Конституциявий ислоҳотлар – сайловчилар хоҳиш-иродаси, замон талаби
Ўтган ҳафта мамлакатимиз парламенти ҳаётида конституциявий-ҳуқуқий асосларнинг барқарор ривожланиши ва мустаҳкамланиши, янги Ўзбекистонни бунёд этиш ва Учинчи Ренессанс асосларини шакллантиришга қаратилган кенг кўламли ва шиддатли демократик ислоҳотлар учун муҳим ҳодисаларга бой бўлди.
Хусусан, 16 май куни Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг энг йирик фракциялари – ЎзЛиДеП ва “Миллий тикланиш” демократик партиясининг алоҳида, 17 май куни мамлакатимизда конституциявий ислоҳотларни амалга ошириш ва ушбу масалани Олий Мажлис палаталари кенгашлари муҳокамасига киритишга бағишланган қўшма йиғилишлари бўлиб ўтди.
Шу билан боғлиқ ҳолда 20 май куни Сенат ва Қонунчилик палатаси кенгашларининг қўшма мажлиси ўтказилди. Бу йиғилишда Конституцияга ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш бўйича таклифларни шакллантириш ва ташкилий чора-тадбирларни амалга ошириш юзасидан Конституциявий комиссия ташкил этилиб, унинг таркиби ва вазифалари белгиланди. Мазкур Конституциявий комиссия таркибига барча ҳудудлардан депутатлар, сенаторлар, жамиятнинг турли қатламлари, фуқаролик жамияти институтлари вакиллари, етук ҳуқуқшунос ва сиёсатшунослар ҳамда бошқа экспертлар (жами 46 киши) киритилди.
Хўш, парламентимизнинг бундай қарорига сабаб нима ва у нима билан боғлиқ? Конституциявий ислоҳот нимага керак, унинг асл, туб ғояси нимадан иборат? Комиссия фаолияти қандай йўл билан ва қайси тамойиллар асосида ташкил этилади? Булар мазкур мавзу юзасидан глобал тармоқ ва ижтимоий саҳифаларда берилаётган саволлар рўйхатининг кичик бир қисми, холос.
КОНСТИТУЦИЯВИЙ ИСЛОҲОТ — АҲОЛИНИНГ КЕНГ ҚАТЛАМИ ВА САЙЛОВЧИЛАР АМРИ
Аввало, Ўзбекистонда конституциявий ислоҳотнинг бош ғоявий илҳомлантирувчиси, шубҳасиз, Президентимиз Шавкат Мирзиёев, асосий ташаббускори эса мамлакатимиз аҳолисининг кенг қатламидир.
Биринчидан, 2021 йилнинг октябрь ойида Ўзбекистон Президенти сайлови жараёнида барча номзодларнинг электорат вакиллари билан учрашувлари чоғида ҳаётий талабдан келиб чиққан ва мамлакатимиздаги демократик ислоҳотларнинг мантиқий давоми бўлган муҳим таклиф илгари сурилди. Бу – конституциявий ислоҳотни амалга ошириш.
Хусусан, Конституцияга ўзгартириш ва қўшимчалар киритишга оид биринчи таклиф ЎзЛиДеПдан Президентликка номзод Шавкат Мирзиёевнинг сайловчилар билан Қорақалпоғистоннинг Бўзатов туманида бўлиб ўтган учрашуви чоғида илгари сурилган эди. Нафақат минтақавий, балки жаҳон кўламига эга экологик фожеа — Орол денгизи қуриши билан боғлиқ вазиятда амалдаги Конституцияда ўз аксини топмаган, инсоннинг экологик ҳуқуқлари, юртимиз аҳолисининг яшаб турган ва бўлажак авлодларининг қулай ва тоза атроф-муҳитга бўлган ҳуқуқларини мамлакат Бош қонунида акс эттиришнинг долзарблиги ва ҳаётий аҳамияти таъкидланди.
Келгусида Шавкат Мирзиёевнинг ҳудудлардаги сайловчилар билан яна 7 та вилоятда бўлиб ўтган учрашувлари жараёнида хусусий мулк муҳофазасига доир конституциявий-ҳуқуқий асосларни янада мустаҳкамлаш ташаббуслари, жумладан, ер ва ерости бойликларига бўлган ҳуқуқ, инсон қадр-қиммати, ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатлари, мамлакатда миллатлар ва элатлараро тотувликни кучайтириш, миллий демократик институт — маҳалланинг ўрни ва мақомини ошириш, келажак авлодларгача анъанавий инсоний қадриятларни асраб-авайлаган ҳолда етказиш, оила институтининг аҳамияти, давлат ёшлар ва гендер сиёсатини, инновацион иқтисодиёт ва “билимлар иқтисодиёти”ни ривожлантириш, иқтисодиёт ва ижтимоий соҳага инвестициялар ҳажмини кенгайтириш каби ташаббуслар илгари сурилди.
Энг муҳими — келтирилган барча масалалар сайловчилар, жумладан, ўқитувчилар, тадбиркорлар, фермерлар, фуқаролик жамияти институтлари ва миллий-маданий марказлари вакиллари — мамлакатнинг оддий аҳолиси томонидан кўтарилди. Ўз навбатида, бу, бир томондан, Президентимизнинг Янги Ўзбекистон стратегияси доирасидаги демократик ислоҳотлар сиёсати кенг қўллаб-қувватланаётганидан далолат берса, иккинчи томондан, сайловчилар уларнинг натижадорлигидан, уларни янада чуқурлаштириш ва сайловолди дастурда белгиланган мақсадларга эришишдан манфаатдорлигини кўрсатади.
Қуйидаги партия номзодларининг учрашувлари чоғида ҳам:
• Ўзбекистон “Миллий тикланиш” демократик партияси — мамлакатимизнинг конституциявий тенглигини белгилаш, миллий анъана ва қадриятларни мустаҳкамлаш ва муҳофаза қилиш юзасидан;
• Ўзбекистон “Адолат” социал-демократик партияси — суд ҳокимияти мустақиллиги, қонунлар ва суд қарорлари одиллиги, Конституция ва қонунлар, инсон ҳуқуқлари устуворлигининг, коррупцияга қарши курашишнинг конституциявий асосларини мустаҳкамлашга қаратилган;
• Ўзбекистон Халқ демократик партияси — аҳолининг ҳимояга муҳтож қатламларининг, айниқса, ногиронлиги бор шахсларнинг конституциявий ва ижтимоий ҳимоясини кенгайтириш, ижтимоий йўналишга эга давлат қуриш борасида;
• Ўзбекистон Экологик партияси — мамлакатда яшил иқтисодиётга ўтиш, экологик ноқулай ҳудудларда вазиятни яхшилаш бўйича таклифлар билдирилди.
Таъкидлаш жоизки, буларнинг барчаси сайлов ва президентликка номзодлар билан учрашувлар жараёнида сайловчилар томонидан билдирилган фикр-мулоҳаза, таклиф ва хоҳиш-истакдир.
Иккинчидан, сайловчиларнинг хоҳиш-истакларини чуқур ўрганган ҳолда, Ўзбекистон Президенти конституциявий ислоҳотлар заруриятига алоҳида урғу берди:
• ўтган йилнинг 6 ноябрь куни ўзининг иннагурация нутқи вақтида Президент академик таълим ва экспертлар ҳамжамияти олдида конституциявий ривожланишда миллий ва хорижий тажрибани ўрганиш вазифасини қўйди, депутат ва сенаторлардан ушбу масалага эътибор билан ёндашиб, уни ўрганиш ва аниқ таклифларни ишлаб чиқишни сўради;
• Президентимиз Конституциямиз қабул қилинганининг 29 йиллиги муносабати билан йўллаган табригида сайловчиларнинг амри ва хоҳиш-истакларига, тез суръатга эга демократик ўзгаришлар эҳтиёжларига асосланган конституциявий ислоҳотнинг устувор йўналишларини белгилади.
Бундан ташқари, давлатимиз раҳбари “Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегияси” фундаментал муаллифлик монографиясининг иккинчи қайта кўриб чиқилган ва тўлдирилган нашрига конституциявий ислоҳотнинг заруратига бағишланган ва сайловолди кампания жараёнида берилган барча таклифларни умумлаштиришга асосланган бўлимни киритди. Китобда Ўзбекистондаги конституциявий ислоҳотнинг асосий устувор йўналишлари белгиланган.
Учинчидан, сиёсий партиялар, аввало, ЎзЛиДеП ва “Миллий тикланиш” ДП кутилаётган конституциявий ислоҳотларга нисбатан ўз электоратининг кайфияти ва истакларини чуқур ўрганишни ташкиллаштирди.
Ушбу икки партиянинг 1,5 миллиондан ортиқ аъзоси Конституциянинг модернизациясини қўллаб-қувватлабгина қолмай, унинг халқ томонидан қўллаб-қувватланган Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегияси мақсадларига эришишнинг, мамлакат ва жамиятнинг ижтимоий-иқтисодий, сиёсий-ҳуқуқий ва маданий-гуманитар ҳаётидаги барча соҳаларни янада тез ва жадал ислоҳ қилиш учун зарур ҳуқуқий асосларни яратишнинг муҳим шарти сифатида зарурлигини кўрсатди.
КОНСТИТУЦИЯВИЙ ИСЛОҲОТЛАР: ДУНЁДАГИ ЗАМОНАВИЙ ТЕНДЕНЦИЯЛАР
Бугунги кунда дунёда 500 дан ортиқ амалдаги конституция бўлиб, улардан 200 га яқини мустақил давлатлар, 300 дан ортиғи федерациялар субъектларига тегишли. Шу билан бирга, Шумер шоҳи Ур-Наммунинг Қонунлар тўплами дунёнинг энг қадимги ёзма конституцияси, деб ҳисобланади. У муҳрланган сопол пешлавҳачаларнинг ёши 4 минг йилдан ошган.
Бунда Конституция ақида эмас, балки ҳаракатларнинг, барқарор тараққиётнинг дастури. Тузатиш, ўзгартириш киритиш имконияти барча конституцияларнинг фундаментал хусусиятидир. Жамият тарихий ривожланишининг турли босқичларида бирдек хизмат қиладиган конституциявий матнни биттада ва абадий яратиб қўйишнинг иложи йўқ.
Шундай қилиб, ХХ асрнинг охирги ўн йиллиги ва XXI асрнинг боши дунё юриспруденцияси тарихига жаҳон ҳамжамияти вакилларининг конституциявий тузумида конституциявий ислоҳотларнинг янги сифат босқичига чиқиши, конституциявий дунёқарашда сифат жиҳатидан чуқур ўзгаришлар даври ўлароқ киради. Хусусан, сўнгги 30 йил ичида дунёнинг 100 дан ортиқ мамлакатида конституциявий ислоҳотлар ўтказилди, 57 давлатда янги конституция қабул қилинди. Эътиборлиси, конституцияга энг кўп ўзгартириш ва қўшимчалар киритган давлатлар ўнталигида Мексика, Янги Зеландия, Бразилия, Швейцария, Австрия, Исроил, Чили, Колумбия, Грузия ва Ҳиндистон мавжуд. Бунда конституциявий ислоҳотларнинг аксарияти давлат ва жамиятни модернизация қилиш ёхуд сиёсий, иқтисодий ёки ижтимоий инқирозларга йўл қўймаслик, оқибатларини бартараф этиш доирасида амалга оширилмоқда.
Бугунги кунда дунёда дастлабки таҳрирдаги конституциялар деярли қолмаган. Ҳозирги кунда энг қадимий ҳисобланган конституцияларга ҳам АҚШ да 27 та туб ўзгартириш, Норвегияда 200 мартадан ортиқ (бунда Бош қонун моддаларидан тахминан 1/3 қисмигина ўзининг дастлабки кўринишида қолган), Нидерландияда 24 марта (бироқ 1983 йилда матни пухталик билан модернизация қилиниши натижасида ундаги деярли барча моддалар ўзгарган) ўзгартириш киритилган.
Замонавий глобаллашув шароитида бутун дунё мамлакатлари жадал тарзда конституциявий ривожланишнинг ўз моделини изламоқда. Шу билан бирга, Конституция давлатнинг сиёсий ва ижтимоий барқарорлигини таъминлашнинг асосий омилларидан бири бўлиб қолмоқда. Бунда конституциявий тамойиллар қуйидагиларни кўзда тутади:
биринчидан, инсоннинг асосий ҳуқуқ ва эркинликларини кенгайтириш (шахс конституцияси);
иккинчидан, “жамоат ҳуқуқлари”, “умумжамият ҳуқуқлар”нинг ҳимоясини мустаҳкамлаш, яъни фуқаролик жамияти институтларини мувофиқлаштириш, ижтимоий шериклик ва жамоатчилик назоратини амалга ошириш (жамият конституцияси);
учинчидан, давлат ҳокимияти ва бошқаруви органлари тизимини ташкиллаштириш, бевосита демократия шакллари билан уйғунлашган вакиллик демократиясини (сайлов, референдум, умумхалқ муҳокама) такомиллаштириш, ҳокимият ваколатларини бўлиш, жумладан, қонунчилик ва ижроия ҳокимияти ўртасидаги ўзаро назорат ва мувозанатни сақлаш ҳамда суд органлари мустақиллиги тамойилини қўллаш, мансабдор шахсларнинг масъулияти ва ҳисобдорлигини янада ошириш (давлат конституцияси).
Конституциявий ислоҳот ҳозирги ва келажак барқарор ривожланишнинг зарур юридик заминидир. Хусусан, у ҳокимият тармоқлари ўртасида ўзаро назорат ва мувозанатни сақлаш тизимини мустаҳкамлашга, ҳисобдорлик, шаффофлик, иштирок ва келажакни кўра билишни оширишга кўмаклашувчи конституциявий “қоидалар”ни ўзгартириш йўли билан “самарали бошқарувнинг” ҳаётий аҳамиятга эга инструменти бўлиши мумкин. Бошқарувнинг сифати ва самарадорлигини оширишга қаратилган ўзгаришлар сиёсий тизим барқарорлигига имкон беради. Бу, ўз навбатида, иқтисодиёт учун фойдали бўлиб, инвестиция ва тараққиёт учун барқарор замин яратади.
Дунёдаги конституциявий ўзгаришларни ўрганиш ўзига хос жиҳатни – давлат Бош қонунини замон талабларига мослаштириш, унинг вужудга келаётган даъватларга жавоб бериш қобилиятини ошириш заруратини намоён қилмоқда.
Дунёда замонавий конституциявий ривожланишнинг устувор тенденциялари қуйидагиларга жамланмоқда:
• конституциявий ислоҳотларнинг тизимлилиги. Улар сиёсий, иқтисодий, ижтимоий, маданий ва гуманитар соҳалар, шунингдек, конституциявий ислоҳотлар билан модернизация жараёнларининг ўзаро боғлиқлиги ва ўзаро шартланганлиги;
• конституциявий тартибга солишнинг кенгайиши, давлат ҳокимияти механизмини ислоҳ қилиш ва бошқарув шаклини ўзгартириш;
• конституциявий кўлам соҳасини ривожлантириш, ҳуқуқий суверенитетни мустаҳкамлаш ва давлат конституциявий ўзига хослигини белгилаш;
• инсон ҳуқуқ ва эркинликларининг суд ҳимоясини ошириш, конституциявий одил судлов ваколатини кенгайтириш, фуқароларга Конституциявий судга бевосита мурожаат қилиш ҳуқуқини бериш;
• конституциявий ҳуқуқ ижодкорлигининг глобаллашуви, дунё давлатлари конституцияларида халқаро ҳуқуқнинг умумэътироф этилган тамойил ва нормаларини акс эттириш;
• давлат ва жамиятнинг конституциявий ривожланишини экологиялаштириш, сифатли тиббий хизматдан фойдаланиш принципини амалга ошириш;
• рақамли ҳуқуқларни мустаҳкамлаш ва ривожлантириш, ахборот жамиятини институтлаштириш, киберхавфсизликни ҳуқуқий жиҳатдан тартибга солиш.
ЎЗБЕКИСТОН: КОНСТИТУЦИЯВИЙ ИСЛОҲОТ ЙЎЛИДА
Ўзбекистон конституциявий ислоҳотларни амалга оширишда катта тажрибага эга. Хусусан, Ҳаракатлар стратегиясида кўзда тутилган вазифаларни амалга ошириш доирасида 7 марта Конституциянинг 21 моддасига 32 та ўзгартириш ва қўшимча киритилган. Хусусан, улар парламент, Президент ва ҳукумат фаолиятига, суд ҳокимиятининг мустақиллиги ва ривожланишига, ҳокимият тармоқлари ўртасида ўзаро назорат ва мувозанатни сақлаш тизимига, сайлов тизимини демократлаштириш ва маҳаллага тегишли бўлган.
Конституциявий тузум, сиёсий-ҳуқуқий, ижтимоий-иқтисодий, маданий-маънавий соҳаларни тубдан ривожлантириш, янги Ўзбекистонни бунёд этиш, эркин ва одил фуқаролик жамиятини шакллантиришга қаратилган ўзаро боғлиқ ва шартланган демократик сиёсий, иқтисодий, ижтимоий ва ҳуқуқий чуқур ислоҳотларни конституциявий таъминлашга алоҳида эътибор берилган.
Шу билан бирга, глобаллаштириш, рақамлаштириш, иқлим ўзгариши даври ва жадаллик билан ўзгариб бораётган ҳаётий воқелик мамлакатни янада модернизация қилиш, тинчлик, барқарорлик ва миллий мустақилликни мустаҳкамлаш бўйича ўта муҳим ва долзарб бўлган янги, кечиктириб бўлмайдиган вазифаларни қўймоқда.
Шу тариқа, Ўзбекистоннинг конституциявий тараққиёти умумжаҳон конституциявий ислоҳотлари йўлидан кетмоқда.
КОНСТИТУЦИЯВИЙ ИСЛОҲОТЛАРНИНГ УСТУВОР ЙЎНАЛИШЛАРИ
Шавкат Мирзиёевнинг “Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегияси” китобида демократик ислоҳотларни янги сифат босқичига олиб чиқувчи янада жиддий вазифалар қўйилган. Улар қонунчилик ҳамда ҳуқуқни англаш ва қўллаш тизимини, жамиятнинг сиёсий-ҳуқуқий онгини умуминсоний қадриятлар ва барқарор ривожланиш тамойилларига йўналтиради. Янги Ўзбекистонга мувофиқ келадиган янги конституциявий принцип ва нормаларни белгилаш кўзда тутилган.
Аввало, бу “Инсон қадри учун” устувор тамойилини ҳаётга татбиқ этишга тегишлидир. Бунда инсон қадри — мамлакатнинг ҳар бир фуқароси учун тинч ва хавфсиз ҳаётни, фундаментал ҳуқуқ ва эркинликлари, малакали тиббий хизмат, сифатли таълим, кучли ва манзилли ижтимоий ҳимоя ҳамда соғлом экологик муҳит таъминланишини, муносиб турмуш шароити ва замонавий инфратузилманинг босқичма-босқич яратилишини англатади.
Конституциявий ислоҳотларнинг қуйидаги устувор йўналишлари белгиланган:
биринчидан, аввал амал қилган “давлат – жамият – инсон” парадигмасини янги “инсон – жамият – давлат” парадигмасига ўзгартириб, конституциявий қонунчилик ва конституциявий амалиётда мустаҳкамлаш;
иккинчидан, иқтисодий ислоҳотлар жараёнида инсон манфаатларини таъминлаш. Бу халқчил давлатни бунёд этишнинг энг муҳим шартидир;
учинчидан, фуқаролик жамияти институтларининг ўрни ва мақомини, “Жамият — ислоҳотлар ташаббускори” тамойилини конституциявий мустаҳкамлаш;
тўртинчидан, оила институтини ривожлантириш, бўлажак авлодларга анъанавий инсоний қадриятларни асраб-авайлаган ҳолда етказиш, мамлакатда миллатлараро тотувликни мустаҳкамлашнинг конституциявий асосларини белгилаш;
бешинчидан, Конституцияда давлат ёшлар сиёсатини, янги Ўзбекистон бунёдкорлари – ёшларнинг ҳар томонлама қўллаб-қувватланишини, уларнинг ҳуқуқи, манфаатлари ва мажбуриятларини акс эттириш;
олтинчидан, ҳозирги кунда Ўзбекистон ижтимоий давлат ва одил фуқаролик жамиятини қуриш сари илдам бораётганини ҳисобга олган ҳолда “Янги Ўзбекистон – ижтимоий давлат” тамойилини конституциявий норма сифатида мустаҳкамлаш;
еттинчидан, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тизими самарадорлигини ошириш, болалар меҳнатига йўл қўймаслик, ногиронлиги бор шахслар ва кекса авлод вакиллари ҳуқуқларининг ишончли муҳофазасини таъминлаш;
саккизинчидан, Конституцияга махсус экологик қоидалар, глобал иқлим ўзгаришларига тегишли ҳуқуқий меъёрларни киритиш;
тўққизинчидан, болалар боғчалари, мактаблар, Учинчи Ренессанс асосларининг ўзаро боғлиқ жиҳатлари бўлган олий таълим ва фан соҳаларини ривожлантириш масалаларини конституциявий даражада мустаҳкамлаш.
Президентимиз: “Атоқли давлат ва сиёсат арбоби Уинстон Черчиллнинг “Яхши бўлиш учун — ўзгариш керак, яхшиларнинг яхшиси бўлиш учун эса янада кўпроқ ўзгариш керак”, деган сўзларида, ўйлайманки, теран ҳаётий маъно мужассам”, дея урғу берди. Дарҳақиқат, жадал ўзгариб бораётган замона замонавий талабларга жавоб берадиган Конституцияга эга бўлиш учун мувофиқ хатти-ҳаракатлар ва ўзгаришларни талаб қилади.
КОНСТИТУЦИЯВИЙ КОМИССИЯ: АСОСИЙ ВАЗИФАЛАРИ ВА ТАМОЙИЛЛАРИ
Олий Мажлис палаталари кенгашлари томонидан Конституциявий комиссиянинг асосий вазифалари этиб қуйидагилар белгиланди:
• таклифларни тўплаш, умумлаштириш, шакллантириш асосида “Ўзбекистон Республикасининг Конституциясига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги қонун лойиҳасини ишлаб чиқиш;
• давлат органлари, нодавлат ташкилотлар ва мансабдор шахслардан ҳужжатлар, экспертлик ва турли хулосалар, статистик маълумотлар ва бошқа ахборотларни сўраб олиш;
• илмий тадқиқот муассасалари, олимлар, экспертлар ва мутахассисларнинг Конституцияга ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш бўйича таклифлари юзасидан тавсияларини, шунингдек, экспертлар хулосаларини олиш;
• Конституциявий комиссиянинг ишига давлат органлари ва нодавлат ташкилотлар вакилларини экспертлар сифатида жалб қилиш;
• зарурат туғилганда, манфаатдор давлат органлари ва нодавлат ташкилотларга ўрнатилган тартибда кўриб чиқиш учун тақдим қилинган таклифларга асосан, бошқа қонунчилик ҳужжатларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш юзасидан таклифларни ишлаб чиқиш;
• конституциявий ҳуқуқ ва эркинликлар бузилиши ҳақида жисмоний ва юридик шахслардан келиб тушган мурожаатларни тегишли идораларга кўриб чиқиш учун юбориш.
Конституциявий комиссия ишининг энг муҳим тамойиллари қуйидагилардан иборат:
биринчидан, фаолият очиқлиги ва шаффофлиги. Бунда конституциявий ислоҳотларнинг энг муҳим вазифаларини жамиятда очиқ, шу жумладан, халқаро экспертлар ва фуқаролик жамияти институтлари вакиллари иштирокида муҳокама қилиш учун барча шароитлар таъминланади.
Бунда Конституциявий комиссия матбуот хизматининг фаолияти алоҳида ўрин тутади, хусусан, у оддий фуқаро учун содда ва тушунарли тилда конституциявий ислоҳотларнинг, конституциявий новеллаларнинг (янгиликларнинг) зарурияти, устуворликлари ва асосий йўналишларини етказишни таъминлайди.
Бундан ташқари, аввал икки маротаба ўтказилган, кутилаётган конституциявий ислоҳотларнинг турли жиҳатларига бағишланган халқаро конференцияларнинг ижобий тажрибасини ҳисобга олган ҳолда, илмий конституциявий форумларни ташкиллаштириш давом этади. Буларнинг барчаси янги Ўзбекистоннинг ўз фуқаролари учун ҳам, халқаро ҳамжамият учун ҳам очиқлигидан далолат беради;
иккинчидан, коллегиаллик. Конституциявий комиссиянинг барча аъзолари қарор қабул қилишда бир овозга ва тенг ҳуқуқларга эгалиги бунга кафил бўлади;
учинчидан, Президентнинг “Халқ – қонун ижодкори” ғоясини амалга ошириш, Конституциявий комиссия фаолиятида фуқаролик жамияти институтлари, академик, тадқиқот ва таҳлил марказларининг кенг иштирокини таъминлаш.
Хусусан, Ўзбекистон Республикасининг Инсон ҳуқуқлари бўйича миллий маркази, “Барқарор ривожланиш маркази” ННТ ва Ўзбекистон Фанлар академияси тизимидаги Давлат ва ҳуқуқ институти томонидан “Конституциявий ислоҳотлар: дунё мамлакатларининг тажрибаси” мавзусида илмий изланишлар олиб борилмоқда. Ушбу тадқиқотлар, хорижий ва халқаро конституциявий ривожланишини эътиборга олган ҳолда, Ўзбекистон Президенти томонидан белгиланган вазифалар ижросини таъминлаш учун амалга оширилмоқда.
Умуман олганда, конституциявий ислоҳотлар аҳоли фаровонлиги ва мамлакат равнақини янада юксалтиришга, унинг иқтисодий қудратини ва дунёдаги рақобатбардошлигини мустаҳкамлашга қаратилган вазифаларни амалга оширишга хизмат қилиши шубҳасиз.
Акмал САИДОВ,
Конституцияга ўзгартиришлар киритиш бўйича таклифларни шакллантириш ва ташкилий чора-тадбирларни амалга ошириш юзасидан Конституциявий комиссия раиси

Конституционные реформы - веление избирателей и требование времени
Так, 16 мая состоялись отдельные заседания крупнейших фракций в Законодательной палате Олий Мажлиса - УзЛиДеП и ДП «Миллий тикланиш», 17 мая - их совместное заседание, посвященные осуществлению конституционных реформ в нашей стране и внесению данного вопроса на рассмотрение Кенгашей палат Олий Мажлиса.
20 мая проведено совместное заседание Кенгашей Сената и Законодательной палаты парламента. Была создана Конституционная комиссия по формированию предложений о внесении изменений и дополнений в Конституцию и реализации организационных мер, определены ее состав и задачи. В состав данной Конституционной комиссии вошли депутаты, сенаторы из всех регионов, представители разных слоев социума, институтов гражданского общества, ведущие юристы, политологи и другие эксперты (всего 46 человек).
С чем же связано такое решение нашего парламента? Зачем нужна конституционная реформа, каковы ее лейтмотивы? Как и на основе каких принципов будет организована деятельность комиссии? Это отнюдь не полный перечень вопросов, задаваемых во Всемирной паутине и социальных сетях.
Прежде всего отметим, что главным идейным вдохновителем конституционной реформы в Узбекистане, безусловно, является наш Президент Шавкат Мирзиёев, а основным инициатором - широкие слои общественности.
Во-первых, в ходе выборов Президента Узбекистана в октябре 2021 года на встречах всех кандидатов с представителями электората было выдвинуто важное предложение, востребованное самой жизнью и продиктованное логикой демократических преобразований в нашей стране. Это проведение конституционной реформы.
В частности, первое предложение о рассмотрении внесения изменений и дополнений в Конституцию было выдвинуто избирателями в ходе встречи кандидата в Президенты от УзЛиДеП Шавката Мирзиёева с избирателями в Бозатауском районе Каракалпакстана. На фоне экологической катастрофы не только регионального, но и мирового масштаба - высыхания Аральского моря - отмечены актуальность и жизненная важность отражения в Основном Законе страны экологических прав человека, прав нынешних и будущих поколений жителей страны на благоприятную окружающую среду, которые не отражены в действующей Конституции.
В последующем еще в семи областях в ходе встреч Шавката Мирзиёева с избирателями регионов выдвигались инициативы дальнейшего укрепления конституционно-правовых основ защиты частной собственности, в том числе на землю и недра, обеспечения человеческого достоинства, прав, свобод и законных интересов человека, межнационального и межконфессионального согласия в стране, повышения роли и статуса важнейшего национального демократического института - махалли, бережного донесения до будущих поколений традиционных ценностей, института семьи, развития государственной молодежной и гендерной политики, инновационной экономики и экономики знаний, расширения инвестиций в экономику и социальную сферу.
Самое главное - эти вопросы поднимали избиратели: учителя, предприниматели, фермеры, представители институтов гражданского общества, национальных культурных центров - простые жители страны. Это в свою очередь свидетельствует, с одной стороны, о широкой поддержке политики демократических реформ главы нашего государства, осуществляемой в рамках Стратегии развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы, с другой - о заинтересованности избирателей в их результативности, дальнейшем углублении и достижении целей и задач, обозначенных в предвыборной программе.
Аналогично в ходе встреч кандидатов от:
- ДП «Миллий тикланиш» - выдвигались предложения об определении конституционной идентичности нашей страны, укреплении и защите национальных традиций и ценностей;
- СДП «Адолат» - укреплении конституционных основ независимости судебной власти, справедливости законов и судебных решений, реализации принципов верховенства Конституции и законов, прав человека, борьбы с коррупцией;
- НДПУ - расширении конституционной и социальной защиты уязвимых слоев населения, особенно лиц с инвалидностью, строительства социальноориентированного государства;
- Экопартии - переходе страны к «зеленой» экономике, улучшении ситуации в экологически неблагоприятных регионах. Следует подчеркнуть, что такова воля избирателей, которую они изъявили во время выборов и встреч с кандидатами в Президенты.
Во-вторых, на основе глубокого изучения пожеланий избирателей Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев указал на необходимость конституционной реформы:
- во время своей инаугурационной речи 6 ноября прошлого года. Тогда лидер страны поставил перед научным академическим и образовательным сообществом задачу изучения национального и зарубежного опыта конституционного развития, попросил депутатов и сенаторов внимательно отнестись к этому вопросу, изучить и подготовить конкретные предложения;
- в поздравлении в связи с 29-й годовщиной принятия Конституции Республики Узбекистан глава государства обозначил приоритетные направления конституционной реформы, основанные на пожеланиях избирателей, потребностях осуществляемых динамичных демократических преобразований.
Кроме того, Президент Шавкат Мирзиёев включил во второе переработанное и дополненное издание своей первой фундаментальной авторской монографии «Стратегия развития Нового Узбекистана» целый раздел, посвященный необходимости конституционной реформы и основанный на обобщении всех предложений, высказанных в ходе предвыборной кампании. В книге обозначены главные приоритетные направления конституционной реформы в Узбекистане.
В-третьих, политические партии, прежде всего УзЛиДеП и ДП «Миллий тикланиш», организовали глубокое изучение настроений и пожеланий своего электората относительно предстоящих конституционных реформ.
Свыше 1,5 млн членов этих партий и их многомиллионный электорат не только поддержали, но и указали на необходимость модернизации Конституции как важнейшего условия достижения поддержанных народом целей Стратегии развития Нового Узбекистана, обеспечения устойчивого развития, создания необходимых правовых основ для еще более ускоренного и динамичного реформирования всех сфер социально-экономической, политико-правовой и культурно-гуманитарной жизни общества и страны.
Конституционные реформы: современные тенденции в мире
Отметим, что сегодня на «конституционной карте мира» насчитывается свыше 500 действующих конституций, из них около 200 - конституции независимых государств, более 300 - субъектов федераций.
При этом Свод законов шумерского царя Ур-Намму считается старейшей писаной конституцией в мире - возраст глиняных табличек превышает 4 тысячи лет.
При этом Конституция — это не догма, а программа действий, устойчивого развития. Возможность внесения поправок, изменений - фундаментальная особенность всех конституций. Невозможно раз и навсегда создать конституционный текст, который вечно служил бы обществу на разных этапах исторического развития.
Так, последнее десятилетие XX века и начало XXI века войдут в мировую юридическую историю как период подъема на новый уровень конституционных реформ, глубоких качественных сдвигов в конституционном мировоззрении, конституционном устройстве членов мирового сообщества. В частности, за последние 30 лет свыше 100 стран успешно осуществили конституционные реформы, 57 - приняли новые конституции. В число десяти стран, наиболее часто принимавших дополнения и изменения в конституцию, входят Мексика, Новая Зеландия, Бразилия, Швейцария, Австрия, Израиль, Чили, Колумбия, Грузия и Индия. Причем большая часть конституционных реформ осуществляется в рамках модернизации общества и государства или недопущения, нейтрализации последствий политических, экономических и социальных кризисов.
Сегодня в мире практически не осталось конституций в первоначальной редакции. Даже в самые старые в нынешнем понимании конституции США внесено 27 кардинальных изменений, Норвегии - свыше 200 раз (причем лишь примерно 1/3 статей Основного Закона осталась в первоначальном виде), Голландии - 24 раза (однако в 1983 году ее текст тщательно модернизировали, затронув практически все положения).
В современных условиях глобализации во всем мире идет интенсивный поиск собственных моделей конституционного развития. При этом Конституция остается одним из ключевых факторов обеспечения политической и социальной стабильности государства. Конституционные принципы предусматривают: во-первых, расширение основных прав и свобод человека (Конституция личности);
во-вторых, закрепление защиты коллективных прав, прав общества в целом, то есть регулирование институтов гражданского общества, осуществление социального партнерства и общественного контроля (Конституция общества);
в-третьих, организацию системы органов государственной власти и управления; представительную демократию в сочетании с формами прямой демократии (выборы, референдумы, всенародное обсуждение); разделение ветвей власти, включая принцип сдержек и противовесов между законодательной и исполнительной властью, а также независимости судебных органов; ответственность и подотчетность должностных лиц (Конституция государства).
Конституционная реформа является необходимой юридической предпосылкой нынешнего и будущего устойчивого развития. В частности, она может стать жизненно важным инструментом содействия эффективному управлению путем изменения конституционных правил, способствующему укреплению системы сдержек и противовесов между ветвями власти, большей подотчетности, прозрачности, участию и предсказуемости. Изменения, направленные на повышение качества и эффективности управления, способствуют стабильности политической системы, что в свою очередь идет на пользу экономике, создает стабильные условия для инвестиций и развития.
Изучение конституционных изменений в мире позволяет отметить характерную черту - необходимость адаптации Основного Закона государства к требованиям современности и его способность отвечать на возникающие вызовы.
Приоритетные тенденции современного конституционного развития в мире сводятся к следующим:
- комплексности конституционных реформ. Они охватывают политические, экономические, социальные, культурные и гуманитарные сферы, а также взаимосвязи и взаимообусловленности конституционных реформ и процессов модернизации;
- расширению и укреплению сферы конституционного регулирования, реформированию механизма государственного управления и смене формы правления;
- развитию конституционного пространства, укреплению правового суверенитета и определению конституционной идентичности государства;
- усилению судебной защиты прав и свобод человека, расширению полномочий конституционного правосудия, предоставлению гражданам права прямого доступа в Конституционный суд;
- глобализации конституционного правотворчества, закреплению общепризнанных принципов и норм международного права в национальных конституциях государств мира;
- экологизации конституционного развития государства и общества, реализации принципа доступности качественной медицинской помощи;
- закреплению и развитию цифровых прав, институционализации информационного общества, правовому регулированию кибербезопасности.
Узбекистан на пути к конституционной реформе
Узбекистан имеет большой опыт проведения конституционных реформ. В частности, в рамках реализации задач Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах семь раз внесены 32 поправки и дополнения в 21 статью Конституции. Они касались, в частности, деятельности парламента, правительства и Президента, укрепления независимости и развития судебной власти, системы сдержек и противовесов между ветвями власти, демократизации избирательной системы и махалли.
Особое внимание уделялось кардинальному изменению конституционного устройства, политико-правовой, социально-экономической, культурно-духовной сфер, конституционному обеспечению коренных взаимосвязанных и взаимообусловленных демократических, политических, экономических, социальных и правовых реформ, направленных на построение Нового Узбекистана, формирование свободного и справедливого гражданского общества.
Вместе с тем эпоха глобализации, цифровизации, изменения климата и стремительно меняющаяся жизнь ставят все новые безотлагательные, чрезвычайно важные и актуальные задачи по дальнейшей модернизации страны, укреплению мира, стабильности и национальной независимости.
Таким образом, конституционное развитие Узбекистана идет в русле общемировой тенденции конституционных реформ.
Приоритетные направления конституционных реформ
Отметим, что в фундаментальной книге Президента Шавката Мирзиёева «Стратегия развития Нового Узбекистана» поставлены еще более серьезные задачи, выводящие демократические реформы на качественно иной уровень. Она ориентирует систему законодательства, правопонимания и правоприменения, политико-правовое сознание общества на общечеловеческие ценности и принципы устойчивого развития. Предусматривается определение конституционных норм и правил, которые будут соответствовать Новому Узбекистану.
В первую очередь это касается полного воплощения в жизнь приоритетного принципа «Во имя чести и достоинства человека». Притом достоинство человека — это обеспечение мирной и безопасной жизни, фундаментальных прав и свобод граждан, поэтапное создание достойных условий жизни и современной инфраструктуры, квалифицированное медицинское обслуживание, качественное образование, социальная защита и здоровая экологическая среда для каждого жителя страны.
Определены следующие приоритетные направления конституционных реформ:
первое - изменение ранее действовавшей парадигмы «государство - общество - человек» на новую: «человек - общество - государство», закрепление ее в конституционном законодательстве и конституционной практике;
второе - обеспечение интересов человека в процессе экономических реформ. Это важнейшее условие построения народного государства;
третье - конституционное закрепление роли и статуса институтов гражданского общества, принципа «Общество - инициатор реформ»;
четвертое - определение конституционных основ развития института семьи, бережного донесения до будущих поколений традиционных человеческих ценностей, укрепление межнационального согласия в стране;
пятое - отражение в Конституции государственной молодежной политики, всесторонней поддержки молодежи - созидателей Нового Узбекистана, их прав, интересов и обязанностей;
шестое - закрепление в качестве конституционной нормы принципа «Новый Узбекистан - социальное государство» с учетом того, что сегодня Узбекистан уверенно идет по пути построения социального государства и справедливого общества;
седьмое - повышение эффективности действующей системы защиты прав человека, недопущение детского труда, надежной защиты прав лиц с инвалидностью, представителей старшего поколения;
восьмое - введение в Конституцию специальных экологических разделов, правовых норм, касающихся глобальных климатических изменений;
девятое - закрепление на конституционном уровне вопросов развития детских садов, школ, сфер высшего образования и науки, которые являются взаимосвязанными составляющими основы третьего Ренессанса.
Президент подчеркивает: «…есть глубокий жизненный смысл в словах выдающегося государственного и политического деятеля Уинстона Черчилля о том, что «Стать лучше - значит измениться, быть лучшим из лучших - значит меняться постоянно».
Действительно, нынешняя стремительно меняющаяся реальность требует от нас созвучных ей действий и перемен, чтобы иметь отвечающую требованиям времени Конституцию.
Конституционная комиссия: основные задачи и принципы
Кенгашами палат Олий Мажлиса в качестве основных задач Конституционной комиссии определены следующие:
- сбор, обобщение, формирование предложений и разработка соответствующего проекта закона «О внесении изменений и дополнений в Конституцию Республики Узбекистан»;
- запрашивание документов, экспертных и других заключений, статистических данных и иной информации у государственных органов и других организаций, должностных лиц;
- получение рекомендаций научно-исследовательских организаций, ученых и специалистов по предложениям о внесении изменений и дополнений в Конституцию, а также заключений экспертов;
- привлечение представителей государственных органов и других организаций к работе Конституционной комиссии в качестве экспертов;
- в случае необходимости выработка предложений по внесению изменений и дополнений в другие законодательные акты на основе полученных предложений, которые будут представлены заинтересованным государственным органам и другим организациям для рассмотрения в установленном порядке;
- направление для рассмотрения в соответствующие ведомства обращений, поступивших от физических и юридических лиц, о нарушении их конституционных прав и свобод.
Важнейшими принципами работы Конституционной комиссии являются:
во-первых, открытость и прозрачность деятельности. При этом будут обеспечены все условия для открытого обсуждения в обществе, в том числе с участием международных экспертов и представителей институтов гражданского общества важнейших задач конституционных реформ.
Особая роль в этом будет принадлежать работе пресс-службы Конституционной комиссии, которая станет обеспечивать на простом и понятном для обычного гражданина языке необходимость, приоритеты и основные направления конституционных реформ и новелл.
Кроме того, с учетом положительного опыта проведения двух предыдущих международных конференций, посвященных разным задачам предстоящих конституционных реформ, будет продолжена организация научных конституционных форумов. Все это свидетельство открытости Нового Узбекистана как для своих граждан, так и международного сообщества в целом;
во-вторых, коллегиальность. Гарантом этому является то, что все члены Конституционной комиссии имеют один голос и равные права при принятии решений;
в-третьих, реализация идеи Президента «Народ - творец Закона», широкое вовлечение институтов гражданского общества, академических, исследовательских и аналитических центров в деятельность Конституционной комиссии.
В частности, Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека, ННО «Центр устойчивого развития» и Институтом государства и права Академии наук Узбекистана ведутся научные исследования по тематике «Конституционные реформы: опыт стран мира». Исследования осуществляются во исполнение задач, определенных Президентом Шавкатом Мирзиёевым по изучению зарубежного и международного опыта конституционного развития.
В целом, несомненно, конституционные реформы будут служить реализации задач дальнейшего повышения благополучия населения и процветания страны, укреплению ее экономической мощи и конкурентоспособности в мире.
Акмал САИДОВ,
председатель Конституционной комиссии по формированию предложений о внесении изменений и дополнений в Конституцию и реализации организационных мер