Туркия Президенти: Имом Бухорий номидаги мукофотни олишдан улкан шараф ва ғурур туяман
Аввало, шуни айтиш жоизки, икки раҳбарнинг ҳам Имом Бухорий ҳазратларига ҳурмати жуда юқори. Ўзбекистон Президенти ташаббуси билан аллома мақбараси ёнида Имом Бухорий халқаро илмий-тадқиқот маркази ва Ҳадис мактаби ташкил этилган. Давлатимиз раҳбари бу ҳақда 2017 йили Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеяси сессиясида айтганида, Туркия Президенти «бу юксак минбардан Имом Бухорий ҳазратларининг мўътабар номи биринчи марта янгради» дея мамнун бўлган эди.
Бу йил Президентимиз таклифига кўра, Ўзбекистоннинг «Олий даражали Имом Бухорий» ордени таъсис этилди. Бу мукофот билан илм-маърифатни ривожлантириш, ислом олами мутафаккирлари меросини ўрганиш ва кенг тарғиб қилишдаги алоҳида хизматлари учун олимлар, тадқиқотчилар, адиблар, шунингдек, хорижий давлатлар ва ҳукуматлар раҳбарлари тақдирланади.
– Ушбу олий орден Сизнинг ислом маърифатини кенг ёйиш, дунë миқёсида мусулмонларнинг манфаатларини ҳимоя қилиш, умматимизнинг бирдамлиги ва фаровонлигини таъминлаш, диний бағрикенгликни қарор топтириш, ёшларни эзгулик руҳида тарбиялаш йўлидаги улкан ишларингизнинг муносиб эътирофидир, – деди Шавкат Мирзиёев маросимда.
Режеп Таййип Эрдоғанга мукофотни давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёев топширди.
Туркия Президенти буюк муҳаддис номидаги орденни олишдан бениҳоят мамнун эканини таъкидлади.
– Ҳадис ва фиқҳ илмининг чўққиси бўлган Имом Бухорий номидаги бу қимматли мукофотни олишдан улкан шараф ва ғурур туяман. Шавкат Мирзиёевни илк таниган пайтларимдан буён Имом Бухорий меросидан намуналар келтириб сўзлагани учун менда қардошимга фарқли бир ҳурмат-муҳаббат пайдо бўлган. Унинг саъй-ҳаракатлари билан Самарқандда илм даргоҳлари қурилди, Туркия ва Ўзбекистон олимлари яқиндан ҳамкорлик қилмоқда. Бу орденни халқларимиз ўртасидаги азалий ва абадий қардошликнинг, ҳамма соҳада ривожланиб бораётган муносабатларимизнинг кучли рамзи сифатида қабул қиламан. Ўз номимдан ва миллатим номидан бу юксак эътибор Ўзбекистон Президенти ва халқига чин қалбимдан миннатдорлик билдираман, – деди Режеп Таййип Эрдоған.

Президент Турции: Для меня огромная честь и гордость получить награду с именем Имама Бухари
Следует отметить, что лидеры двух стран питают огромное уважение к Имаму Бухари. По инициативе Президента Узбекистана рядом с мавзолеем ученого созданы Международный научно-исследовательский центр Имама Бухари и Школа науки хадиса. Когда глава нашего государства объявил об этом на сессии Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций в 2017 году, Президент Турции с удовлетворением отметил, что почтенное имя великого Имама Бухари впервые прозвучало со столь высокой трибуны.
В текущем году по предложению Президента нашей страны был учрежден орден «Олий Даражали Имом Бухорий». Им награждаются улемы, исследователи, писатели, а также главы иностранных государств и правительств за особые заслуги в развитии науки и просветительства, изучении и широком продвижении наследия мыслителей исламского мира.
- Эта высшая награда является достойным признанием Ваших больших заслуг в деле широкого распространения исламского просвещения, защиты интересов мусульман во всем мире, обеспечения единства и благополучия нашей уммы, утверждения религиозной толерантности, воспитания молодежи в духе благих идей, - сказал Шавкат Мирзиёев, обращаясь к турецкому коллеге.
Шавкат Мирзиёев торжественно вручил орден Реджепу Тайипу Эрдогану.
Президент Турции отметил, что бесконечно рад получить орден, названный именем великого собирателя хадисов.
- Для меня огромная честь и гордость получить эту ценную награду имени Имама Бухари, который является вершиной науки хадиса и исламского права. С первой встречи с Шавкатом Мирзиёевым, когда он процитировал наследие Имама Бухари, у меня сложились особое уважение и теплое отношение к моему дорогому брату. Его усилиями в Самарканде построены научные центры, тесно сотрудничают ученые Турции и Узбекистана. Я принимаю этот орден как сильный символ давнего и вечного братства наших народов, наших развивающихся во всех сферах отношений. От себя лично и от имени своего народа искренне благодарю Президента и народ Узбекистана за это высокое внимание, - сказал Реджеп Тайип Эрдоган.