2019-yilning 22-sentabr kuni Buxoro viloyatining G‘ijduvon tumanida Xitoyning “Lioaning Lide” korporatsiyasi bilan hamkorlikda shamol elektr stansiyasini qurish borasidagi loyihani amalga oshirish doirasida shamol kuchini o‘lchashga mo‘ljallangan machtani o‘rnatish tantanali marosimi bo‘lib o‘tdi.
Loyihaning umumiy qiymati 1,8 mlrd. AQSh dollarini tashkil etib, ishlab chiqarish quvvati 1,5 ming MVtga teng. Hokimlik tomonidan 6 ming ga yer ajratib berildi. Loyihaning 3 bosqichda amalga oshirilishi rejalashtirilmoqda. Birinchi bosqichda 200 MVt quvvatli elektr stansiyasini qurish uchun 240 mln. dollar qiymatidagi to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyani jalb qilish belgilangan.
Marosimda Buxoro viloyati hokimi O‘ktam Barnoyev, “Lioaning Lide” prezidenti Chjan Yulian, O‘zbekistonning aloqador valirlik va idoralari vakillari ishtirok etdilar.
Viloyat hokimi o‘z nutqida aloqador idoralar rahbarlariga, jumladan O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligi va mamlakatimizning Xitoydagi Elchixonasiga “Lioaning Lide” korporatsiyasi bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘yish va mazkur loyihani amalga oshirishda faol ko‘maklashgani uchun minnatdorchilik izhor etdi.
Tadbir ishtirokchilari mamlakatda olib borilayotgan islohotlar natijasida xorijiy investitsiyalarni jalb qilish va chet el biznes doiralari bilan birgalikda istiqbolli investitsiya loyihalarini hayotga tadbiq etish uchun qulay sharoitlar yaratilayotganini qayd etdilar.
Xitoyning “Lioaning Lide” korporatsiyasi prezidenti Chjan Yulian o‘z kompaniyasining kelajakda ham ilg‘or xalqaro tajriba va zamonaviy texnologiyalardan foydalangan holda O‘zbekistonda qayta tiklanuvchi energiya manbalari sohasida yirik investitsiya loyihalarini jalb qilish va amalga oshirish uchun intilishini bildirdi.

В Бухаре начата реализация инвестиционного проекта в области возобновляемых источников энергии
22 сентября 2019 года в Гиждуванском районе Бухарской области в рамках реализации совместно с китайской корпорацией «Lioaning Lide» проекта по строительству ветряной электростанции состоялась торжественная церемония установки мачты, предназначенной для измерения силы ветра.
Общая стоимость проекта составляет 1,8 млрд. долл. США с мощностью производства до 1,5 тысячи МВт. Для этого хокимият выделил 6 тыс. га земли. Планируется, что проект будет реализован в 3 этапа. На первом этапе для строительства электростанции мощностью 200 МВт намечается привлечение прямые иностранные инвестиции на сумму 240 млн. долл.
В церемонии приняли участие хоким Бухарской области Уктам Барноев, президент «Lioaning Lide» Чжан Юлиан, представители причастных министерств и ведомств Узбекистана.
В своем выступлении хоким области выразил благодарность руководителям причастных ведомств, в частности Министерству иностранных дел Узбекистана и Посольству нашей страны в Китае за оказанное активное содействие в продвижении сотрудничества с корпорацией «Lioaning Lide» и реализации данного проекта.
Участники мероприятия отметили создаваемые в результате проводимых в стране реформ благоприятные условия для привлечения иностранных инвестиций и реализации совместно с зарубежными бизнес-кругами перспективных инвестиционных проектов.
Президент китайской корпорации «Lioaning Lide» Чжан Юлиан сообщил, что его компания и впредь намерена прилагать усилия для привлечения и реализации в Узбекистане крупных инвестиционных проектов в области возобновляемых источников энергии, используя для этого передовой международной опыт и современные технологии.