Markaziy saylov komissiyasi raisi Mirzo-Ulug‘bek Abdusalomovning matbuot anjumanidagi nutqi
22-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasiga, Xalq deputatlari viloyat, tuman va shahar kengashlariga saylovlar bo‘lib o‘tdi.
So‘nggi yillarda mamlakatimiz ichki va tashqi siyosatida amalga oshirilayotgan tub islohotlar natijasida O‘zbekistonimiz o‘z taraqqiyotining yangi, demokratik bosqichiga dadil qadam qo‘ydi. Iqtisodiyotimiz rivojlanib, odamlarimizning siyosiy-huquqiy ongi, faolligi tobora yuksalib bormoqda. Davlat va jamiyat hayotining barcha jabhalarida ochiqlik va oshkoralikni davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishlaridan biriga aylandi.
Joriy yildagi saylovlar mamlakatimizni rivojlantirishning beshta muhim ustivor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasida belgilab berilgan vazifalarning amaldagi yana bir yorqin ifodasi bo‘ldi.
Ushbu saylovlar O‘zbekistonda barcha sohalarda, jumladan, siyosiy-huquqiy, ijtimoiy, iqtisodiy, ma’naviy-ma’rifiy yo‘nalishlarda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli, jadal islohotlarning uzviy qismidir.
Bu yilgi saylovlarga tayyorgarlik ishlari bundan ikki yil avval boshlangan edi. Saylov qonunchiligi tubdan yangilanib, milliy tajribamiz va xalqaro standartlarga mos Saylov kodeksi qabul qilindi.
Saylov kodeksida saylov jarayoni ishtirokchilari, ya’ni saylovchilar, siyosiy partiyalar, saylov komissiyalari, ommaviy axorot vositalari hamda kuzatuvchilarning huquqlari va kafolatlari kengaytirildi. Zamonaviy axborot texnologiyalarini joriy etish orqali saylov jarayonlarini boshqarish tizimi yo‘lga qo‘yildi.
Saylovga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazishning barcha bosqichlari ochiqlik, oshkoralik va shaffoflik asosida o‘tkazildi.
Saylovlarni nufuzli xalqaro tashkilotlar, jumladan, Yevropa Kengashi, Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkilotining Parlament Assambleyasi, Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkilotining Demokratik institutlar va inson huquqlari bo‘yicha byurosi, Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi, Shanxay hamkorlik tashkiloti, Butunjahon saylov organlari assotsiatsiyasi, Turkiy tilli davlatlar kengashi kabi o‘nta xalqaro tashkilotlardan hamda ellikka yaqin davlatlardan 825 nafar xalqaro kuzatuvchi hamda 1155 nafar mahalliy va xorijiy mamlakatlarning yirik ommaviy axborot vositalarining vakillari bevosita kuzatib borgani buning dalilidir.
Bundan tashqari, saylovlarda ishtirok etgan beshta siyosiy partiya va fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlaridan 70 mingdan ziyod vakillari ham saylovlarni bevosita kuzatib bordi.
Birinchi marta saylov jarayonlari mamlakatimizning turli hududlaridagi 60ta saylov uchastkalariga tajriba-sinov tariqasida o‘rnatilgan 120 ta videokameralar orqali onlayn translatsiya qilindi. Shuningdek, minglab saylov uchastkalaridan jurnalistlar tomonidan tele va radio reportajlar muntazam uzatib turildi. Internetdagi ijtimoiy tarmoqlar, veb-saytlar orqali butun dunyoga namoyish qilindi.
Saylov kampaniyasi davrida Markaziy saylov komissiyasining Xalqaro matbuot markazi va uning viloyatlardagi filiallarida saylov jarayonining barcha ishtirokchilari uchun media-maydon yaratildi. Ularda yuzlab matbuot anjumanlari, brifinglar, intervyular, uchrashuvlar o‘tkazildi. Tadbirlarda O‘zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasining rahbarlari, Oliy sudi raisi, Bosh prokurori, Ichki ishlar vaziri, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirlari, hokimlar, hududlardagi saylov komissiyalari raislarining axborotlari tinglandi.
Markaziy saylov komissiyasining saylov.uz va elections.uz manzillari bo‘yicha joylashgan rasmiy veb-saytiga bir oy ichida 120 mingga yaqin foydalanuvchi tashrif buyurdi. Bundan tashqari, o‘z saylov uchastkasini aniqlash xizmatidan 118,5 mingga yaqin fuqarolar ushbu xizmatdan foydlandilar.
Siyosiy partiyalarning nomzodlari haqidagi ma’lumotlarni bilish uchun 33,3 mingga yaqin fuqarolar murojaat qildi. Saylov uchastkalarning elektron haritasini ko‘rish yuzasidan 11,3 mingga yaqin fuqarolar haritadan foydalandi. Saylov uchastkalaridan video-translyatsiyasi sahifasini taxminan 8,3 mingga yaqin fuqarolar kuzatib bordi.
Bundan tashqari, veb-saytga kelib tushgan 300 tadan oshiq murojaatlar qisqa muddatlarda ko‘rib chiqildi va hal etildi. Shu bilan birga ijtimoiy tarmoqlardan kelib tushgan murojaatlarning 150 tasi ham ijobiy hal etildi. Ushbu murojaatlar bo‘yicha saylovchini boshqa saylov uchastkasidan olib o‘z uchastkasiga biriktirish kabi ishlar amalga oshirildi.
Hurmatli matbuot anjumani qatnashchilari!
Markaziy saylov komissiyasi tomonidan 2019-yil O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi, xalq deputatlari viloyat, tuman va shahar Kengashlari sayloviga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish bo‘yicha tadbirlar dasturi qabul qilingani va izchillik bilan amalga oshirilgani saylovlarni qonun talablari asosida, yuksak tashkiliy darajada o‘tkazishni ta’minlashda muhim ahamiyat kasb etdi.
Bu yilgi saylovlarning o‘ziga xos jihatlaridan yana biri – bu saylovchilarimizning fuqarolik mas’uliyati, mamlakatimizda amalga oshirilayotgan tub islohotlarga daxldorlik tuyg‘usining yanada oshganligi bilan bog‘liq.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi, Xalq deputatlari viloyat, tuman va shahar kengashlari saylovlarida chet el bilan birga hisoblaganda 13 963 627 nafar saylovchi ishtirok etdi va bu saylovchilar umumiy sonining 67,8 foizidan iboratdir.
150 ming saylovchi muddatidan oldin ovoz berish imkoniyatidan foydalandi.
Saylovlarda birinchi marta xorijda istiqomat qilayotgan barcha vatandoshlarimiz uchun ovoz berish imkoniyati yaratildi. Avvallari faqat konsullik vakolatxonalaridan rasman ro‘yxatdan o‘tgan O‘zbekiston fuqarolarigina saylovlarda qatnashardi. Qirqqa yaqin mamlakatda tashkil etilgan ellik beshta saylov uchastkasida 112 411 saylovchi ovoz berdi.
Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasiga saylov o‘tkazuvchi 150 saylov okrugining 128 tasida deputatlar saylandi. Shu jumladan,
Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – O‘zbekiston Liberal-demokratik partiyasidan – 43 nafar,
O‘zbekiston “Milliy tiklanish” demokratik partiyasidan – 35 nafar,
O‘zbekiston “Adolat” sotsial-demokratik partiyasidan – 21 nafar,
O‘zbekiston Xalq demokratik partiyasidan – 18 nafar,
O‘zbekiston Ekologik partiyasidan – 11 nafar deputat saylandi.
Saylov kodeksiga ko‘ra, ovoz berishda ishtirok etgan saylovchilarning yarmidan ko‘pining ovozini, ya’ni 50 foizdan ortiq ovoz olgan nomzod deputat etib saylangan, deb hisoblanadi.
Qonunchilik palatasiga saylov o‘tkazuvchi 22 okruglarda nomzodlarning birontasi ham yetarli miqdorda ovoz ololmaganligi sababli mazkur okruglardan deputat saylanmadi.
Saylov kodeksining 59-moddasiga asosan, agar Qonunchilik palatasi va mahalliy kengashlar deputatlari saylovida saylov okrugi bo‘yicha ikki nafardan ortiq nomzod qo‘yilgan bo‘lsa-yu, ulardan hech biri saylanmasa, okrug saylov komissiyasi eng ko‘p ovoz olgan ikki nafar nomzod bo‘yicha okrugda takroriy ovoz berishni o‘tkazish haqida qaror qabul qiladi va bu haqda tegishli saylov komissiyasini hamda okrug saylovchilarini xabardor etadi. Takroriy ovoz berish ikki haftalik muddatda o‘tkaziladi.
Davlat hokimiyati vakillik organlariga o‘tkazilgan saylov bo‘yicha saylovga doir qonunchilik talablari qo‘pol ravishda buzilganligi holatlari haqida xabar va ma’lumotlar tushmadi. Lekin, Markaziy saylov komissiyasiga saylovchilar va ijtimoiy tarmoqlardan saylovlarni o‘tkazish jarayoniga doir holatlar bo‘yicha bir nechta murojaatlar, ariza va shikoyatlar, shuningdek, qonun buzilishi bilan bog‘liq ma’lumotlar kelib tushdi. Ularning barchasini qonunda ko‘rsatilgan muddat va tartiblarda ko‘rib chiqish va hal etish yuzasidan tegishli chora-tadbirlar ko‘rilmoqda.
Jumladan, 22 dekabr kuni Toshkent shahr Olmazor tumani “314-saylov uchastkasi”da saylovchilar tomonidan bir necha saylov byulletenini saylov quttisiga tashlashga harakat qilish holati tasvirga olingan videolavha” ijtimoiy tarmoqlarda tarqaldi. Markaziy saylov komissiyasi tomonidan Olmazor tumanidagi “314-saylov uchastkasi” O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlis Qonunchilik palatasi saylovini o‘tkazuvchi “142-Qoraqamish” saylov okrugi tarkibiga kirishi aniqlandi.
Mazkur holat yuzasidan zudlik bilan, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlis Qonunchilik palatasi saylovini o‘tkazuvchi
“142-Qoraqamish” okrug saylov komissiyasi tonidan o‘rganilib, natijasiga ko‘ra hujjatlar Olmazor tuman prokuraturasiga yuborildi.
Shuningdek, “142-Qoraqamish” saylov okrugi hududidagi “314-saylov uchastkasi”da o‘tkazilgan ovoz berish natijalari haqiqiy emas deb topildi. Saylov okrugi bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputati saylovining natijalarini chiqarishda mazkur saylov uchastkasi natijalari chiqarib tashlangan holda boshqa saylov uchastkalari bo‘yicha natijalar umumlashtirildi.
Hozirgi vaqtda Markaziy saylov komissiyasi okrug saylov komissiyalari tomonidan taqdim etilgan bayonnomalar hamda boshqa hujjatlarni ko‘rib chiqmoqda.
Saylov kodeksiga muvofiq, zarur hollarda – alohida uchastka saylov komissiyalarining materiallari Markaziy saylov komissiyasi tomonidan yana bir bor sinchiklab ko‘rib chiqiladi. Faqat shundan so‘ng Markaziy saylov komissiyasi saylov yakunlari to‘g‘risida qaror qabul qiladi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi va mahalliy davlat hokimiyati vakillik organlariga 22 dekabr kuni bo‘lib o‘tgan saylov demokratik huquqiy davlat qurish va kuchli fuqarolik jamiyatini shakllantirish, aholimizning hayot va turmush darajasini yanada yuksaltirish, o‘z oldimizga qo‘ygan yuksak maqsadlarga erishish yo‘lida xalqimiz ahillik, o‘zaro hamjihatlikda harakat qilayotganini yana bir bor namoyish etdi.
O‘tkazilgan saylovlarning dastlabki tahlillari saylov kampaniyasidagi, quyidagi bir qator kamchiliklarni ham ko‘rsatdi:
Toshkent shahrida ovoz berishda saylovchilarning boshqa viloyatlardagi saylovchilar soniga nisbatan pastligi kuzatildi. Bu esa ko‘pchilik yirik shaharlar aholisiga xos tendensiyadir.
Ba’zi saylov uchastkalarida “oilaviy ovoz berish” holatlari aniqlangani, saylov byulletenlariga saylovchilar tomonidan qo‘yilgan imzolarning o‘xshashligi, ovoz berish kuni elektr energiyasidagi uzilishlar sababli Saylovchilarning yagona elektron ro‘yxti tizimidani foydalanishning imkoni cheklangani, xususan, Toshkent shahrining Yunusobod tumanidagi bir necha saylov uchastkalarida ushbu holat kuzatildi.
Biz bo‘lib o‘tgan saylov kampaniyasini o‘tkazish bilan bog‘liq barcha ma’lumotlarni tizimli o‘rganib, tegishli monitoringini yuritib va uning xulosalari yuzasidan 2020-yilning ikkinchi choragida saylovda ishtirok etgan xalqaro tashkilotlar va xorijiy davlatlarning kuzatuvchilari hamda ekspertlari ishtirokida xalqaro konferensiya o‘tkazishni rejalashtirdik.
Ushbu forumda o‘tgan saylov jarayonlaridagi barcha kamchilik va muammolarni atroflicha tahlil qilib, saylov qonunchiligi va amaliyotini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari belgilab olinadi.

Речь Председателя Центральной избирательной комиссии Мирза-Улугбека Абдусаломова на пресс-конференции
Уважаемые участники брифинга!
Дамы и господа!
22 декабря состоялись выборы в Законодательную палату Олий Мажлиса и в областные, районные и городские Кенгаши народных депутатов.
В результате масштабных реформ во внутренней и внешней политике последних лет Узбекистан вступил на качественно новый, демократический этап развития и прогресса. Развивается экономика страны, повышается политико- правовое сознание и активность граждан. Открытость и прозрачность стали определяющими факторами всех сфер государства и общества.
Нынешние выборы стали логическим продолжением реализации пяти приоритетных направлений Стратегии развития страны. Выборы этого года являются неотъемлемой частью проводимых реформ во всех сферах жизнедеятельности, в том числе в политико-правовой, социальной, экономической и духовно- просветительской сферах.
Подготовка к нынешним выборам началась ещё два года назад. Было кардинально обновлено избирательное законодательство, принят вобравший в себя национальный опыт и международные стандарты Избирательный кодекс. В Избирательном кодексе расширены права и гарантии участников Избирательного процесса - избирателей, политических партий, избирательных комиссий, СМИ и наблюдателей. Благодаря внедрению современных информационных технологий был задействован механизм управления избирательным процессом. Все этапы подготовки и проведения выборов проведены на основе открытости, беспристрастности и прозрачности. За выборами напрямую наблюдали представители авторитетных международных организаций, таких как Европейский союз, Парламентская ассамблея ОБСЕ, БДИПЧ ОБСЕ, СНГ, ШОС, Всемирная ассоциация избирательных органов, Совет Тюркоязычных Государств, всего 825 наблюдателей порядка десяти международных организаций и пятидесяти иностранных государств, в том числе 1155 местных и зарубежных представителей крупных СМИ.
Помимо этого, за ходом выборов наблюдали свыше 70 тысяч представителей политических партий и органов самоуправления граждан. Впервые за процессом голосования можно было наблюдать в режиме онлайн, благодаря устновленным в качестве эксперимента 120 видеокамерам на 60 избирательных участках.
В то же время с мест тысяч избирательных участков регулярно транслировались теле и радио репортажи. Информация была доступна и в сети Интернет и социальных сетях.
В период избирательной кампании для всех участников избирательного процесса Международным пресс-центром и его филиалами в регионах была создана медиа площадка. На ее основе прошли сотни брифингов, пресс- конференций, интервью. В мероприятиях принимали участие руководители ЦИК, Председатель Верховного суда, Генеральный прокурор, Министр внутренних дел, Министр развития информационных технологий и коммуникаций, хокимы, председатели региональных избирательных комиссий.
Официальные сайты ЦИК saylov.uz, elections.uz за месяц посетили 120 тысяч пользователей. Помимо этого, услугой выявления своего избирательного участка воспользовались 118,5 тысяч граждан.33,3 тысячи граждан обратились в целях получения информации о кандидатах,11,3 тысячи воспользовались электронной картой избирательного участка. Порядка8,3 тысяч следили через веба сайт за процессом на избирательных участках. К тому же все поступившие на сайт более 300 обращений были в краткие сроки рассмотрены и решены.
В то же время поступившие через социальные сети 150 обращений тоже были положительно решены. По данным обращениям были приняты меры по закреплению избирателя к собственному участку. Уважаемые участники пресс-конференции! Своевременное принятие календарного плана мероприятий
По организации и проведению выборов в Законодательную палату Олий Мажлиса и местные Кенгаши народных депутатов и его реализация в рамках Избирательного законодательства обеспечили высокий уровень проведения важного политического события. Ещё одна особенность нынешних выборов- это твердая гражданская позиция, чувство сопричастности к происходящим в стране реформам. Всего с учетом наших соотечественников, проживающих за рубежом в голосовании, приняли участие 13963627 избирателей, что составляет 67,8 процентов от общего числа. 150 тысяч избирателей проголосовали досрочно. Впервые каждый наш соотечественник, проживающий за рубежом получил возможность принять участие в выборах. Раньше таким правом могли воспользоваться лишь те, кто прошел регистрацию в консульских учреждениях Узбекистана за рубежом. На 55 избирательных участках в почти 40 странах мира проголосовали 112411 избирателей.
По предварительным данным из 150 избирательных округов в 128 избраны депутаты. В частности, от УзЛиДеп- 43 депутата, от ДП Миллий тикланиш- 35, от СДП Адолат - 21, от НДПУ - 18, от Экологической партии Узбекистана 11 депутатов. В соответствии с избирательным кодексом кандидат получивший более 50 процентов голосов избирателей, то есть больше половины, считается избранным депутатом.
В 22 округах ни один из кандидатов не набрал достаточного количества голосов, а потому депутаты там не были избраны. Согласно статье 59 Избирательного кодекса, если в выборах в Законодательную палату Олий Мажлиса и местные Кенгаши народных депутатов принимало участие два и более кандидатов, но ни один из них не был избран, окружная избирательная комиссия принимает решение о проведении повторного голосования среди двух кандидатов, набравших больше голосов и информирует об этом соответствующую избирательную комиссию и избирателей. Повторное голосование проводится в течение двух недель.
Не поступало информации о грубых нарушениях во время проведения выборов в представительные органы государственной власти. В то же время в ЦИК поступили данные от избирателей, из социальных сетей о моментах, связанных с выборами, заявлениями и жалобами граждан относительно нарушений Избирательного законодательства. Предпринимаются все меры по их разрешению своевременно и в установленном порядке. В частности, в социальных сетях распространилось видео о вбрасывании в избирательную урну сразу нескольких бюллетеней на 314 Избирательном участке в Алмазарском районе столицы. Было выяснено, что 314 избирательный участок входит в 142 Каракамышский Избирательный округ. Вопрос был изучен окружной избирательной комиссией и материалы были переданы в органы прокуратуры.
Помимо этого, итоги голосования на 314 Избирательном участке признаны недействительными. Избирательный округ при подведении итогов не будет учитывать итоги голосования на данном участке. В настоящее время ЦИК рассматривает протоколы окружных избирательных комиссий и другие документы.
Согласно Избирательному кодексу в случае необходимости ЦИК может тщательно рассмотреть документы и материалы отдельно взятого Избирательного участка. Только после этого ЦИК принимает решение об итогах голосования. Выборы 22 декабря ещё раз показали насколько население осознанно, вместе стремится к построению демократического, правового государства, гражданского общества, повышению уровня и качества жизни.
Однако предварительный анализ Избирательной кампании выявил и ряд недостатков. Явка избирателей в Ташкенте по сравнению с другими регионами оказалась относительно низкой. Что в принципе отражает общемировые тенденций мегаполисов. Выявление случаев так называемого семейного голосования на некоторых участках, схожесть подписей разных избирателей, выключения электричества ограничили возможности использования ЕЭСИ. Подобные случаи имели место на целом ряде избирательных участков в Юнусабадском районе. Мы планируем системно изучить все данные, связанные с избирательной кампанией, провести мониторинг и на его основе во втором квартале 2020 года провести международную конференцию с участием наблюдателей и экспертов от международных организаций и иностранных государств, наблюдавших за выборами 22 декабря.
В рамках данного форума будут проанализированы все упущения и недостатки, а также выработаны меры по дальнейшему совершенствованию национального избирательного законодательства и практики.