БМТ Бош Ассамблеяси Ўзбекистон ташаббуси билан Марказий ва Жанубий Осиё ўртасидаги ўзаро боғлиқликни мустаҳкамлаш бўйича махсус резолюцияни бир овоздан маъқуллади
Ҳужжатни Нью-Йоркда ташриф билан бўлиб турган Ўзбекистон Президентининг ташқи сиёсат масалалари бўйича махсус вакили Абдулазиз Комилов тақдим этди.
Мазкур резолюциянинг қабул қилиниши Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев томонидан Тошкент шаҳрида 2021 йил июль ойида бўлиб ўтган «Марказий ва Жанубий Осиё: минтақавий ўзаро боғлиқлик. Таҳдидлар ва имкониятлар» мавзусидаги халқаро конференцияда илгари сурилган ташаббуснинг амалий натижаси бўлди.
Давлатимиз раҳбари ушбу муҳим анжуманда сўзга чиқиб, Марказий ва Жанубий Осиё минтақаларининг тарихий яқинлигини қайд этиб, ушбу муносабатларни ўзаро ишонч ва ўзаро манфаатларни ҳисобга олган ҳолда мустаҳкамлаш муҳимлигини таъкидлаганди. Шу нуқтаи назардан, Ўзбекистон Президенти тегишли резолюция лойиҳасини ишлаб чиқиш ва БМТ Бош Ассамблеясига киритиш, унда Марказий ва Жанубий Осиё минтақалари ўртасидаги мулоқотнинг умумий ёндашувлари, асосий тамойиллари ва йўналишларини белгилаб қўйишни таклиф қилган эди.
Ўтган йил Тошкент конференциясида дунёнинг 50 та давлатидан мисли кўрилмаган таркибда делегациялар иштирок этганини таъкидлаш лозим. Конференциянинг 600 га яқин делегатлари орасида давлат ва ҳукумат раҳбарлари, ташқи ишлар вазирлари, халқаро ва минтақавий ташкилотлар етакчилари бор эди. БМТ Бош котиби Антониу Гутерриш форум иштирокчиларига видеомурожаат йўллаб, ўзаро боғлиқлик Марказий ва Жанубий Осиё ўртасидаги савдо, иқтисодий ўсиш ва барқарор ривожланишда муҳим роль ўйнашини, узоқ муддатли тинчлик, барқарорлик ва фаровонликни мустаҳкамлашга ҳисса қўшиши мумкинлигини таъкидлаган эди.
Эътиборлиси, резолюция нафақат БМТга аъзо барча давлатлар томонидан бир овоздан қўллаб-қувватланди, балки дунёнинг турли қитъаларида жойлашган 40 га яқин мамлакат ҳаммуаллифлигида қабул қилинди. Бу давлатимиз раҳбари ташаббусининг долзарблиги ва ўз вақтида илгари сурилганининг халқаро ҳамжамият томонидан юксак эътироф этилганининг ифодаси бўлди. Ўзбекистон томонидан тайёрланган ҳужжатга ҳаммуаллиф бўлган давлатлар орасида Озарбайжон, Арманистон, Ангола, Вьетнам, Вануату, Гана, Куба, Қозоғистон, Қирғизистон, Хитой, Кот-д’Ивуар, Қатар, Миср, Эрон, Непал, Малайзия, Монголия, Марокаш, Покистон, Россия, Сенегал, Тожикистон, Туркия, Туркманистон, Шри-Ланка, Филиппин ва бошқалар бор.
Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг бош маслаҳат органи томонидан қабул қилинган резолюцияда ушбу олий даражадаги конференция ўтказилиши ва унинг якунида икки минтақа ташқи ишлар вазирлари томонидан маъқулланган қўшма баёнот юксак баҳоланган.
Ҳужжатда Вена декларацияси ва унинг денгизга чиқиш имконияти бўлмаган ривожланаётган мамлакатлар учун 2014-2024 йилларга мўлжалланган ҳаракат дастурини амалга ошириш бўйича ҳамкорликни кучайтириш муҳимлиги, шунингдек, иқтисодий ўсишни жадаллаштиришда ҳамда Марказий ва Жанубий Осиё мамлакатлари ўртасидаги иқтисодий алоқалар, уларнинг ноёб транспорт, транзит ва сармоявий салоҳиятини рўёбга чиқаришда транспорт ва транзит йўлакларининг юқори аҳамияти таъкидланган.
Бундан ташқари, қарорда минтақавий алоқаларни мустаҳкамлашда ҳудудий ташкилотларнинг муҳим ўрни эътироф этилган. Шу нуқтаи назардан Ўзбекистон Президентининг 2022 йилни Иқтисодий ҳамкорлик ташкилоти доирасида “Ўзаро боғлиқликни мустаҳкамлаш йили”, деб эълон қилиш бўйича ташаббусига юксак баҳо берилган.
Резолюцияда Афғонистоннинг Марказий ва Жанубий Осиё ўртасидаги алоқаларни ўрнатишдаги роли, шунингдек, мустаҳкам тинчлик ва барқарорликни таъминлаш йўлида ушбу мамлакатнинг иқтисодий ривожланиши ва минтақалараро иқтисодий жараёнларга интеграциялашувининг муҳимлиги ҳам урғуланган.
Ҳужжатда Марказий ва Жанубий Осиё минтақалари ўртасида қашшоқликни камайтириш, озиқ-овқат хавфсизлигини ошириш, транспорт инфратузилмасини кенгайтириш, денгиз портларига қулай, барқарор ва хавфсиз йўналишларни очадиган янги халқаро транспорт йўлакларини шакллантириш бўйича яқин ҳамкорликни йўлга қўйиш бўйича асосий қоидалар ўз ифодасини топганини алоҳида таъкидлаш лозим.
Ҳужжатда барқарор ривожланишга, жумладан, тоза энергия ҳосил қилиш, экологик муаммоларни ҳал қилиш ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш бўйича технологиялардан фойдаланишга имконият яратиш орқали ўзаро тажриба алмашиш муҳимлигига алоҳида урғу берилгани эътиборни тортади.
Тадбир иштирокчилари Ўзбекистоннинг жорий йил 25-26 июль кунлари Тошкентда Афғонистон бўйича халқаро конференция ўтказиш ниятини олқишлади. Ушбу форум Афғонистонга зарур ёрдам кўрсатиш ва уни минтақавий жараёнларга фаол жалб этиш бўйича халқаро саъй-ҳаракатларни бирлаштиришда яна бир амалий қадам бўлишига ишонч билдирилди.
Резолюция, шунингдек, БМТга аъзо барча давлатларни Марказий ва Жанубий Осиёда барқарорлик ва хавфсизликка умумий таҳдидлар ва хавф-хатарларга қарши курашда кучларни бирлаштиришга чақиради.
Мазкур резолюциянинг БМТ Бош Ассамблеяси томонидан бир овоздан қабул қилингани Ўзбекистон раҳбариятининг икки минтақа ўртасида тинчлик ва дўстлик, ишонч ва яхши қўшничиликни мустаҳкамлаш, ўзаро манфаатли ҳамкорликни кенгайтириш, савдо-иқтисодий алоқаларни ривожлантириш ва ўзаро инвестициялар ҳажмини ошириш учун қулай шарт-шароитлар яратиш, барқарорлик ва хавфсизликка умумий таҳдидларга қарши курашда саъй-ҳаракатларни бирлаштиришга қаратилган давлат сиёсати халқаро ҳамжамият томонидан тўла қўллаб-қувватланаётганининг яққол ифодаси бўлди.

Генеральная Ассамблея ООН по инициативе Узбекистана единогласно одобрила специальную резолюцию об укреплении взаимосвязанности между Центральной и Южной Азией
Документ представил находящийся с визитом в городе Нью-Йорке специальный представитель Президента Узбекистана по вопросам внешней политики Абдулазиз Камилов.
Принятие резолюции стало практической реализацией инициативы Президента Шавката Мирзиёева, выдвинутой в ходе международной конференции высокого уровня «Центральная и Южная Азия: региональная взаимосвязанность. Вызовы и возможности», состоявшейся в июле 2021 года в г.Ташкенте.
Как известно, выступая на этом важном мероприятии, глава нашего государства подчеркивал историческую близость регионов Центральной и Южной Азии и важность укрепления на основе взаимного доверия и учета интересов. В этом контексте Президентом Узбекистана было предложено разработать и представить на рассмотрение Генеральной Ассамблеи ООН проект соответствующей резолюции и закрепить в документе общие подходы, основные принципы и направления диалога между регионами Центральной и Южной Азии.
Следует отметить, что в прошлом году ташкентская конференция собрала беспрецедентное количество делегатов – глав государств и правительств, министров иностранных дел, руководителей международных и региональных организаций - около 600 представителей из 50 стран мира. Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш, направивший тогда свое видеообращение к участникам конференции, заявлял, что «взаимосвязанность играет ключевую роль в торговле, экономическом росте и устойчивом развитии» и «может способствовать построению долгосрочного мира, стабильности и процветанию в Центральной и Южной Азии».
Отрадно, что резолюция не только была единогласно поддержана всеми государствами-членами ООН, но и принята при соавторстве около 40 стран с разных континентов мира, что свидетельствует о высоком признании международным сообществом актуальности и своевременности инициативы руководителя Узбекистана. Среди стран, присоединившихся к числу соавторов узбекского документа, можно выделить такие государства, как Азербайджан, Армения, Ангола, Вьетнам, Вануату, Гана, Куба, Казахстан, Кыргызстан, КНР, Кот-д’Ивуар, Катар, Египет, Иран, Непал, Малайзию, Монголия, Марокко, Пакистан, Россия, Сенегал, Таджикистан, Турция, Туркменистан, Шри-Ланка, Филиппины и другие.
В принятой главным совещательным органом ООН резолюции высоко оценивается проведение указанной конференции высокого уровня и одобренное по ее итогам Совместное заявление министров иностранных дел двух региона.
В документе подчеркивается важность укрепления сотрудничества для осуществления Венской декларации и ее программы действий для развивающихся стран, не имеющих выхода к морю, на 2014-2024 годах, а также ключевое значение транспортных и транзитных коридоров для ускорения экономического роста, повышения эффективности торгово-экономических связей между странами Центральной и Южной Азии и реализации их уникального транспортного, транзитного и инвестиционного потенциала.
Кроме того, в резолюции признается важная роль региональных организаций в укреплении региональных связей и, в этом контексте, дается высокая оценка инициативе Президента Республики Узбекистан о провозглашении 2022г. в рамках Организации экономического сотрудничества «Годом укрепления взаимосвязанности».
В резолюции также учитывается важность роли Афганистана в установлении связей между Центральной и Южной Азией, а также его экономического развития и интеграции в межрегиональные экономические процессы для обеспечения прочного мира и стабильности.
Необходимо подчеркнуть, что в документе нашли свое отражение ключевые положения о налаживании тесного сотрудничества между регионами Центральной и Южной Азией по сокращению масштабов нищеты, повышению уровня продовольственной безопасности, расширению инфраструктуры транспорта и формированию новых международных транспортных коридоров, открывающих удобные, устойчивые и безопасные пути к морским портам.
Обращает на себя внимание, что документ акцентирует особое внимание на важность обмена опытом для содействия устойчивому развитию, в том числе путем предоставления доступа к технологиям получения чистой энергии, решения экологических проблем и защиты окружающей среды.
Участники приветствовали намерение Узбекистана по проведению 25-26 июля в г. Ташкенте Международной конференции по Афганистану. Они выразили убежденность в том, что данный форум станет очередным практическим шагом в деле консолидации международных усилий по оказанию необходимой помощи Афганистану и активному вовлечению её в региональные процессы.
Резолюция также призывает все государства-члены объединить усилия в борьбе с общими вызовами и угрозами стабильности и безопасности в Центральной и Южной Азии.
Единогласное принятие данной резолюции Генеральной Ассамблеи ООН является ярким показателем полной поддержки международным сообществом государственной политики руководства Узбекистана по укреплению мира и дружбы, доверия и добрососедства, расширению взаимовыгодного сотрудничества между двумя регионами, формированию благоприятных условий для развития торгово-экономических связей и роста взаимных инвестиций, консолидации усилий в борьбе с общими вызовами и угрозами стабильности и безопасности.