Сўнгги йилларда мамлакатимизда бунёдкорлик кўлами ошди, қурилишда мураккаб технологик ечимлар қўлланмоқда. Лекин соҳа бўйича таълим ва илм бундан анча ортда қолмоқда. Институтлардаги ўқув дастурлари эскирган. Ўқитиладиган фанлар сони чет элдагидан ҳам кўп, сифати ундай эмас. Таълим жараёнига амалиётчи мутахассислар етарли даражада жалб этилмаган. Замонавий фикрлайдиган инженер-конструкторлар етишмаяпти.
Шу йил 6 июль куни ўтказилган видеоселектор йиғилишида давлатимиз раҳбари бу масалага алоҳида тўхталиб, соҳадаги олий таълим муассасаларини трансформация қилиш зарурлигини айтган эди.
Тақдимотда Тошкент ҳамда Самарқанддаги архитектура институтларининг ўқув дастурларини ислоҳ қилиб, таълим сифатини халқаро даражага олиб чиқиш чора-тадбирлари муҳокама қилинди.
Мутасаддилар мазкур институтларнинг ўқув дастурларини халқаро аккредитациядан ўтказиш, янги факультетлар ташкил этиш, таълим ва ишлаб чиқаришни уйғунлаштириш, илмий фаолиятни такомиллаштириш режаларини баён қилди.
Президент бу таклифларни маъқуллаб, устувор вазифаларни кўрсатиб ўтди. Аввало, бакалавр йўналишлари сонини қайта кўриб чиқиб, фанларни замонавий шаҳарсозлик ва технологияларга мослаштириш зарурлиги таъкидланди. Ўқитувчилар учун малака талаблари ва битирувчиларнинг компетенцияларини ошириш бўйича тавсиялар берилди.
Институтларга хорижий тажрибага эга малакали мутахассисларни жалб этиш, шунингдек, маҳаллий профессор-ўқитувчиларни чет элга илмий стажировкага юбориш муҳимлиги қайд этилди. Бу борада Тошкент архитектура-қурилиш институти Истанбул техника университети билан, Самарқанд давлат архитектура-қурилиш институти Йилдиз техника университети билан таълим ҳамкорлигини йўлга қўяди.
Таълим ва амалиёт уйғунлигини таъминлаш мақсадида ҳар бир кафедрага ишлаб чиқарувчи корхоналарни бириктириш, институтлар ҳузурида технопарк ва инкубация маркази ташкил этиш бўйича кўрсатма берилди. Уларда энергия тежамкор қурилиш материаллари яратиш, етакчи компаниялар билан маҳорат дарслари ва амалий тренинглар ўтказиш, илмий-тадқиқот натижаларини тижоратлаштириш мумкин бўлади.
Шунингдек, илғор муҳандислик билимлари асосида илмий ва илмий-педагогик кадрлар тайёрлайдиган Олий илм-фан мактаби ташкил этилиши белгиланди.
Институтлар ҳузуридаги академик лицейларни ҳам такомиллаштириб, A-level даражасидаги ўқув дастури ва методикасини жорий этиш зарурлиги қайд этилди.

Деятельность архитектурных институтов будет усовершенствована
В последние годы в нашей стране расширился масштаб созидательной работы, в строительстве применяются сложные технологические решения. Но образование и наука в этой области сильно отстают от прогресса. Учебные программы в институтах уже не отвечают современным требованиям. По сравнению с зарубежной практикой количество преподаваемых предметов больше, но качество обучения оставляет желать лучшего. Недостаточен уровень участия специалистов-практиков в учебном процессе. Не хватает инженеров-конструкторов с современным мышлением.
На прошедшем 6 июля сего года видеоселекторном совещании глава нашего государства особо затронул этот вопрос и подчеркнул необходимость трансформации высших учебных заведений на местах.
В ходе сегодняшней презентации обсуждены меры по реформированию образовательных программ архитектурных институтов Ташкента и Самарканда, выведению качества образования на международный уровень.
Ответственные лица рассказали о планах международной аккредитации образовательных программ этих учреждений, создания новых факультетов, гармонизации обучения и практики, совершенствования научной деятельности.
Президент одобрил эти предложения и дал дополнительные поручения. Прежде всего необходимо пересмотреть количество направлений бакалавриата, адаптировать их к требованиям современного градостроительства и технологий. Даны рекомендации по усилению требований к квалификации преподавателей и повышению компетенций выпускников.
Отмечена важность привлечения в институты квалифицированных специалистов с зарубежным опытом, а также направления местных профессоров и преподавателей за рубеж в научные стажировки. Для этого Ташкентский архитектурно-строительный институт наладит академическое сотрудничество со Стамбульским техническим университетом, Самаркандский государственный архитектурно-строительный институт - с Йылдызским техническим университетом.
В целях обеспечения тесной взаимосвязи обучения и практики поручено закрепить за каждой кафедрой производственные предприятия, создать при институтах технопарк и инкубационный центр. В них можно будет создавать энергоэффективные строительные материалы, проводить мастер-классы и практические занятия совместно с ведущими компаниями, коммерциализировать результаты научных исследований.
Принято решение о создании Высшей научной школы, которая будет готовить научные и научно-педагогические кадры на основе передовых инженерных знаний.
Указано также на необходимость совершенствования деятельности академических лицеев при институтах, внедрения в них международной учебной программы и методик "A-level".