Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan Insonparvarlik yordami boʻyicha xalqaro koʻp funksiyali transport-logistika xabi tashkil etilgani toʻgʻrisida rasmiy axborot
Afg‘onistonda davom etayotgan og‘ir gumanitar vaziyat alohida tashvish uyg‘otadi. Bugun afg‘on xalqi jiddiy ijtimoiy-iqtisodiy muammolarga duch kelmoqda.
BMT hisob-kitoblariga ko‘ra, ushbu mamlakat aholisining deyarli yarmi, ya’ni 18 million kishi hayoti insonparvarlik yordamiga bog‘liq. Besh yoshgacha bo‘lgan afg‘on bolalarining yarmidan ko‘pi yaqin kelajakda to‘yib ovqatlanmaslikdan aziyat chekishi kutilmoqda.
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev BMT Bosh Assambleyasining 76-sessiyasidagi nutqida xalqaro hamjamiyat e’tiborini ushbu muhim masalaga qaratib, “Hozirgi qiyin davrda Afg‘onistonni yakkalab, uni muammolar girdobiga tashlab qo‘yish mumkin emas” deya ta'kidlagan edi.
Afg‘oniston va boshqa davlatlarga insonparvarlik yuklarini tizimli, markazlashtirilgan hamda manzilli yetkazib berish maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Farmoniga muvofiq Surxondaryo viloyatidagi “Termiz Kargo Markazi” logistika terminaliga Insonparvarlik yordami ko’rsatish bo’yicha ko’p funksiyali transport-logistika xabi maqomi berildi.
Xalqaro xab barcha zarur infratuzilma – Afgʻoniston bilan bogʻlovchi xalqaro aeroport, daryo porti, temir yoʻl va avtomobil yoʻllari, shuningdek, Afg'oniston chegarasi yaqinida joylashgan va eng zamonaviy texnologiya va uskunalar bilan jihozlangan “Termiz Cargo Center” nomli yagona yirik logistika terminaliga ega.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti rahbariyati, boshqa nufuzli xalqaro tashkilotlar va koʻplab davlatlar Oʻzbekistonning Termiz shahrida mavjud imkoniyatlardan foydalangan holda Afgʻonistonga insonparvarlik yordam koʻrsatish borasidagi saʼy-harakatlarini qoʻllab-quvvatlamoqda.
O‘zbekiston birodar Afg‘oniston xalqiga har tomonlama yordam ko‘rsatmoqda. 2021-yil sentabr va dekabr oylarida respublika Hukumati Termiz shahri orqali umumiy hajmi 5 ming tonnadan ortiq boʻlgan ikkita yirik gumanitar yukni yetkazib berdi. 2022-yil 30-aprel kuni musulmonlarning muqaddas Ramazon Hayiti bayrami arafasida mamlakatimizdan Afg‘oniston xalqiga 4 ming tonnaga yaqin insonparvarlik yuki yetkazildi. Bu gumanitar yordamning barchasi oziq-ovqat, dori-darmon, kiyim-kechak, to'qimachilik mahsulotlari, bug'doy va ko'mirdan iborat edi.
Oʻzbekiston Surxondaryo viloyati Termiz shahridagi infratuzilma va transport-logistika obyektlaridan foydalangan holda xalqaro tashkilotlar hamda ayrim davlatlarga Afgʻonistondagi gumanitar faoliyatlarida ko‘mak bermoqda. 2021-yil dekabr Birlashgan Millatlar Tashkilotining Qochqinlar bo‘yicha oliy komissari boshqarmasi (QBOKB) Termizdan Afg‘onistonga 40 tonna asosiy zaruriy mahsulotlardan iborat insonparvarlik yordamining birinchi partiyasini jo‘natdi. 2022-yil fevral oyida QBOKB Afgʻonistondan ehtimoliy qochqinlar oqimiga tayyorgarlik koʻrish uchun Termizdan Tojikistonga 20 tonnaga yaqin birlamchi ehtiyoj mahsulotlaridan iborat yordam joʻnatgan. QBOKB Termiz shahridagi vakolatxonasiga Insonparvarlik yuklarini yetkazib berish geografiyasini kengaytirish imkoniyatiga ega hududiy gumanitar logistika markazi maqomini berdi.
BMTning Jahon oziq-ovqat dasturi (JOOD) tomonidan Termizdan Afg‘onistonga muntazam ravishda insonparvarlik yuklari jo‘natiladi. JOOD ma’lumotlariga ko’ra, 2021-yil noyabridan bugungi kunga qadar Termiz orqali Afgʻonistonga 42 ming tonnaga yaqin oziq-ovqat mahsulotlari yetkazildi.
Bundan tashqari, Xalqaro migratsiya tashkiloti, Xalqaro qizil xoch qo‘mitasi, Yevropa Ittifoqi va boshqa xalqaro tuzilmalar hamda xorijiy davlatlar ham O‘zbekistonning tranzit salohiyatidan foydalanishdan manfaatdor.
Xalqaro markazning tashkil etilishi jahon hamjamiyatining afg‘on masalasidagi manfaatlari va sa’y-harakatlariga mos keladi. Eng muhimi, bu Afg‘oniston xalqiga eng zarur tovarlarni tezkorlik bilan yetkazib berish va shu orqali afg‘on xalqiga gumanitar inqirozni bartaraf etishda samarali yordam ko‘rsatish imkonini beradi.

Официальное сообщение о создании по инициативе Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева Международного многофункционального транспортно-логистического хаба по оказанию гуманитарной помощи
Особую обеспокоенность вызывает продолжающаяся тяжелая гуманитарная ситуация в Афганистане. Сегодня афганский народ сталкивается с серьезными социально-экономическими проблемами.
По оценкам ООН, почти половина населения страны – 18 млн. человек – жизненно зависит от гуманитарной помощи. Более половины всех афганских детей в возрасте до пяти лет в ближайшем будущем будут страдать от недоедания.
Привлекая внимание международного сообщества к этой важной проблеме, Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев в ходе своего выступления на 76-сессии Генеральной Ассамблеи ООН подчеркнул, что «в нынешний непростой период нельзя допустить изоляции Афганистана, оставить его наедине с имеющимися большими проблемами».
В целях системной, централизованной и адресной доставки гуманитарных грузов в Афганистан и другие страны, в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан, логистическому терминалу «Термез Карго Центр» в Сурхандарьинской области придан статус Международного многофункционального транспортно-логистического хаба по оказанию гуманитарной помощи.
Международный хаб располагает всей необходимой инфраструктурой – международным аэропортом, речным портом, железной дорогой и автомобильными путями, соединяющими с Афганистаном, имеется также единственный в своем роде крупный логистический терминал «Термез Карго Центр», расположенный в непосредственной близости к афганской границе и оснащенный самой современной техникой и оборудованием.
Руководство Организации Объединенных Наций, другие ведущие международные организации и многие государства поддерживают усилия Узбекистана по гуманитарному содействию Афганистану с использованием имеющихся возможностей в г.Термез.
Узбекистан оказывает всемерное содействие братскому народу Афганистана. В сентябре и декабре 2021г. Правительством республики осуществлена поставка через г.Термез двух крупных гуманитарных грузов общим объемом более 5 тысяч тонн. 30 апреля 2022г., в преддверии священного для мусульман праздника Рамазан хайит, наша страна доставила народу Афганистана около 4 тысяч тонн гуманитарного груза. Вся эта гуманитарная помощь состояла из продуктов питания, медикаментов, одежды, текстильной продукции, пшеницы и угля.
Узбекистан, используя инфраструктурные и транспортно-логистические возможности в городе Термезе Сурхандарьинской области, содействует международным организациям и отдельным странам в осуществлении их гуманитарной деятельности в Афганистане. В декабре 2021г. Управление Верховного комиссара ООН по делам беженцев (УВКБ) отправило первую партию гуманитарной помощи из Термеза в Афганистан в составе 40 тонн основных предметов первой необходимости. В феврале 2022г. Управление отправило 20 тонн гуманитарной помощи с предметами первой необходимости из Термеза в Таджикистан в рамках содействия в подготовке к возможному притоку беженцев из Афганистана. УВКБ придал офису Управления в Термезе статус Регионального гуманитарного логистического центра с возможностью расширения географии доставок гуманитарных грузов.
Всемирная продовольственная программа ООН (ВПП) на регулярной основе направляет гуманитарные грузы из г.Термеза в Афганистан. По данным ВПП, с ноября 2021г. по настоящее время было отправлено около 42 тыс. тонн продуктов питания через Термез в Афганистан.
Кроме того, Международная организация по миграции, Международный комитет Красного креста, Европейский Союз и другие международные структуры и зарубежные страны также проявляют заинтересованность в использовании транзитного потенциала Узбекистана.
Создание Международного хаба соответствует интересам и усилиям мирового сообщества в афганском вопросе. Самое главное – это позволит оперативно доставлять народу Афганистана товары первой необходимости и, таким образом, оказать действенную помощь афганскому народу в преодолении гуманитарного кризиса.