Ўзбекистон Президенти Хитой делегациясини қабул қилди
Ўзбекистон ва Хитой ўртасидаги ҳар томонлама стратегик шериклик муносабатларини янада мустаҳкамлаш ва кўп қиррали ҳамкорликни кенгайтиришнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Минтақавий ҳамкорликни мустаҳкамлаш истиқболлари юзасидан фикр алмашилди, жумладан, Шанхай ҳамкорлик ташкилотининг бўлажак Самарқанд саммити кун тартиби кўриб чиқилди.
Учрашув аввалида Хитой ташқи ишлар вазири давлатимиз раҳбарига ХХР Раиси Си Цзиньпиннинг саломи ва энг эзгу тилакларини етказди. Хитой томони тобора юқори суръат билан ривожланаётган икки томонлама муносабатларнинг бугунги даражасини юксак баҳолаётгани қайд этилди. Янги Ўзбекистонда амалга оширилаётган сиёсий янгиланишлар ва ижтимоий-иқтисодий ислоҳотлар тўлиқ қўллаб-қувватланаётгани таъкидланди.
Айтиш жоизки, Хитой анъанавий равишда мамлакатимизнинг етакчи ва ишончли ҳамкорларидан биридир. Савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорлик жадал ривожланмоқда. Жорий йил бошидан ўзаро савдо ҳажми 35 фоизга ошди. Йил якунида товар айирбошлаш кўрсаткичлари 10 миллиард долларга яқинлашиши кутилмоқда.
Хитой компаниялари ва банк институтлари иштирокида саноат кооперацияси ва инфратузилмани модернизация қилиш бўйича қатор йирик инвестиция лойиҳалари амалга оширилмоқда. Кейинги йилларда Ўзбекистон иқтисодиётига йўналтирилган инвестициялар ҳажми 10 миллиард доллардан ошди.
Мамлакатимиз етакчиси ўзаро манфаатли ҳамкорликни, энг аввало, камбағалликка қарши курашиш, қишлоқ хўжалиги ва саноат маҳсулотларини экспорт қилиш, инновацияларни жорий этиш, муқобил энергетика, “булутли” технологиялар, IT каби ва бошқа йўналишларда тубдан кенгайтириш учун имкониятлар мавжудлигини алоҳида қайд этди.
Гуманитар, шу жумладан таълим ва соғлиқни сақлаш, вакциналар ишлаб чиқариш ва ихтисослаштирилган тиббиёт муассасаларини ташкил этиш борасидаги алмашинув дастурини илгари суришга муҳим эътибор қаратилди.
Стратегик минтақавий лойиҳаларни, энг аввало, “Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон” ва “Термиз – Мозори-Шариф – Кобул – Пешовар” темир йўллари лойиҳаларини тайёрлаш ва амалга оширишни жадаллаштириш билан боғлиқ масалалар алоҳида кўриб чиқилди.
Учрашувда Афғонистоннинг тинч тараққиёти ва иқтисодий тикланишига амалий кўмаклашиш борасидаги ўзаро саъй-ҳаракатлар қўллаб-қувватланди. Хитой делегацияси куни кеча шу масалаларга бағишлаб ўтказилган Тошкент конференциясининг самарали натижаларини юқори баҳолади.

Президент Узбекистана принял делегацию Китая
Были обсуждены актуальные вопросы дальнейшего укрепления узбекско-китайских отношений всестороннего стратегического партнерства и расширения многопланового сотрудничества между двумя странами.
Состоялся обмен мнениями по перспективам углубления регионального взаимодействия, в том числе рассмотрена повестка предстоящего Самаркандского саммита Шанхайской организации сотрудничества.
В начале встречи министр иностранных дел Китая передал главе нашего государства искренние приветствия и наилучшие пожелания Председателя КНР Си Цзиньпина. Подчеркнуто, что китайская сторона высоко оценивает современный уровень двусторонних отношений, развивающихся по восходящей траектории. Выражена полная поддержка осуществляемым политическим преобразованиям и социально-экономическим реформам в Новом Узбекистане.
Следует отметить, что Китай традиционно является одним из ведущих и надежным партнером нашей страны. Динамично развивается торгово-экономическое и инвестиционное сотрудничество. С начала этого года объемы взаимной торговли выросли на 35 процентов. Ожидается, что по итогам года показатели товарооборота приблизятся к 10 миллиардам долларов.
С участием китайских компаний и банковских институтов реализуется целый ряд крупных инвестиционных проектов промышленной кооперации и модернизации инфраструктуры. Объемы инвестиций в экономику Узбекистана за последние годы превысили 10 миллиардов долларов.
Лидер нашей страны особо отметил имеющиеся возможности для кардинального расширения взаимовыгодного сотрудничества, прежде всего по таким направлениям, как борьба с бедностью, экспортные поставки сельскохозяйственной и промышленной продукции, внедрение инноваций, альтернативная энергетика, облачные технологии, IT-сектор и другие.
Важное внимание было уделено продвижению программы гуманитарного обмена, в том числе в области образования и здравоохранения, производства вакцин и создания специализированных медицинских учреждений.
Отдельно рассмотрены вопросы, связанные с ускорением подготовки и реализации стратегических региональных проектов, прежде всего железных дорог «Китай – Кыргызстан – Узбекистан» и «Термез – Мазари-Шариф – Кабул – Пешавар».
На встрече были поддержаны взаимные усилия по оказанию практического содействия мирному развитию и экономическому восстановлению Афганистана. Китайской делегацией дана высокая оценка плодотворным итогам проведенной накануне Ташкентской конференции по этим вопросам.