Xorijlik abituriyentlar uchun O‘zbekiston Xalqaro islom akademiyasiga qabul boshlandi
O‘zbekiston Xalqaro islom akademiyasi 2019-2020-o‘quv yili uchun chet el fuqarolarini bakalavriatda o‘qish uchun 15-iyun kunidan qabul ochilganini e’lon qiladi.
Xorijlik abituriyentlar akademiyaga kirish imtihonlaridan ozod etiladi va suhbat asosida qabul qilinadi. Talabalar istaklariga ko‘ra, o‘zbek va rus tilida o‘qishlari mumkin. Ularga diniy va dunyoviy fanlardan o‘z sohasining yetuk professor-o‘qituvchilari dars beradi.
Akademiyada quyidagi yo‘nalishlar va mutaxassisliklar bo‘yicha tahsil olish mumkin:
Bakalavriat ta’lim yo‘nalishlari (4 yil):
- Xorijiy mamlakatlar iqtisodiyoti va mamlakatshunoslik (musulmon mamlakatlari);
- Xalqaro munosabatlar;
- Islomshunoslik (qur’onshunoslik, hadisshunoslik, islom huquqi, aqida va tasavvuf, islom tarixi va manbashunosligi);
- Dinshunoslik;
- Psixologiya (Din sotsiopsixologiyasi);
- Filologiya va tillarni o‘qitish (arab tili);
- Turizm (ziyorat turizmi).
Ayni paytda O‘zbekiston xalqaro islom akademiyasida Rossiya Federatsiyasi, Qirg‘iziston va Tojikiston Respublikasi fuqarolari tahsil olmoqda. 2019-yildan boshlab, Rossiya musulmonlari diniy kengashi muftiysi Albir Krganov doktoranturaga qabul qilindi.
Bu yilgi qabul jarayonida chet el fuqarolariga qulaylik yaratish maqsadida hujjatlarni elektron tarzda international@iiau.uz va +998907888745 (Telegram va WhatsApp) raqami orqali qabul qilish yo‘lga qo‘yildi. Shuningdek, xorijiy talabalar uchun o‘qish shartnomasi summasining o‘zlariga maqbul shaklini tanlash imkoniyati yaratilgan.
O‘qishga qabul qilingan xorij fuqarolarining viza olishi va yashashi bilan bog‘liq hujjatlarni rasmiylashtirish akademiyaning Xalqaro hamkorlik bo‘limi mutaxassislari yordamida amalga oshiriladi.

The process of enrollment to the International Islamic Academy of Uzbekistan has been started for the foreign applicants
The International Islamic Academy of the Republic of Uzbekistan has announced (from 15th of June) the opening of the enrollment to the International Islamic Academy for the academic years 2019-2020 for foreign citizens in the following Bachelor Programs.
The foreign applicants shall not pass the entrance exams and they will be admitted, based on the interviews. According to the wishes of students they can study in Uzbek and Russian languages. They will be taught by the professional teachers of the religious and social subjects.
The academy presents the following specilaities and directions:
Undergraduate level-4 years:
- Economy of foreign countries and country studies (Muslim countries);
- International relations;
- Tourism (pilgrim tourism);
- Islamic Studies (Koran Studies, Hadith Studies, Islamic Law, Aqeedah and Sufism, History and source study of Islam);
- Religion Studies;
- Psychology (Sociopsychology of Religion);
- Philology and languages study (Arabic language).
Currently, the citizens of the Russian Federation, Kyrgyz Republic and Tajikistan study at the international Islamic academy. Albir Krganov the Mufti of the Russian Muslims religious Council was admitted (in the year of 2019) to the Doctor’s Degree –Post-graduate level.
In order to simplify the process of enrollment to the academy this year there are provided the conveniencies for the foreign citizens, the documents shall be forwarded through the electronic e-mails: international@iiau.uz and through the phone number +998907888745 via (Telegram ва WhatsApp). Therefore, it is provided the opportunity for the foreign citizens to select the appropriate amount (tuition fee) of the academic contract.
The obtaining of visa and the process of visa issuance for the foreign students of the Academy will be carried out with a direct assistance of the International Department specialists.