида тўхталмоқчиман. Эртанги кунимиз, дунёнинг тақдири ва фаровонлиги ўсиб келаётган ёш авлод қўлида. Ёшларимизнинг қалби ва онгига тинчлик, гуманизм ва дўстлик, ўзаро ишонч ва ҳурмат каби олижаноб ғояларни сингдириш долзарб вазифамиздир, – деди Президентимиз.
Шу муносабат билан “Жаҳон ёшларининг тинчлик сари ҳаракати”ни таъсис этиш ва унинг қароргоҳини Ўзбекистонда жойлаштириш таклифи илгари сурилди.
Президентимиз таъкидлаганидек, Ўзбекистон жамиятда бағрикенглик сиёсатини изчил амалга оширар экан, ислом маърифати ғояларини чуқур ўрганиш ва дунёга тарғиб этиш бўйича саъй-ҳаракатларини фаол давом эттиради. Яқин ойларда минтақа учун ноёб бўлган Ислом цивилизацияси маркази очилади. Буюк аждодларимиз – мутафаккир алломалар Имом Бухорий, Имом Термизий, Имом Мотуридийнинг бой маънавий ва илмий меросининг алоҳида тақдимоти Бирлашган Миллатлар Ташкилотида ўтказилади.
Шавкат Мирзиёев сўзининг якунида Янги Ўзбекистон барча давлатлар билан ўзаро ҳамжиҳатлик, очиқ мулоқот ва яқин шериклик тарафдори экани, халқлар, маданиятлар ва цивилизациялар ўртасидаги мулоқотни мустаҳкамлаш, умумбашарий мақсадларни рўёбга чиқариш йўлида ўз ҳиссасини қўшишга доим тайёрлигини таъкидлади.

President of Uzbekistan advocates for solidarity, open dialogue and close cooperation between the countries of the world
On the first day of the debates led by the session chair Annalena Baerbock, UN Secretary-General António Guterres, leaders of the member-states took part – President of the United States of America Donald Trump, President of the Federative Republic of Brazil Luiz Inácio Lula da Silva, President of the Republic of Türkiye Recep Tayyip Erdoğan, President of the Republic of South Africa Cyril Ramaphosa, President of the Republic of Korea Lee Jae Myung, President of France Emmanuel Macron, and heads of other countries.
In the beginning of his speech, the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev sincerely congratulated the participants with the 80th anniversary session of the UN General Assembly. He drew attention to the issue that the current meeting is taking place in a complex, rapidly changing global situation that calls for new vision and approaches to the work and future of the Organization.
- Today we are witnessing the weakening of the role of international institutions, intensifying confrontations, conflicts and wars, as well as a rapid increase in the technological and social inequality, deepening of economic and humanitarian crises, - stated the leader of Uzbekistan.
The leader of our country gave a high assessment to the efforts of the Secretary-General António Guterres on maintaining the UN as the main platform for the peaceful resolution of the most difficult and pressing global issues. Support for the “UN80” initiatives and firm commitment of our country to the Pact for the Future were expressed.
The President of Uzbekistan also spoke in favour of transforming and expanding the membership of the UN Security Council in order to effectively address current threats and challenges, protect the interests of the developing countries.
The Head of State reviewed in-detail the processes of irreversible reforms in Uzbekistan, carried out in full alignment with the Sustainable Development Goals. As was noted, our country consistently pursues the policy to build a democratic, rule-based, social and secular New Uzbekistan.
- Our main goal is to fundamentally transform the lives of each family and each citizen in our country, to ensure human interests, human dignity and well-being, - stated the President.
It was mentioned that in recent years, it has been managed to reduce the poverty rate in Uzbekistan from 35 to 6.6 percent. This result was achieved primarily through the education and science sector transformation, establishment of innovative industries and technological industrial enterprises, green energy development and transport infrastructure modernization, comprehensive support of small businesses, and, consequently, the creation of millions of jobs.
Preschool education coverage in our country has increased from 27 to 78 percent, the higher education – from 9 to 42 percent. Enhancing the prestige of the teaching and mentoring profession remains the most important priority.
In order to create a single international platform for the exchange of teachers’ experience and knowledge, it was proposed to hold a World Summit on professional education in Uzbekistan.
Mentioning the creation of an advanced healthcare system, the leader of our country also informed that at the initiative of the Uzbek side a high-level event will be held dedicated to the issues of combating children cancer and other catastrophic diseases.
Touching upon the topic of gender policy, the Head of our state announced on further strengthening the role of women in the social, political and business life of the country. In this context, he advocated for regular holding of the Asian Women’s Forum in the vast region, turning it into a permanent platform.
Highlighting Uzbekistan’s strong commitment to achieving the Sustainable Development Goals, the President noted that by 2030 the country intends to join the ranks of “upper-middle-income” countries.
Separate attention has been paid to the priorities of Uzbekistan’s foreign policy. The leader of the country mentioned: “Eight years ago, from this esteemed podium, we declared our strong determination to transform Central Asia into a region of peace, good neighbourliness and partnership. Today, we can confidently declare that we have achieved this strategic goal. The era of closed borders, unresolved disputes and conflicts is in the past”.
It was noted that in the past years the volume of mutual trade, investments and transportation of goods in the region has increased fivefold. Joint investment funds, cross-border trade and industrial cooperation zones are being created, and major infrastructure projects are being implemented.
An effective mechanism for deepening regional integration became the Consultative Meetings of the Heads of State of Central Asia.
- I can confidently affirm that as of now, we have started the process of forming the New Central Asia. Our region, thanks to its unity, stability and distinct identity, is steadily securing a stronger position in the system of international relations as an independent actor, - stated the President.
The Head of State proposed to implement a number of new projects and programs in the region jointly with the UN structures, in particular - holding an international forum under the auspices of ECOSOC and UNCTAD dedicated to the economic development of the Central Asian states, establishing a regional hub for green technologies in industry jointly with UNIDO, adopting programs on the rational use of water resources, creating “green” spaces, and ensuring demographic resilience.
Moreover, the adoption of a UN General Assembly resolution supporting the efforts of the Central Asian countries aimed at deepening regional partnership and economic integration was initiated.
In the context of global and regional security, the President of Uzbekistan touched upon the situation in Afghanistan. To support the aspirations of the Afghan people for a peaceful and stable life, he advocated for the united efforts of the international community, especially emphasizing the prevention of this country’s isolation.
It was mentioned that Uzbekistan plans to implement major economic and infrastructure projects in this country.
The leader of our country proposed to adopt a separate UN resolution on the development of transport and energy corridors passing through the territory of this country.
Speaking about the deepening humanitarian crisis in the Gaza Strip, the President called for the end to military actions and continuation of political negotiations.
- We strongly support the implementation of the principle of “two state solution” in accordance with UN resolutions, - mentioned the President from the Organization’s high podium.
Expressing serious concern about the situation in Ukraine, he welcomed the start of high-level dialogue on its resolution through diplomatic means.
Continuing the topic of security, the Head of state pointed to the effective implementation of the Global Counter-Terrorism Strategy in Central Asia. It was proposed to transform the Regional Council on Rehabilitation and Reintegration, created in cooperation with the UN Office of Counter-Terrorism, into an International Competence Center. The center would serve as an important platform for exchanging expertise on adapting to peaceful life for those repatriated from conflict zones.
The President also announced the readiness to create all the necessary conditions for the establishment of a regional Office of Counter-Terrorism in Uzbekistan.
The leader of our country highlighted that the vulnerability of the global transport system in the current turbulent world creates negative impacts on the stability of landlocked developing countries.
To ensure the security of international transit corridors and to establish efficient logistics networks, he called for the implementation of a Global mechanism on “Strengthening transport connectivity to achieve Sustainable Development Goals”.
The President of Uzbekistan also drew attention to the climate change problem, which is becoming increasingly acute. As he mentioned, the negative consequences of the Aral Sea desiccation must remain at the constant attention of the international community.
- We are consistently continuing our work to restore the Aral Sea ecosystem. In recent years, salt-tolerant desert plants have been planted on 2 million hectares of the dried seabed of the Sea. By 2030, green cover will be created on 80 percent of this area, - emphasized the Head of State.
Turning to the issue of water resources scarcity, the President shared plans on organizing a World Forum on water saving in Uzbekistan. Following the event, it’s planned to recognize the water crisis as a serious threat to sustainable development, as well as to adopt a “roadmap” for the wide introduction of innovation technologies globally.
The President identified the intensifying trend of climate migration as another adverse consequence of climate change, highlighting the absence of clear international mechanisms and a legal framework for resolving this issue. In this regard, he advocated for the adoption of a Global Pact for a broad international partnership and leading a coordinated policy on this serious issue.
In the context of ensuring sustainable development of all countries, the leader of Uzbekistan drew attention to the significance of preventing inequalities in digital development and the use of artificial intelligence between countries. In this context, it was proposed to create an International cooperation mechanism for the gratis exchange of practical solutions and models of artificial intelligence in healthcare, education and culture.
- I would like to emphasize another priority issue. Our future, the destiny, and the prosperity of the world are in the hands of the younger generation. It is our urgent task to instill in the minds of our youth the noble ideas, such as peace, humanism and friendship, mutual trust and respect, - stated the Leader of our country.
In this regard, the proposal was put forward to establish the World youth movement for peace and to locate its headquarters in Uzbekistan.
As mentioned the President, Uzbekistan will actively continue to deeply study and promote Islamic enlightenment ideas to the world, while consistently implementing a policy of tolerance in the society. In the coming months, the Center of Islamic Civilization will open in Tashkent, which is unique for the region. It’s planned to hold a special presentation at the UN of the rich spiritual and scientific heritage of our great ancestors – thinkers and scholars Imam Bukhari, Imam Termizi and Imam Maturidi.
Concluding his speech, Shavkat Mirziyoyev stated that the New Uzbekistan advocates for solidarity, open dialogue and close cooperation with all countries in the world, and is ready to contribute to strengthening dialogue among nations, cultures and civilizations, achieving universal human goals.