Iordaniya Podshohi Samarqandning tarixiy obidalari bilan tanishdi
Bu yerda Payg‘ambarimiz Muhammad alayhissalomning sahobalaridan biri Qusam ibn Abbos va boshqa arboblarning maqbaralaridan tashkil topgan. Majmuaning tarixiy, madaniy va badiiy ahamiyati shundaki, u me’morchilik va bezak san’atining bir necha asr davomidagi taraqqiyotini aks ettiradi. Shohi Zinda 2001-yilda YUNЕSKOning Butunjahon merosi ro‘yxatiga kiritilgan.
Rasman Payg‘ambarimiz Muhammad alayhissalomning qizi Fotima va kuyovi Ali ibn Abu Tolibning avlodlari hisoblangan Hoshimiylar sulolasi vakili bo‘lgan Iordaniya Podshohi Qusam ibn Abbos xotirasiga hurmat bajo keltirdi. Qur’on tilovat qilindi.
Amir Temur maqbarasi ziyorati chog‘ida Iordaniya delegatsiyasiga buyuk bobomizning davlatchilik siyosati, harbiy mahorati, turli mamlakatlar bilan diplomatik aloqalari haqida so‘zlab berildi. Sohibqiron hayoti va faoliyati, uning davlati o‘z davrining eng ulkan mamlakati bo‘lgani mehmonlarda katta taassurot qoldirdi.
Davlat rahbarlari Mirzo Ulug‘bek, Sherdor va Tillakori madrasalaridan iborat Registon majmuasini ham ziyorat qildilar. Asrlar davomida bu obidalar ilm-fan markazi bo‘lgan, yuzlab olim va tadqiqotchilarni yetishtirgan. O‘zining mukammal joylashuvi va uyg‘unligi tufayli Registon haqli ravishda Samarqandning "tashrif qog‘ozi" hisoblanadi.
Tanishuv chog‘ida oliy martabali mehmonga ushbu inshootlarning bunyod etilish tarixi va naqshlarining o‘ziga xos jihatlari, maydonda olib borilgan restavratsiya ishlari haqida ma’lumot berildi.

Король Иордании ознакомился с историческими памятниками Самарканда
Этот комплекс состоит из мавзолеев сподвижника Пророка Мухаммада Кусама ибн Аббаса и других деятелей. Историческая, культурная и художественная ценность комплекса в том, что он даёт представление о развитии архитектуры и декоративного искусства на протяжении нескольких столетий. Шахи-Зинда был включён в Список Всемирного наследия ЮНЕСКО в 2001 году.
Король Иордании, который является представителем династии Хашимитов, официально ведущей свой род от дочери Пророка Мухаммада Фатимы и его зятя Али ибн Абу Талиба, почтил память Кусама ибн Аббаса. Были прочитаны суры из Корана.
В ходе посещения мавзолея Амира Темура иорданской делегации было рассказано о политике государственного строительства нашего великого предка, его полководческом таланте, дипломатических связях с различными странами. История жизни и деятельности Сахибкирана, а также созданного им крупнейшего государства своего времени произвела на гостей огромное впечатление.
Главы государств также посетили комплекс Регистан, ансамбль которого состоит из медресе Мирзо Улугбека, Шердора и Тиллакори. Эти памятники на протяжении веков привлекали исследователей и служили школой для сотен ученых. Своей симметрией и архитектурным обликом Регистан заслуженно является «визитной карточкой» Самарканда.
В ходе посещения высокому гостю была представлена информация об истории строительства и особенностях орнаментов данного сооружения, проведенных на площади реставрационных работах.