Халқимизни янада бирлаштирган тарихий ютуқ
Бу оддий ўйин эмас, ўзбек футболининг катта байрами. Жаҳон чемпионати саралаш босқичининг сўнгги учрашуви. Лекин моҳир спортчиларимиз мундиал йўлланмасини муддатидан олдин нақд қилиб қўйган – Ўзбекистон миллий терма жамоаси тарихда илк бор футбол бўйича жаҳон чемпионатида иштирок этади!
Буни футболсевар халқимиз кўп йиллар орзиқиб кутган эди. Терма жамоамиз бундан олдин етти марта саралашларда қатнашиб, мундиалга чиқа олмаганди. Ҳар доим ё тақвим, ё голлар нисбати, ё маҳорат етишмаслиги сабаб бўлиб қолаверарди.
Ҳеч қандай сабаб-баҳонага ўрин қолмаслиги учун эса футболчилар кучли бўлиши керак, пойдевор мустаҳкам бўлиши керак. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 16 мартдаги қарори билан, 2018-2022 йилларда футболни янада ривожлантириш дастури қабул қилинган эди. Истеъдодли ёшларни танлаш, кейинчалик профессионал этиб тайёрлаш ҳамда миллий терма жамоалар захирасини яратиш мақсадида 14 та ҳудудда болалар ва ўсмирлар футбол академиялари ташкил этилди. Машғулот ва мусобақаларда сифат ошди. Мураббийлар, ҳакамлар ва бошқа мутахассисларга эътибор кучайди.
2019 йил 4 декабрда Президентимиз “Ўзбекистонда футболни ривожлантиришни мутлақо янги босқичга олиб чиқиш чора-тадбирлари тўғрисида” фармон имзолади. Унда клублар фаолиятини ривожлантириш, халқаро даражадаги мутахассислар тайёрлаш, терма жамоаларнинг ўқув-машғулот жараёнини замонавий ташкил этиш, мамлакатимизда нуфузли мусобақалар ўтказиш мақсадлари белгиланган эди. 2023 йил 8 апрелда қабул қилинган оммавий ва профессионал футболни ҳар томонлама ривожлантиришга оид Президент қарори ҳам катта аҳамиятга эга бўлди.
Бундай эътибор ва тизим туфайли бирин-кетин натижалар кела бошлади. 2018 йилда U-23 жамоамиз Хитойда, 2023 йилда U-20 футболчиларимиз Ўзбекистонда ўтган мусобақаларда Осиё чемпионлигини қўлга киритди. Юртимизда ФИФА ва ОФК дастуридаги турнирларни ўтказиш йўлга қўйилди.
2024 йилда ўзбек футболи ривожида янги саҳифа очилди – 23 ёшгача бўлган терма жамоамиз биринчи марта Олимпия ўйинларида иштирок этди.
Ютуқ ва хурсандчиликлар бу йил ҳам давом этмоқда. Яқиндагина, апрель ойида Cаудия Арабистонида ўтган мусобақада 17 ёшгача бўлган ўсмирларимиз Осиё кубогини қўлга киритиб, жаҳон чемпионатига йўлланма олган эди. Мана энди асосий терма жамоамиз ҳам янги тарих яратди.
Ўзбекистон ушбу 3-саралаш босқичининг “А” гуруҳидан ўрин олган эди. Қарийб бир йил мобайнида Эрон, Қатар, Бирлашган Араб Амирликлари, Қирғизистон, Шимолий Корея футболчилари билан баҳс олиб борилди. 5 июнь куни ўтган БАА – Ўзбекистон ўйинида дуранг қайд этилди. Натижада 9-тур якунларига кўра, терма жамоамиз очколари сони 18 тага етди ва жаҳон чемпионатига чиқиш кафолатланди.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев шу муносабат билан йўллаган табригида футболчиларимиз чинакам жасорат ва матонат намунасини кўрсатиб, халқимиз орзусини рўёбга чиқарганини таъкидлади.
Аминман, бу тарихий ютуқ халқимизни эзгу мақсадлар йўлида янада бирлаштиради, минг-минглаб ёшларимиз учун илҳом манбаига, ибрат тимсолига айланади, Янги Ўзбекистоннинг халқаро обрў-эътиборини янада оширишга хизмат қилади, - деди давлатимиз раҳбари.
Чиндан ҳам, бу тарихий воқеа бутун халқимизни бирлаштирди, қувонтирди. Шу боис ҳам сўнгги турдаги Ўзбекистон - Қатар ўйини байрамга айланиб кетди.
Учрашув ўз жонкуярлари олдида ўйнаган ҳамюртларимизнинг тўлиқ устунлигида ўтди. Якунда Ўзбекистон 3:0 ҳисобида ғалаба қозонди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 6 июндаги фармонига мувофиқ, Ватанимиз тарихида биринчи марта жаҳон чемпионати йўлланмасини қўлга киритгани, ёш авлодни спортга меҳр ва миллий ғурур руҳида тарбиялашга қўшган ҳиссаси учун футбол бўйича Ўзбекистон миллий терма жамоаси аъзолари ва мураббийларидан бир гуруҳи мукофотланган эди. Ўйиндан кейин ушбу мукофотларни топшириш маросими бўлди. Давлатимиз раҳбари қаҳрамон спортчиларимизга фахрий унвон, орден ва медалларни топширди. Шунингдек, терма жамоамиз аъзолари ва мутахассисларига BYD автомобиллари совға қилинди.
Президентимиз билан ўйинни Болгария Президенти Румен Радев ва Словакия Бош вазири Роберт Фицо ҳамда Марказий Осиё мамлакатлари ҳукумат раҳбарлари биргаликда кузатди.
Футбол байрами дронлар ва мушаклар шоуси билан якунланди.
2026 йилги жаҳон чемпионати 11 июндан 19 июлгача АҚШ, Канада ва Мексикада бўлиб ўтади. 48 та жамоа 12 та гуруҳга бўлиниб баҳс олиб боради. Гуруҳларда биринчи-иккинчи ўринни эгаллаганлар ҳамда натижалари энг яхши 8 та учинчи ўрин соҳиблари кейинги босқичга йўл олади. Ўзбекистон ифтихори бўлган футболчиларимиздан бу мусобақада ҳам яхши натижалар кутиб қоламиз.

Историческое достижение, еще больше сплотившее наш народ
Заключительная игра отборочного этапа чемпионата мира стала настоящим праздником узбекского футбола. Но наши футболисты досрочно обеспечили себе путевку на мундиаль: впервые в истории национальная сборная Узбекистана примет участие в чемпионате мира по футболу!
Мечта, которую долгие годы лелеяли миллионы болельщиков, стала реальностью. До этого сборная семь раз принимала участие в отборочных турнирах, но каждый раз чего-то не хватало — то неудобный календарь, то разница мячей, то чуть-чуть мастерства.
Чтобы не оставалось места для оправданий, нужна была сила, нужна была база. Постановлением Президента от 16 марта 2018 года была принята программа развития футбола в 2018–2022 годах. В 14 регионах страны созданы академии детского и юношеского футбола, где осуществляется отбор талантливых ребят, их профессиональная подготовка и формирование резерва для национальных команд. Повысилось качество тренировок и турниров. Особое внимание было уделено подготовке тренеров, судей и специалистов.
4 декабря 2019 года Президент подписал Указ «О мерах по поднятию на совершенно новый этап развития футбола в Узбекистане». Документом предусматривалось развитие клубов, подготовка международных специалистов, организация современного учебно-тренировочного процесса для сборных команд, проведение престижных соревнований в стране. Большое значение также имело президентское постановление от 8 апреля 2023 года по всестороннему развитию массового и профессионального футбола.
Благодаря столь внимательному и системному подходу стали приходить и первые серьезные результаты. В 2018 году наша команда U-23 стала чемпионом Азии в Китае, а в 2023 году команда U-20 повторила этот успех на турнире в Ташкенте. В стране начато проведение турниров под эгидой FIFA и AFC.
В 2024 году в развитии узбекского футбола открылась новая страница — молодежная сборная до 23 лет впервые в истории выступила на Олимпийских играх.
Успехи продолжаются и в этом году. В апреле в Саудовской Аравии наши футболисты до 17 лет завоевали Кубок Азии и получили путевку на чемпионат мира. А теперь исторический успех одержала и основная сборная.
Узбекистан выступал в группе «А» третьего отборочного этапа. В течение почти года наша команда боролась с Ираном, Катаром, ОАЭ, Кыргызстаном и Северной Кореей. 5 июня в матче с ОАЭ была зафиксирована ничья. По итогам 9-го тура сборная набрала 18 очков и досрочно обеспечила себе участие в чемпионате мира.
Президент Шавкат Мирзиёев в своем поздравлении отметил, что наши футболисты проявили настоящее мужество и стойкость, осуществив мечту узбекского народа.
– Уверен, что эта историческая победа еще сильнее сплотит наш народ на пути к благородным целям, станет источником вдохновения и примером для тысяч наших молодых людей, послужит дальнейшему укреплению международного авторитета Нового Узбекистана, - подчеркнул глава государства.
И действительно, эта историческая победа сплотила и обрадовала всю страну. Заключительная игра отборочного этапа — матч Узбекистан – Катар — превратилась в настоящий праздник.
На глазах у своих преданных болельщиков сборная Узбекистана продемонстрировала полное превосходство и одержала победу со счетом 3:0.
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 6 июня, за первый в истории страны выход на чемпионат мира, за вклад в воспитание молодежи в духе любви к спорту и национальной гордости, группа футболистов и тренеров сборной Узбекистана была удостоена государственных наград. После матча состоялась торжественная церемония вручения наград. Глава государства вручил спортсменам знаки почетных званий, ордена и медали. Кроме того, игрокам и специалистам были подарены автомобили марки BYD.
Вместе с главой нашего государства за матчем наблюдали Президент Болгарии Румен Радев и Премьер-министр Словакии Роберт Фицо, а также руководители правительств стран Центральной Азии.
Футбольный праздник завершился шоу дронов и салютом.
Чемпионат мира 2026 года состоится с 11 июня по 19 июля в США, Канаде и Мексике. В турнире примут участие 48 сборных, разбитых на 12 групп. В следующий этап выйдут команды, занявшие первые и вторые места, а также 8 лучших из числа третьих. Наш народ с нетерпением ждет новых побед от наших футболистов.