Rossiyadagi O’zbekiston fuqarolari diqqatiga
Vazirlikning axborotiga ko’ra, fuqarolarning huquq va erkinliklarini amalga oshirishni ta'minlash, shuningdek, yangi koronavirus infektsiyasining tarqalishi bilan bog'liq vaziyatni hisobga olgan holda, 2020 yil 19 martdan boshlab xorijiy fuqarolar Rossiya Federatsiyasida vaqtincha bo'lish muddatini uzaytirishi mumkin.
Buning uchun ular erkin shaklda tuzilgan ariza bilan Rossiya Federatsiyasi Ichki ishlar vazirligining amaldagi joylashgan joyga eng yaqin hududiy organiga murojaat qilishlari kerak.
Rossiyaga viza asosida kelgan fuqarolar Rossiyaga kirish maqsadidan qat'iy nazar, uning amal qilish muddati uzaytiriladi. Agar viza muddati o'tgan bo'lsa ham, vaqtincha qolish muddati ham uzaytiriladi.
Rossiyaga vizani talab qilmaydigan tarzda kelgan fuqarolar Rossiya Federatsiyasida bo'lish muddatini uzaytiradilar, shu jumladan, agar muddati tugagan bo'lsa ham.
Rossiya Federatsiyasida istiqomat qiluvchi chet el fuqarolarining chet el ishchilarini jalb qilish va ulardan foydalanish va ishlash ruxsatnomalarini olish uchun ariza berish davom ettirilmoqda.
Bundan tashqari, mehnat muhojirlari yangi patent olish uchun Rossiya Federatsiyasidan tashqariga chiqmasdan tegishli arizalar bilan muddatni buzganlik uchun ma'muriy javobgarlikka tortilmasdan murojaat qilishlari mumkin.
Vaqtinchalik yashash huquqi yoki yashash uchun ruxsatnoma asosida Rossiyada istiqomat qiluvchi chet el fuqarolari, agar ular tomonidan berilgan hujjat muddati tugagan bo'lsa, yashash muddati uzaytiriladi.
Hujjatning to’liq matni https://xn--b1aew.xn--p1ai/news/item/19812878/ manzilida joylashtirilgan.
Shu munosabat bilan Elchixona Rossiyada bo’lish muddati tugayotgan O’zbekiston fuqarolariga RF Ichki ishlar vazirligining amaldagi joylashgan joyga eng yaqin hududiy organiga murojaat qilishni tavsiya qiladi.
Zarur hollarda vatandoshlar O’zbekistonning Moskvadagi Elchixonasi va hududlardagi Bosh konsulliklariga murojaat qilishlari mumkin (http://uzembassy.ru/page/870).

Вниманию граждан Узбекистана, находящихся в России
19 марта текущего года Министерство внутренних дел Российской Федерации выступило с разъяснениями по порядку продления срока временного пребывания иностранных граждан на территории Российской Федерации.
По информации ведомства, в целях обеспечения реализации прав и свобод граждан, а также учитывая ситуацию, связанную
с распространением новой коронавирусной инфекции, c 19 марта 2020г. иностранные граждане могут продлить срок временного пребывания на территории Российской Федерации.
Для этого им необходимо обратиться в ближайший к месту своего фактического нахождения территориальный орган МВД России с заявлением, составленным в произвольной форме.
Гражданам, прибывшим в Россию на основании визы, будет продлен срок ее действия, независимо от цели въезда в Россию. Если срок действия имеющейся визы уже истек, срок временного пребывания также будет продлен.
Иностранным гражданам, прибывшим в Россию в порядке,
не требующем получения визы, продлевается срок пребывания
на территории РФ, в том числе в случае, если он уже истек.
Возобновляется прием заявлений о выдаче разрешений
на привлечение и использование иностранных работников
и разрешений на работу иностранным гражданам, находящимся
в России.
Отмечается, что трудовые мигранты могут обратиться за получением новых патентов без необходимости выезда за пределы Российской Федерации и без привлечения их к административной ответственности за нарушение срока подачи соответствующих заявлений.
Иностранным гражданам, проживающим в России на основании разрешения на временное проживание или вида на жительство, будет продлен срок пребывания в случае истечения срока действия выданного им документа.
Полный текст документа размещен по адресу https://xn--b1aew.xn--p1ai/news/item/19812878/.
Посольство настоятельно рекомендует находящимся в России гражданам Республики Узбекистан, чей срок пребывания
на территории РФ истекает, в возможно короткие сроки обратиться
в ближайший к месту своего фактического нахождения территориальный орган МВД России с соответствующим заявлением.
Дипмиссия напоминает, что соотечественники могут
в необходимых случаях обратиться в дипломатические представительства Узбекистана в г.Москве и регионах Российской Федерации (адреса и контакты размещены по ссылке http://uzembassy.ru/page/870).