ЯНГИ ЎЗБЕКИСТОН ЁШЛАРИ – ЯНГИ КУЧ ВА ЯНГИ ИМКОНИЯТЛАР ДЕМАКДИР
Президент Шавкат Мирзиёевнинг асосий эътиборида, ғамхўрлиги остида буунги мамлакатимиз ёшлари алоҳида қудратли куч сифатида шакллланганлиги билан бир қаторда, Ўзбекистон иқтисодий, ижтимоий, маданий, сиёсий ва маънавий ҳаётининг ҳақиқий ижодкорлари, илхом манбаи, муҳим иштирокчилари, бунёдкорлари сифатида намоён бўлмоқда. Ёшларга кўрсатилаётган, уларнинг орзулари, шаъни ва қадр-қимматини, муносиб келажагини, эртанги кунимиз эгалари бўлишлари учун яратилаётган барча имкониятларни таъминлашга қаратилган ушбу оқилона сиёсатнинг таг замирида эса албатта, ёшларга ишонч омили ётганлигини, мамлакат раҳбари уларга қаттиқ инонаётганлигини, суянаётганлигини кўриб турибмиз.
Беш йил тарихан қисқагина, бир дақиқага тенг бўлган давр эканлигини ёдда тутган ҳолда, алоҳида эътироф этмоғимиз лозимки, бугунги ютуқларнинг, жадал ва самарали ислоҳотларнинг асосчиси, халқаро майдонда ҳам алоҳида эътироф этилаётганидек, жўшқин реформатор Шавкат Мирзиёев мамлакатдаги бошқарувининг илк кунларидан бошлаб, ёшлар билан ҳамнафас бўлганлиги, уларга қаттиқ ишонганлиги, давлат ва жамият бошқарувидан тортиб, маланият, санъат, иқтисодиёт, ишлаб чиқариш ва хоказо соҳаларга ёшларни кенг жалб қилганлиги ҳеч биримизга сир эмас.
Айниқса, давлат миқёсидаги катта-катта ислоҳотларга янгича мазмун-моҳият ва жадаллик бағишлашнинг асосий бўғини сифатида ёшларни кўра олиган Президентимиз, муҳим давлат лавозимларига жуда кўплаб ёшларни тавсия қилганлиги, уларни муҳим ишларга тайинлаганлиги - бу борада бутунлай янгича концептуал асосларга эга бўлган сиёсат олиб борганлигини исботлаб берди. Шунингдек, мамлакат аҳолисининг 70 фоиздан ортиғини ёшлар ташкил қиладиган Ўзбекистонда ушбу қатламга нисбатан ўзига хос ижтимоий сиёсат олиб бориш лозимлигини англаб етган мамлакат раҳбари бу соҳани ҳам бутунлай янгилаш, самарали ислоҳ қилишга бел боғлаган эди.
“Камолот” ёшлар ижтимоий ҳаракатининг фаолияти қониқарсиз дея баҳоланиб, унинг ўрнига Ёшлар иттифоқи ташкил қилинган ҳамда ушбу ташкилот фаолиятини қўллаб-қувватлаш борасида мамлакат раҳбарининг 2017 йил 5 июлида “Ёшларга оид давлат сиёсати самарадорлигини ошириш ва Ўзбекистон ёшлар иттифоқи фаолиятини қўллаб-қувватлаш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Президентининг ПФ-5106 сонли фармони, 2017 йил 18 июлда “Ўзбекистон ёшлар иттифоқи фаолиятини такомиллаштиришга доир комплекс чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПҚ-3138 сонли қарори эълон қилинган эди. Бу қарорнинг қабул қилиниши, мамлакатда ёшлар сиёсати борасида самарали ўзгаришлар, туб ислоҳотлар бошланганлигини англатар эди.
Ёшларнинг реал муаммоларини аниқлаш ва уларнинг ечимини топиш, масалаларни кечиктириб бўлмас стратегик вазифалар қаторида давлат сиёсати даражасига кўтарилган эди. Энг муҳим ишлар қаторида 2016 йилнинг 14 сентябрида “Ёшларга оид давлат сиёсати тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикасининг Қонуни қабул қилинганлиги, 2020 йилнинг 30 июнида Ўзбекистон Республикаси Президентининг “ўзбекистон Республикасида ёшларга оид давлат сиёсатини тубдан ислоҳ қилиш ва янги босқичга олиб чиқиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Фармонининг қабул қилиниши ва унда мазкур қонундан келиб чиқадиган вазифалар, шунингдек, Ўзбекистонда 30 июнь — “Ёшлар куни” деб эълон қилинди. Турли соҳаларда юксак натижа ва ютуқларга эришаётган фидойи ёшларимизни рағбатлантириб бориш мақсадида «Мард ўғлон» давлат мукофоти ва «Келажак бунёдкори» медаллари таъсис этилганлигини алоҳида қайд этмоғимиз лозим. Маълумки, Ўзбекистон том маънода ёшлар мамлакати ҳисобланади. Мамлакат аҳолисининг катта қисмини ёшлар ташкил қилишидан келиб чиққан ҳолда, Ўзбекистон Президенти томонидан 2018 йил 27 июнда имзоланган “Ёшлар – келажагимиз” Давлат дастури тўғрисида»ги Фармон имзоланган эди. Буборадаги ишлар самарадорлигини оширишга қаратилган муҳим ҳужжат бўлган ушбу Фармон билан дастлаб “Ёшлар – келажагимиз” жамғармаси ташкил этилиб, унинг асосий маблағлари ёшларнинг илғор ғояларини, бизнес ва ишбилармонлик борасидаги ташаббусларини, янгидан-янги стартапларини, ғоялари ва лойиҳаларини амалга ошириш учун тижорат банклари орқали йиллик 7 фоиз ставка билан имтиёзли кредитлар ва мол-мулкни лизингга бериш борасидаги имкониятлар тақдим қилинган эди. Фармонга биноан, ёшларда тадбиркорлик кўникмаларини ва ташаббускорликни комплекс ривожлантириш борасидаги вазифалари белгиланган эди.
Ўз навбатида, Ўзбекистондаги барча ўзгаришларнинг негизи ҳисобланган таълим-тарбия тизимида ҳам туб ислоҳотлар олиб борилмоқда. Айни вақтда таълим, шу жумладан, ижтимоий соҳа учун харажатлар миқдори давлат бюджети харажатлари умумий қийматининг ярмидан кўпроғини ташкил этмоқда. Табиийки, ҳар қандай давлат ҳам бундай катта харажатларни кўтара олмайди, аммо қанчалик оғир бўлмасин, бунинг учун зарур
Ёшларни маданият, санъат, жисмоний тарбия ва спортга кенг жалб этиш, уларнинг ахборот технологиялари бўйича саводхонлигини ошириш, ёшлар ўртасида китобхонликни тарғиб қилиш, хотин-қизлар бандлигини таъминлаш вазифаларини ўз ичига олган бешта муҳим ташаббус амалга оширилмоқда.
Шу билан бирга, ёшларда замонавий тадбиркорлик кўникмаларини шакллантириш ва янги иш ўринларини яратиш орқали уларнинг бандлигини таъминлаш, вояга етмаганлар ўртасида ҳуқуқбузарликлар ва жиноятчилик профилактикасини самарали ташкил этиш, оилавий ажримларнинг олдини олиш, ёш авлодда мустаҳкам ватанпарварлик ғояси ҳамда қатъий фуқаролик позициясини шакллантириш борасида қатор муаммолар сақланиб қолмоқда.
Ўзбекистонда ёшларга оид давлат сиёсатини янги босқичга олиб чиқиш, ёшлар соҳасидаги муаммоларга самарали ечимлар ишлаб чиқиш, ваколатли органлар фаолиятини самарали ташкил этиш ва мувофиқлаштириш, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 27 декабрдаги мамлакат ёшлари билан учрашувида белгиланган вазифаларни амалга ошириш мақсадида:
Айниқса, ўтган қисқа вақт мобайнида ёшлар бандлигини таъминлаш, улар бўш вақтларини мазмунли ташкил этиш борасидаги ғамхўрлиги, ишсиз ёшларни иш билан таъминлаш мамлакат иқтисодий-ижтимоий сиёсатининг энг асосий ва стратегик йўналишларидан бирига айланди. Жумладан, 2021 йилнинг “Ёшларни қўллаб-қувватлаш ва аҳоли саломатлигини мустаҳкамлаш йили” деб номланишиёшларга оид давлат сиёсати соҳасидаги ишлар натижадорлиги ва ёшлар билан ишлаш самарадорлигини ошириш борасида олдимизда турган муҳим вазифаларни белгилаб берди.
Биринчи галда, уларнинг ўқиб, таълим олишлари, мамлакат ижтимоий ҳаётида муҳим ўрин эгаллашлари, ҳаётда ўзининг муносиб ўрнига эга бўлишлари, касб-ҳунар сирларини ҳам пухта эгаллашлари учун уларни давлат сиёсати даражасида қўллаб-қувватлаш чоралари кўрилди. Ўзбекистон Президентининг 2020 йил 13 октябрдаги “Аҳолини тадбиркорликка жалб қилиш тизимини такомиллаштириш ва тадбиркорликни ривожлантиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарорига мувофиқ, бирор бир фаолият учун дипломи йўқ, аммо, ишлаб чиқариш ёки маълум бир касб бўйича амалий кўникмага эга бўлган ишсиз ёшларни, малакани баҳолаш марказларида ўқитиш ва зарурий сертификатлар билан таъминлаш тизими жорий этилди.
Энг асосийси, бундай ислоҳотлар ўзининг натижасини бера бошлади. Бугунги кунга келиб эса, ёшлар бандлигини таъминлашнингасосий йўналишларидан бири – бу уларнинг маълум бир касблар бўйича ихтисослашуви бўлмоқда. Бунда шу пайтгача ишсиз аҳоли қатламлари, айниқса ёшлар ва бўш иш ўринлари ўзаро уйғунликда кўриб чиқилмоқда.
Мисол учун, мамлакатимизнинг барча ҳудудларидаги ишсиз ёшлар, шунингдек, ижтимоий ҳимояга муҳтож қатламларини мамлакат раҳбарининг шахсий ташаббуси билан ташкил қилинган “Ёшлар дафтари”га киритиш масаласи қўйилган эди. Қайд этмоғимиз лозимки, “Ёшлар дафтари” — бу ижтимоий, иқтисодий, ҳуқуқий, психологик қўллаб-қувватлашга, билим ва касб ўрганишга эҳтиёжи ва иштиёқи бўлган, ишсиз ёшларнинг муаммоларини аниқлаш, бартараф этиш ва назоратини олиб бориш бўйича маълумотлар базаси бўлиб, бу Ўзбекистон ижтимоий сиёсатининг энг муҳим омилига айланиб улгурди ва бугунги кундабу борадаги муаммоларнинг ечимини таъминлаб бермоқда. Бу дафтарга 18 ёшга тўлган ва 30 ёшдан ошмаган тоифадаги ёшлар киритилиши белгилаб қўйилган.
Мамлакат раҳбарининг ёшлар билан учрашувлари, уларнинг муаммоларини ўрганиш ва таҳлил қилиш, ёшлар учун ёрқин келажакни таъминлаш борасидаги давлат сиёсатини янада такомиллаштириш борасидаги ишларни янада такомиллаштириш борасидаги вазифаларни муҳокама қилиши ҳам муҳим жараёнга айланиб бормоқда. Шу йилнинг 27 январида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раислигида ёшлар бандлигини таъминлаш ва бўш вақтларини мазмунли ташкил этиш чора-тадбирлари муҳокамаси юзасидан видеоселектор йиғилиши ўтказилганлиги, унда бир қатор стратегик вазифалар қаторида тадбиркорлигини бошламоқчи бўлган ёшларнинг мини-технология ва ускуналар харид қилиши учун субсидия ажратиш, кредит олишда суғурта тўлови бўйича кўмаклашиш юзасидан муҳим топшириқлар берилган эди.
Шунингдек, жорий йил 2021 йил 26 февралда ҳам Ўзбекистон Республикаси Президенти раҳбарлигида хотин-қизлар муаммоларини ҳал этиш, уларни ижтимоий қўллаб-қувватлашда давлат органларининг масъулиятини ошириш масалаларига бағишлаб ўтказилган кенгайтирилган видеоселектор йиғилиш ўтказилганлиги, унда аҳоли, айниқса, ёшлар ва хотин-қизларнинг ҳаёт ва турмуш шароитидаги муаммоларини аниқлаш, якка тартибда ишлаш орқали уларнинг ҳаёт тарзини яхшилаш ҳамда ижтимоий фаоллигини ошириш, шунингдек, аниқланган муаммоларни комплекс ва манзилли ҳал қилиш, мутасаддиларнинг ҳисобдорлиги ва фаолиятини баҳолаш тартибини белгилаш юзасидан берилган топшириқлар ижроси таъминлаш, шунингдек, ёшларни моддий ва ижтимоий қўллаб-қувватлаш борасидаги сиёсатни қўллаб-қувватлаш учун шу йилнинг 28 апрелида Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг “Моддий ёрдам ва кўмакка муҳтож оилаларни, хотин-қизлар ва ёшларни ижтимоий қўллаб-қувватлаш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарорининг қабул қилинганлигини ҳам алоҳида қайд этишимиз лозим.
Таъкидлашга лозим бўлган яна бир муҳим масала – бу мамлакатдаги барча ўзгаришларнинг негизи ҳисобланган таълим-тарбия тизимида ҳам туб ислоҳотлар олиб борилаётганлиги ва бунинг учун давлат бюджетидан миллиардлаб маблағларнинг сарфланаётганлигидир. Айни вақтда таълим, шу жумладан, ижтимоий соҳа учун харажатлар миқдори давлат бюджети харажатлари умумий қийматининг ярмидан кўпроғини ташкил этаётганлиги, бу эса катта харажатларни талаб қилаётганлигидир.
Ўзбекистон раҳбари томонидан келажак учун тикилган энг катта сармоя – бу билим ва таълим учун тикилган сармоядир дея алоҳида таъкидланган ҳолда, мамлакатнинг эртанги кунининг истиқболини таъминлайдиган, мамлакат тақдирини белгилайдиган омил сифатида қараётганлиги нечоғли оқилона ва чуқур ўйланган сиёсат сифатида баҳолаш мумкин.
Шу мақсадда мамлакатда ташкил қилинган вазирликлар, ташкилот ва идоралар, инспекциялар, марказлар бу борада давлат томонидан жуда муҳим ва самарали давлат сиёсати олиб борилаётганлигини кўрсатиб турибди. Мамлакатимизнинг барча ҳудудларида янгидан-янги олий таълим муассасалари, илмий ва ижодий марказлар ташкил этилаётганлиги, булар ёш авлоднинг эртамизнинг муносиб эгалари бўлиб етишишларига хизмат қилаётганликларини алоҳида қайд этмоғимиз жоиз. Президентимиз доимо таъкидлаб келаётганларидек, ёшлар – халқимизнинг асосий таянчи ва суянчидир. Мамлакатимизда амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотларимизни самарали амалга оширишда ёшлар ҳал қилувчи куч бўлиб майдонга чиқмоқда. Бугунги кунда ёшларни янгича фикрлашга, янги-янги ғояларни дадил ўртага ташлаб, уларни амалга оширишга, муаммоларни ижодий ва ностандарт ёндашувлар асосида ҳал этиш ўргатиш бизнинг асосий вазифаларимиздан бўлиб қолмоқда.
Мамлакатимизда чуқур билимга, тафаккурга, замонавий илм-фан ютуқларига эга бўлган кадрлар тайёрлаш мақсадида бевосита Президентимизнинг қатор ташаббуслари билан олийгоҳлар сони 140 тадан ортиб кетди. Шулардан 30 га яқини хорижий нуфузли олий таълим муассасасининг филиалларидир. 2016 йилда республикамиқёсида ушбу кўрсаткич бор йўғи юқорида кўрсатилган соннинг ярмини ташкил қиларди. Бу эса ёшларнинг илм истаб дунёнинг бошқа мамлакатларига кетишларига ҳам сабаб бўлганлиги ҳеч биримизга сир эмас. Бугунги ютуқларимиз эса ёшларимизнинг интеллектуал салоҳиятини ошириш, замонавий билим, касб-ҳунарларни эгаллашлари йўлидаги муҳим қадам эканлигини асло унутмаслигимиз лозим. Шу билан бирга, сўнгги беш йилдавомида олий таълимнинг қабул квотаси 3 баробарга оширилди. Жорий йилда 182 минг нафар ёшлар учун талаба бўлиш имконияти яратилганлигини, бу эса умумий қамровнинг 28 фоизга етганлигини Президентимиз ўзининг чиқишларида алоҳида эътироф этганлигини таъкидлашимиз лозим.
Мухтасар айтганда, Ўзбекистонда ёшларга оид давлат сиёсати аниқ мақсадларни кўзлаган ҳолда, босқичма босқич, комплекс чора-тадбирларга асосланган ҳолда изчил давом эттирилмоқда ва бу ўзининг самарасини, натижавийлигини исботлаб бермоқда. Мамлакат раҳбари Шавкат Мирзиёев томонидан ижтимоий, маънавий-маърифий соҳалардаги саъй-ҳаракатларни тизимли асосда йўлга қўйиш бўйича 5 та муҳим ташаббуснинг илгари сурилиши Ўзбекистон тарихида ёшлар таълим-тарбияси бўйича янги стратегияни бошлаб берганлигини қайд этмоқ лозим. Келажакда эса, бугун ёшларга бераётган эътиборимиз катта натижалар беришига ишонамиз.

МОЛОДЕЖЬ НОВОГО УЗБЕКИСТАНА – ЭТО НОВАЯ СИЛА И НОВЫЕ ВОЗМОЖНОСТИ
Благодаря вниманию и заботе Президента Шавката Мирзиёева сегодняшняя молодежь нашей страны сформировалась как особая мощная сила и одновременно, молодые люди демонстрируют себя как настоящие творцы, источник вдохновения, важные участники и созидатели экономической, социальной, культурной, политической и духовной жизни Узбекистана. В основе внимания, оказываемого молодежи, этой рациональной политики, направленной на претворение в жизни их мечты, чести и достоинства, достойного будущего, обеспечение всех возможностей, созданных для них быть хозяевами нашего будущего, лежит фактор уверенности в молодежи. Мы видим, что лидер страны твердо верит в них.
С учетом того, что пять лет – это исторически короткий период, мы должны особо подчеркнуть, что активный реформатор Шавкат Мирзиёев является основоположником сегодняшних достижений, ускоренных и эффективных, а также признанных на международной арене реформ. Ни для кого из нас не секрет, что с первых дней своего президентства он был с молодежью, верил в нее и привлекал молодежь во все процессы, от правительства и общества до сфер культуры, искусства, экономики, производства.
Президент, считающий молодежь основной движущей силой, придающей новыйсмысл и содержание широкомасштабным реформам на национальном уровне, рекомендовал большое количество молодых людей на важные государственные посты, назначив их на ключевые должности, тем самым доказав, что он проводит в этом отношении политику с совершенно новой концептуальной базой. Осознавая необходимость проведения цленаправленной социальной политики в Узбекистане, где более 70% населения составляют молодые люди, глава государства начал полностью обновлять и эффективно реформировать эту сферу.
Деятельность общественного движения молодежи «Камолот» была признана неудовлетворительной и вместо него был создан Союз молодежи. В целях поддержки деятельности этой организациибыли изданы Указ Президента Республики Узбекистан № УП-5106 от 5 июля 2017 года «О мерах по повышению эффективности государственной молодежной политики и поддержке деятельности Союза молодежи Узбекистана», постановление Президента Республика Узбекистан № ПП-3138 от 18 июля 2017 года «О комплексе мероприятий по совершенствованию деятельности Союза молодёжи Узбекистана».Принятие этого постановления на самом деле означало начало эффективных изменений икоренных реформв молодежной политике страны.
Выявление реальных проблем молодежи и поиск их решения поднялось до уровня государственной политики в ряду стратегических задач. Среди важнейших событий следует отметить принятие Закона Республики Узбекистан «О государственной молодежной политике» от 14 сентября 2016 года, Указа Президента Республики Узбекистан от 30 июня 2020 года «О мерах по коренному реформированию и подъему государственной молодежной политики в Республике Узбекистан на новый уровень», которым определены задачи, вытекающие из этого закона, а также объявление 30 июня «Днем молодежи». Следует отметить, что государственная награда «Мардуглони» и медаль «Келажакбунёдкори» учреждены с целью поощрения наших целеустремленных молодых людей, добившихся высоких результатов и достижений в различных сферах. Как известно, Узбекистан – страна молодежи.В связи с этим 27 июня 2018 года Президентом был подписан Указ «О Государственной программе«Молодежь – наше будущее». Данный Указ стал важным документом, направленным на повышение эффективности работы в этой сфере, на основе которого сначала был создан фонд «Молодежь – наше будущее». Его основные средства были предназначены для реализации передовых идей, инициатив в сфере бизнеса и предпринимательства, новых стартапов и проектов путем предоставления коммерческими банками льготных кредитов и лизинга имущества по годовой ставке 7 %. В соответствии с Указом были определены задачи по комплексному развитию предпринимательских навыков и инициатив молодежи.
В свою очередь, коренные реформы проводятся в системе воспитания и образования, что является основой всех изменений в Узбекистане. В настоящее время расходы на образование, в том числе на социальную сферу, составляют более половины общих расходов Государственного бюджета. Конечно, ни одно государство не может позволить себе такие огромные затраты, но как бы это ни было трудно, это необходимо.
Реализуются пять важных инициатив, вобравшие в себя задачи широкого вовлечения молодежи в сферы культуры, искусства, физическую культуру и спорт, повышения их грамотности в области информационных технологий, поощрения чтения среди молодежи, обеспечения занятости женщин.
Вместе с тем, есть еще ряд проблем в сфере обеспечения занятости молодежи путем формирования современных предпринимательских навыков и создания новых рабочих мест, эффективной организации профилактики правонарушений и преступностисреди несовершеннолетних, предупреждения семейных разводов, воспитания у молодежи чувств патриотизма и сильной гражданской позиции.
Для того, чтобы вывести государственную молодежную политику в Узбекистане на новый уровень, необходимо разработать эффективные решения проблем молодежи, организовать и координировать деятельность компетентных органов, а также реализовать задачи, определенные Президентом Республики Узбекистан на встрече с представителями молодежи 27 декабря 2019 г.
За прошедшее короткое время обеспечение занятости молодежи, забота о содержательной организации их досуга, трудоустройство безработной молодежи стало одним из основных и стратегических направлений экономической и социальной политики страны. В частности, объявление 2021 года «Годом поддержки молодежи и укрепления здоровья населения» определило для нас важные задачи по повышению эффективности работы в сфере государственной молодежной политики и работы с молодежью.
В первую очередь, были приняты меры по поддержке молодежи на уровне государственной политики, чтобы молодые людиучились, получили образование, заняли важное место в общественной жизни страны, достойное место в жизни, овладели секретами профессии. В соответствии с постановлением Президента Узбекистана «О дополнительных мерах по совершенствованию системы вовлечения населения в предпринимательство и развитию предпринимательства» от 13 октября 2020 года внедрена система обучения в центрах оценки квалификации и обеспечения необходимыми сертификатами безработной молодежи, не имеющей диплома по какой-либо профессии, но имеющей практические производственные или определенные профессиональные навыки.
Самое главное, такие реформы начали давать свои результаты. На сегодняшний день специализация молодежи по определенным профессиямявляется одним из основных направлений занятости молодежи. При этом до сегодняшнего дня безработные слои населения, особенно, молодежь и вакантные рабочие места рассматриваются комплексно.
К примеру, поднимался вопрос о включении безработной молодежи, а также социально незащищенных слоев населения всех регионов страны в «молодёжную тетрадь», организованную по личной инициативе главы государства. Следует отметить, что «молодёжная тетрадь»– это база данных по выявлению, устранению и контролю проблем безработной молодежи, нуждающейся в социальной, экономической, правовой, психологической поддержке, получении знаний и профессиональной подготовке. Это стало важнейшим фактором социальной политики Узбекистана, что сегодня обеспечивает решение проблем в этом направлении. В эту тетрадь включаются молодые люди, достигшие 18лет и не старше 30 лет.
Важное значение приобретают и встречи главы государства с молодежью, обсуждение задач по изучению и анализу их проблем, дальнейшему совершенствованию государственной политики по обеспечению светлого будущего молодежи.27 января текущего года под председательством Президента Республики Узбекистан ШавкатаМирзиёева состоялось видеоселекторное совещание по обсуждению мер по обеспечению занятости молодежи и организации ее содержательного досуга. На совещании был обозначен ряд стратегических задач, а также даны важные поручения по выделению субсидий на приобретение мини-технологий и оборудования для молодежи, изъявившей желаниезаняться предпринимательством, оказанию содействия по страховым платежам при получении кредита.
Кроме того, 26 февраля 2021 года под руководством Президента Республики Узбекистан состоялось расширенное видеоселекторное совещание,посвященное вопросам повышения ответственности государственных органов за решение проблем женщин, их социальной поддержки.В ходе совещания даны поручения по выявлению проблем населения, особенно молодежи и женщин, улучшению их образа жизни и повышению их общественной активности посредством индивидуальной работы, а также по комплексному и адресному решению выявленных проблем, определению порядка подотчетности и оценки деятельности ответственных структур. Отдельно стоит отметить, чтов целях обеспечения исполнения данных поручений, а также поддержки политики в сфере материальной и социальной поддержки молодежи 28 апреля текущего года принято постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по социальной поддержке семей, женщин и молодежи, нуждающихся в материальной помощи и поддержке».
Другим важным вопросом, который следует отметить, – это сфера образования и воспитания, являющаяся основой всех преобразований в стране. И здесь проводятся коренные реформы, на что из Государственного бюджета выделяются миллиарды сумов. В настоящее время объем расходов на образование, в том числе на социальную сферу, составляет более половины общего объема расходов Государственного бюджета и это значительныесредства.
Глава Узбекистана особо отметил, что самые большие инвестиции в будущее – это инвестиции в знания и образование. Это говорит о том, что Президент смотрит на молодежь как на определяющий судьбу страны фактор, обеспечивающийбудущее страны, что можно расценивать как разумную и глубоко продуманную политику.
Созданные с этой целью в стране министерства, организации и ведомства, инспекции, центры свидетельствуют о том, что в этом направлении государством проводится очень важная и эффективная государственная политика. Следует особо отметить, что во всех регионах нашей страны создаются новые высшие образовательные учреждения, научные и творческие центры, что служит тому, чтобы молодое поколение завтра стало достойными сыновьями и дочерями нашей страны. Как постоянно подчеркивает Президент нашей страны, молодежь – основная опора и поддержка для народа. Молодежь становится решающей силой в эффективной реализации осуществляемых в нашей стране широкомасштабных реформ. Сегодня одной из наших главных задач остается научить молодежь мыслить по-новому, создать условия для того, чтобы она могла смело предлагать новые идеи и воплощать их в жизнь, научить ее решать проблемы на основе творческих и нестандартных подходов.
По инициативе Президента в целях подготовки кадров, обладающих глубокими знаниями, мышлением, достижениями современной науки количество вузов в нашей стране превысило 140. Почти 30 из них являются филиалами престижных высших образовательных учреждений. В 2016 году этот показатель на республиканском уровне составлял всего лишь половину вышеуказанного количества, что было причиной того, что молодые люди, желающие получить образование, уезжали учиться в высшие образовательные учреждения других стран мира.Это ни для кого не секрет.Мы не должны забывать, что сегодняшние успехи являются важным шагом на пути повышения интеллектуального потенциала нашей молодежи, приобретения ею современных знаний, профессий. Вместе тем, за последние пять лет квота приема в высшие образовательные учрежденияувеличена в 3 раза.Следует отметить, что Президент в своих выступлениях особо подчеркнул, что в текущем году 182 тысячи молодых людей получили возможность стать студентами.Таким образом,общий охват достиг 28 %.
Таким образом, в Узбекистане на основе комплексных мерпоследовательно продолжается реализация государственной молодежной политики,которая преследует конкретные цели, что доказывает свою эффективность, результативность. Следует отметить, что выдвинутые главой государства ШавкатомМирзиёевым 5 важных инициатив по налаживанию на системной основе усилий в социальной, духовно-просветительской сферах создали в истории Узбекистана новую стратегию по воспитанию и образованию молодежи. Мы верим, что в будущем внимание, уделяемое молодежи сегодня, даст эффективные результаты.