Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2020-yil 6-yanvar kuni Oʻzbekiston musulmonlari idorasi raisi, muftiy Usmonxon Alimovni qabul qilib, uning 70 yillik tavallud ayyomi bilan samimiy tabrikladi.
Davlatimiz rahbari Usmonxon Alimovning milliy va diniy qadriyatlarni tiklash, asrab-avaylash, buyuk allomalar, mutafakkirlarning boy ilmiy merosini oʻrganish va targʻib qilish hamda jamiyatda diniy bagʻrikenglikni mustahkamlashga bagʻishlangan faoliyatiga alohida toʻxtalib oʻtdi.
Oʻzbekiston Musulmonlari idorasi rahbari nafaqat yurtimiz va Markaziy Osiyoda, balki dunyo miqyosida tan olingan nufuzli ulamolardan biri ekani, uning Islom olami uyushmasi taʼsis majlisi hamda Butun dunyo ulamolar kengashi aʼzosi etib saylangani, “Dunyoning eng nufuzli 500 musulmoni” roʻyxatidan munosib oʻrin egallagani butun Oʻzbekiston xalqiga ulkan faxr bagʻishlashi taʼkidlandi.
“Biz muftiy hazratlarini Islom maʼrifatining tolmas targʻibotchisi sifatida bilamiz va qadrlaymiz. “Tafsiri Irfon”, “Imom Buxoriy – muhaddislar sultoni”, “Oilada farzand tarbiyasi” kabi asarlaringiz xalqimiz qalbidan chuqur joy olgan”, — dedi davlatimiz rahbari.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Musulmonlar idorasi raisi, muftiy Usmonxon Alimovning mamlakatimizda Islom madaniyati va ilm-fanini rivojlantirish, muqaddas dinimizning insonparvarlik mohiyati va ezgu gʻoyalarini, ulugʻ alloma va mutafakkirlarimizning bebaho ilmiy merosini tadqiq etish va xalqaro miqyosda keng targʻib qilish ishlariga qoʻshgan munosib hissasi, jamiyatda ijtimoiy-maʼnaviy muhit barqarorligini taʼminlash, millatlararo totuvlik va hamjihatlikni mustahkamlash borasidagi katta xizmatlari, diniy va dunyoviy bilimlarni puxta egallagan yetuk mutaxassislarni tayyorlash, yosh avlodni ona Vatanga muhabbat, bagʻrikenglik va milliy qadriyatlarimizga hurmat ruhida tarbiyalash yoʻlidagi ibratli faoliyatining yuksak eʼtirof ramzi sifatida unga “El-yurt hurmati” ordenini topshirdi.
Muftiy Usmonxon Alimov Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevga yuksak mukofot uchun tashakkur bildirib, soʻnggi yillarda jamiyat hayotining barcha jabhalari qatori diniy-maʼrifiy sohada ham ulkan islohotlar amalga oshirilayotganini taʼkidladi. Muqaddas Islom dinini oʻrganish, ajdodlar merosini qayta tiklash va ularni kelajak avlodlarga yetkazish boʻyicha olib borilayotgan keng koʻlamli ishlarda bor kuch-gʻayratini safarbar qilishga tayyorligini bildirdi.
Uchrashuvda mamlakatimizdagi ijtimoiy-maʼnaviy muhitning barqarorligini taʼminlash, yosh avlodni insonparvarlik, bagʻrikenglik, tinchlik va hamjihatlik ruhida tarbiyalashga qaratilgan targʻibot ishlarida Oʻzbekiston musulmonlari idorasi va diniy soha vakillari faol ishtirok etishni oʻz burchi deb bilishi maʼlum qilindi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan buyuk ajdodlarga munosib vorislarni tayyorlash, yurtimizda diniy taʼlim tizimini takomillashtirish, Islom dinining asl mohiyatini va insoniyatni ezgulikka eltuvchi din ekanligini ilmiy asoslangan holda teran oʻrganish hamda targʻib etishga qaratilgan tizimli islohotlar amalga oshirilayotgani xalqimiz va xalqaro hamjamiyat tomonidan yuksak eʼtirofga sazovor boʻlayotgani alohida taʼkidlandi.

Муфтию Усмонхону Алимову вручен орден “Эл-юрт хурмати”
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 6 января 2020 года принял председателя Управления мусульман Узбекистана, муфтия Усмонхона Алимова и искренне поздравил его с 70-летним юбилеем.
Глава нашего государства особо отметил деятельность Усмонхона Алимова по возрождению национальных и религиозных ценностей, изучению и продвижению богатого наследия великих ученых и мыслителей, укреплению межрелигиозной толерантности в обществе.
Подчеркнуто, что руководитель Управления мусульман Узбекистана является одним из авторитетных религиозных деятелей не только в нашей стране и Центральной Азии, но и во всем мире, его избрание членом учредительного собрания Союза исламского мира и Всемирного совета улемов, а также включение в список 500 самых влиятельных мусульман мира является предметом гордости для всего народа Узбекистана.
- Мы знаем и ценим господина муфтия как неустанного просветителя Ислама. Такие произведения, как “Тафсири Ирфон”, “Имам Бухари – султан мухаддисов”, “Воспитание ребенка в семье”, заняли глубокое место в сердце нашего народа, - сказал глава государства.
Президент Республики Узбекистан вручил председателю Управления мусульман, муфтию Усмонхону Алимову орден “Эл-юрт хурмати” в знак высокого признания его весомого вклада в развитие исламской культуры и науки в стране, исследование и широкое продвижение на международном уровне гуманистической сути и благих идей религии Ислам, бесценного научного наследия великих ученых и мыслителей, за его заслуги в деле обеспечения стабильности социально-духовной обстановки в обществе, укрепления межнационального согласия, образцовую деятельность по подготовке специалистов с глубокими религиозными и светскими знаниями, воспитанию молодого поколения в духе любви к Родине, великодушия и уважения к национальным ценностям.
Усмонхон Алимов выразил Президенту Шавкату Мирзиёеву благодарность за высокую награду и отметил, что в последние годы глубокие реформы наряду со всеми сферами жизни общества осуществляются и в религиозно-просветительской области. Муфтий озвучил готовность активно содействовать широкомасштабной работе по изучению религии Ислам, возрождению и доведению до будущих поколений наследия предков.
На встрече было подчеркнуто, что Управление мусульман Узбекистана и представители религиозной сферы считают своим долгом активно участвовать в обеспечении социально-духовной стабильности в стране, просветительской работе, направленной на воспитание молодежи в духе идей гуманизма, толерантности, мира и согласия.
Особо отмечено, что осуществляемые по инициативе Президента Шавката Мирзиёева системные реформы по подготовке достойных продолжателей дела наших великих предков, совершенствованию системы религиозного образования в стране, глубокому научно обоснованному изучению религии Ислам как истинно гуманной и добродетельной религии получают высокую оценку нашего народа и международного сообщества.