Xorijlik abituriyentlar uchun O‘zbekiston Xalqaro islom akademiyasiga qabul boshlandi
O‘zbekiston Xalqaro islom akademiyasi 2019-2020-o‘quv yili uchun chet el fuqarolarini bakalavriatda o‘qish uchun 15-iyun kunidan qabul ochilganini e’lon qiladi.
Xorijlik abituriyentlar akademiyaga kirish imtihonlaridan ozod etiladi va suhbat asosida qabul qilinadi. Talabalar istaklariga ko‘ra, o‘zbek va rus tilida o‘qishlari mumkin. Ularga diniy va dunyoviy fanlardan o‘z sohasining yetuk professor-o‘qituvchilari dars beradi.
Akademiyada quyidagi yo‘nalishlar va mutaxassisliklar bo‘yicha tahsil olish mumkin:
Bakalavriat ta’lim yo‘nalishlari (4 yil):
- Xorijiy mamlakatlar iqtisodiyoti va mamlakatshunoslik (musulmon mamlakatlari);
- Xalqaro munosabatlar;
- Islomshunoslik (qur’onshunoslik, hadisshunoslik, islom huquqi, aqida va tasavvuf, islom tarixi va manbashunosligi);
- Dinshunoslik;
- Psixologiya (Din sotsiopsixologiyasi);
- Filologiya va tillarni o‘qitish (arab tili);
- Turizm (ziyorat turizmi).
Ayni paytda O‘zbekiston xalqaro islom akademiyasida Rossiya Federatsiyasi, Qirg‘iziston va Tojikiston Respublikasi fuqarolari tahsil olmoqda. 2019-yildan boshlab, Rossiya musulmonlari diniy kengashi muftiysi Albir Krganov doktoranturaga qabul qilindi.
Bu yilgi qabul jarayonida chet el fuqarolariga qulaylik yaratish maqsadida hujjatlarni elektron tarzda international@iiau.uz va +998907888745 (Telegram va WhatsApp) raqami orqali qabul qilish yo‘lga qo‘yildi. Shuningdek, xorijiy talabalar uchun o‘qish shartnomasi summasining o‘zlariga maqbul shaklini tanlash imkoniyati yaratilgan.
O‘qishga qabul qilingan xorij fuqarolarining viza olishi va yashashi bilan bog‘liq hujjatlarni rasmiylashtirish akademiyaning Xalqaro hamkorlik bo‘limi mutaxassislari yordamida amalga oshiriladi.

Начат приём иностранных абитуриентов в Международную исламскую академию Узбекистана
Международная исламская академия Узбекистана объявляет о начале приёма документов иностранных абитуриентов для обучения в 2019-2020 учебном году на этапах бакалавриата.
Иностранные абитуриенты освобождаются от вступительных экзаменов и принимаются на основании собеседования. В дальнейшем иностранные студенты будут получать образование на узбекском или русском языках по своему усмотрению. Занятия по религиозным и светским предметам будут вести ведущие профессора и преподаватели.
В Академии можно получить образование по следующим направлениям и специальностям:
Направления образования бакалавриата (4 года):
- Экономика зарубежных стран и страноведение (мусульманские страны);
- Международные отношения;
- Туризм (паломнический туризм);
- Исламоведение (корановедение, хадисоведение, исламское право, акида и суфизм, история и источниковедение ислама);
- Религиоведение;
- Психология (социопсихология религии);
- Филология и преподавание языков (арабский язык).
В настоящее время в Международной исламской академии Узбекистана обучаются граждане Российской Федерации, Кыргызской Республики и Республики Таджикистан. В 2019 году в докторантуру принят муфтий религиозного совета мусульман России Альбир Крганов.
В целях создания удобств при приёме документов для иностранных абитуриентов в этом году создана возможность подачи документов в электронном виде. Документы можно послать по электронному адресу: адресу international@iiau.uz и по телефону +998 90 788 87 45 (Telegram и WhatsApp). Иностранные студенты также имеют возможность выбора формы оплаты суммы контракта.
Специалисты отдела международного сотрудничества академии окажут содействие в регистрации и оформлении документов пребывания иностранных граждан, принятых на учёбу.