ЯНГИ ЎЗБЕКИСТОН ЁШЛАРИ – ЯНГИ КУЧ ВА ЯНГИ ИМКОНИЯТЛАР ДЕМАКДИР
Президент Шавкат Мирзиёевнинг асосий эътиборида, ғамхўрлиги остида буунги мамлакатимиз ёшлари алоҳида қудратли куч сифатида шакллланганлиги билан бир қаторда, Ўзбекистон иқтисодий, ижтимоий, маданий, сиёсий ва маънавий ҳаётининг ҳақиқий ижодкорлари, илхом манбаи, муҳим иштирокчилари, бунёдкорлари сифатида намоён бўлмоқда. Ёшларга кўрсатилаётган, уларнинг орзулари, шаъни ва қадр-қимматини, муносиб келажагини, эртанги кунимиз эгалари бўлишлари учун яратилаётган барча имкониятларни таъминлашга қаратилган ушбу оқилона сиёсатнинг таг замирида эса албатта, ёшларга ишонч омили ётганлигини, мамлакат раҳбари уларга қаттиқ инонаётганлигини, суянаётганлигини кўриб турибмиз.
Беш йил тарихан қисқагина, бир дақиқага тенг бўлган давр эканлигини ёдда тутган ҳолда, алоҳида эътироф этмоғимиз лозимки, бугунги ютуқларнинг, жадал ва самарали ислоҳотларнинг асосчиси, халқаро майдонда ҳам алоҳида эътироф этилаётганидек, жўшқин реформатор Шавкат Мирзиёев мамлакатдаги бошқарувининг илк кунларидан бошлаб, ёшлар билан ҳамнафас бўлганлиги, уларга қаттиқ ишонганлиги, давлат ва жамият бошқарувидан тортиб, маланият, санъат, иқтисодиёт, ишлаб чиқариш ва хоказо соҳаларга ёшларни кенг жалб қилганлиги ҳеч биримизга сир эмас.
Айниқса, давлат миқёсидаги катта-катта ислоҳотларга янгича мазмун-моҳият ва жадаллик бағишлашнинг асосий бўғини сифатида ёшларни кўра олиган Президентимиз, муҳим давлат лавозимларига жуда кўплаб ёшларни тавсия қилганлиги, уларни муҳим ишларга тайинлаганлиги - бу борада бутунлай янгича концептуал асосларга эга бўлган сиёсат олиб борганлигини исботлаб берди. Шунингдек, мамлакат аҳолисининг 70 фоиздан ортиғини ёшлар ташкил қиладиган Ўзбекистонда ушбу қатламга нисбатан ўзига хос ижтимоий сиёсат олиб бориш лозимлигини англаб етган мамлакат раҳбари бу соҳани ҳам бутунлай янгилаш, самарали ислоҳ қилишга бел боғлаган эди.
“Камолот” ёшлар ижтимоий ҳаракатининг фаолияти қониқарсиз дея баҳоланиб, унинг ўрнига Ёшлар иттифоқи ташкил қилинган ҳамда ушбу ташкилот фаолиятини қўллаб-қувватлаш борасида мамлакат раҳбарининг 2017 йил 5 июлида “Ёшларга оид давлат сиёсати самарадорлигини ошириш ва Ўзбекистон ёшлар иттифоқи фаолиятини қўллаб-қувватлаш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Президентининг ПФ-5106 сонли фармони, 2017 йил 18 июлда “Ўзбекистон ёшлар иттифоқи фаолиятини такомиллаштиришга доир комплекс чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПҚ-3138 сонли қарори эълон қилинган эди. Бу қарорнинг қабул қилиниши, мамлакатда ёшлар сиёсати борасида самарали ўзгаришлар, туб ислоҳотлар бошланганлигини англатар эди.
Ёшларнинг реал муаммоларини аниқлаш ва уларнинг ечимини топиш, масалаларни кечиктириб бўлмас стратегик вазифалар қаторида давлат сиёсати даражасига кўтарилган эди. Энг муҳим ишлар қаторида 2016 йилнинг 14 сентябрида “Ёшларга оид давлат сиёсати тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикасининг Қонуни қабул қилинганлиги, 2020 йилнинг 30 июнида Ўзбекистон Республикаси Президентининг “ўзбекистон Республикасида ёшларга оид давлат сиёсатини тубдан ислоҳ қилиш ва янги босқичга олиб чиқиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Фармонининг қабул қилиниши ва унда мазкур қонундан келиб чиқадиган вазифалар, шунингдек, Ўзбекистонда 30 июнь — “Ёшлар куни” деб эълон қилинди. Турли соҳаларда юксак натижа ва ютуқларга эришаётган фидойи ёшларимизни рағбатлантириб бориш мақсадида «Мард ўғлон» давлат мукофоти ва «Келажак бунёдкори» медаллари таъсис этилганлигини алоҳида қайд этмоғимиз лозим. Маълумки, Ўзбекистон том маънода ёшлар мамлакати ҳисобланади. Мамлакат аҳолисининг катта қисмини ёшлар ташкил қилишидан келиб чиққан ҳолда, Ўзбекистон Президенти томонидан 2018 йил 27 июнда имзоланган “Ёшлар – келажагимиз” Давлат дастури тўғрисида»ги Фармон имзоланган эди. Буборадаги ишлар самарадорлигини оширишга қаратилган муҳим ҳужжат бўлган ушбу Фармон билан дастлаб “Ёшлар – келажагимиз” жамғармаси ташкил этилиб, унинг асосий маблағлари ёшларнинг илғор ғояларини, бизнес ва ишбилармонлик борасидаги ташаббусларини, янгидан-янги стартапларини, ғоялари ва лойиҳаларини амалга ошириш учун тижорат банклари орқали йиллик 7 фоиз ставка билан имтиёзли кредитлар ва мол-мулкни лизингга бериш борасидаги имкониятлар тақдим қилинган эди. Фармонга биноан, ёшларда тадбиркорлик кўникмаларини ва ташаббускорликни комплекс ривожлантириш борасидаги вазифалари белгиланган эди.
Ўз навбатида, Ўзбекистондаги барча ўзгаришларнинг негизи ҳисобланган таълим-тарбия тизимида ҳам туб ислоҳотлар олиб борилмоқда. Айни вақтда таълим, шу жумладан, ижтимоий соҳа учун харажатлар миқдори давлат бюджети харажатлари умумий қийматининг ярмидан кўпроғини ташкил этмоқда. Табиийки, ҳар қандай давлат ҳам бундай катта харажатларни кўтара олмайди, аммо қанчалик оғир бўлмасин, бунинг учун зарур
Ёшларни маданият, санъат, жисмоний тарбия ва спортга кенг жалб этиш, уларнинг ахборот технологиялари бўйича саводхонлигини ошириш, ёшлар ўртасида китобхонликни тарғиб қилиш, хотин-қизлар бандлигини таъминлаш вазифаларини ўз ичига олган бешта муҳим ташаббус амалга оширилмоқда.
Шу билан бирга, ёшларда замонавий тадбиркорлик кўникмаларини шакллантириш ва янги иш ўринларини яратиш орқали уларнинг бандлигини таъминлаш, вояга етмаганлар ўртасида ҳуқуқбузарликлар ва жиноятчилик профилактикасини самарали ташкил этиш, оилавий ажримларнинг олдини олиш, ёш авлодда мустаҳкам ватанпарварлик ғояси ҳамда қатъий фуқаролик позициясини шакллантириш борасида қатор муаммолар сақланиб қолмоқда.
Ўзбекистонда ёшларга оид давлат сиёсатини янги босқичга олиб чиқиш, ёшлар соҳасидаги муаммоларга самарали ечимлар ишлаб чиқиш, ваколатли органлар фаолиятини самарали ташкил этиш ва мувофиқлаштириш, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 27 декабрдаги мамлакат ёшлари билан учрашувида белгиланган вазифаларни амалга ошириш мақсадида:
Айниқса, ўтган қисқа вақт мобайнида ёшлар бандлигини таъминлаш, улар бўш вақтларини мазмунли ташкил этиш борасидаги ғамхўрлиги, ишсиз ёшларни иш билан таъминлаш мамлакат иқтисодий-ижтимоий сиёсатининг энг асосий ва стратегик йўналишларидан бирига айланди. Жумладан, 2021 йилнинг “Ёшларни қўллаб-қувватлаш ва аҳоли саломатлигини мустаҳкамлаш йили” деб номланишиёшларга оид давлат сиёсати соҳасидаги ишлар натижадорлиги ва ёшлар билан ишлаш самарадорлигини ошириш борасида олдимизда турган муҳим вазифаларни белгилаб берди.
Биринчи галда, уларнинг ўқиб, таълим олишлари, мамлакат ижтимоий ҳаётида муҳим ўрин эгаллашлари, ҳаётда ўзининг муносиб ўрнига эга бўлишлари, касб-ҳунар сирларини ҳам пухта эгаллашлари учун уларни давлат сиёсати даражасида қўллаб-қувватлаш чоралари кўрилди. Ўзбекистон Президентининг 2020 йил 13 октябрдаги “Аҳолини тадбиркорликка жалб қилиш тизимини такомиллаштириш ва тадбиркорликни ривожлантиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарорига мувофиқ, бирор бир фаолият учун дипломи йўқ, аммо, ишлаб чиқариш ёки маълум бир касб бўйича амалий кўникмага эга бўлган ишсиз ёшларни, малакани баҳолаш марказларида ўқитиш ва зарурий сертификатлар билан таъминлаш тизими жорий этилди.
Энг асосийси, бундай ислоҳотлар ўзининг натижасини бера бошлади. Бугунги кунга келиб эса, ёшлар бандлигини таъминлашнингасосий йўналишларидан бири – бу уларнинг маълум бир касблар бўйича ихтисослашуви бўлмоқда. Бунда шу пайтгача ишсиз аҳоли қатламлари, айниқса ёшлар ва бўш иш ўринлари ўзаро уйғунликда кўриб чиқилмоқда.
Мисол учун, мамлакатимизнинг барча ҳудудларидаги ишсиз ёшлар, шунингдек, ижтимоий ҳимояга муҳтож қатламларини мамлакат раҳбарининг шахсий ташаббуси билан ташкил қилинган “Ёшлар дафтари”га киритиш масаласи қўйилган эди. Қайд этмоғимиз лозимки, “Ёшлар дафтари” — бу ижтимоий, иқтисодий, ҳуқуқий, психологик қўллаб-қувватлашга, билим ва касб ўрганишга эҳтиёжи ва иштиёқи бўлган, ишсиз ёшларнинг муаммоларини аниқлаш, бартараф этиш ва назоратини олиб бориш бўйича маълумотлар базаси бўлиб, бу Ўзбекистон ижтимоий сиёсатининг энг муҳим омилига айланиб улгурди ва бугунги кундабу борадаги муаммоларнинг ечимини таъминлаб бермоқда. Бу дафтарга 18 ёшга тўлган ва 30 ёшдан ошмаган тоифадаги ёшлар киритилиши белгилаб қўйилган.
Мамлакат раҳбарининг ёшлар билан учрашувлари, уларнинг муаммоларини ўрганиш ва таҳлил қилиш, ёшлар учун ёрқин келажакни таъминлаш борасидаги давлат сиёсатини янада такомиллаштириш борасидаги ишларни янада такомиллаштириш борасидаги вазифаларни муҳокама қилиши ҳам муҳим жараёнга айланиб бормоқда. Шу йилнинг 27 январида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раислигида ёшлар бандлигини таъминлаш ва бўш вақтларини мазмунли ташкил этиш чора-тадбирлари муҳокамаси юзасидан видеоселектор йиғилиши ўтказилганлиги, унда бир қатор стратегик вазифалар қаторида тадбиркорлигини бошламоқчи бўлган ёшларнинг мини-технология ва ускуналар харид қилиши учун субсидия ажратиш, кредит олишда суғурта тўлови бўйича кўмаклашиш юзасидан муҳим топшириқлар берилган эди.
Шунингдек, жорий йил 2021 йил 26 февралда ҳам Ўзбекистон Республикаси Президенти раҳбарлигида хотин-қизлар муаммоларини ҳал этиш, уларни ижтимоий қўллаб-қувватлашда давлат органларининг масъулиятини ошириш масалаларига бағишлаб ўтказилган кенгайтирилган видеоселектор йиғилиш ўтказилганлиги, унда аҳоли, айниқса, ёшлар ва хотин-қизларнинг ҳаёт ва турмуш шароитидаги муаммоларини аниқлаш, якка тартибда ишлаш орқали уларнинг ҳаёт тарзини яхшилаш ҳамда ижтимоий фаоллигини ошириш, шунингдек, аниқланган муаммоларни комплекс ва манзилли ҳал қилиш, мутасаддиларнинг ҳисобдорлиги ва фаолиятини баҳолаш тартибини белгилаш юзасидан берилган топшириқлар ижроси таъминлаш, шунингдек, ёшларни моддий ва ижтимоий қўллаб-қувватлаш борасидаги сиёсатни қўллаб-қувватлаш учун шу йилнинг 28 апрелида Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг “Моддий ёрдам ва кўмакка муҳтож оилаларни, хотин-қизлар ва ёшларни ижтимоий қўллаб-қувватлаш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарорининг қабул қилинганлигини ҳам алоҳида қайд этишимиз лозим.
Таъкидлашга лозим бўлган яна бир муҳим масала – бу мамлакатдаги барча ўзгаришларнинг негизи ҳисобланган таълим-тарбия тизимида ҳам туб ислоҳотлар олиб борилаётганлиги ва бунинг учун давлат бюджетидан миллиардлаб маблағларнинг сарфланаётганлигидир. Айни вақтда таълим, шу жумладан, ижтимоий соҳа учун харажатлар миқдори давлат бюджети харажатлари умумий қийматининг ярмидан кўпроғини ташкил этаётганлиги, бу эса катта харажатларни талаб қилаётганлигидир.
Ўзбекистон раҳбари томонидан келажак учун тикилган энг катта сармоя – бу билим ва таълим учун тикилган сармоядир дея алоҳида таъкидланган ҳолда, мамлакатнинг эртанги кунининг истиқболини таъминлайдиган, мамлакат тақдирини белгилайдиган омил сифатида қараётганлиги нечоғли оқилона ва чуқур ўйланган сиёсат сифатида баҳолаш мумкин.
Шу мақсадда мамлакатда ташкил қилинган вазирликлар, ташкилот ва идоралар, инспекциялар, марказлар бу борада давлат томонидан жуда муҳим ва самарали давлат сиёсати олиб борилаётганлигини кўрсатиб турибди. Мамлакатимизнинг барча ҳудудларида янгидан-янги олий таълим муассасалари, илмий ва ижодий марказлар ташкил этилаётганлиги, булар ёш авлоднинг эртамизнинг муносиб эгалари бўлиб етишишларига хизмат қилаётганликларини алоҳида қайд этмоғимиз жоиз. Президентимиз доимо таъкидлаб келаётганларидек, ёшлар – халқимизнинг асосий таянчи ва суянчидир. Мамлакатимизда амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотларимизни самарали амалга оширишда ёшлар ҳал қилувчи куч бўлиб майдонга чиқмоқда. Бугунги кунда ёшларни янгича фикрлашга, янги-янги ғояларни дадил ўртага ташлаб, уларни амалга оширишга, муаммоларни ижодий ва ностандарт ёндашувлар асосида ҳал этиш ўргатиш бизнинг асосий вазифаларимиздан бўлиб қолмоқда.
Мамлакатимизда чуқур билимга, тафаккурга, замонавий илм-фан ютуқларига эга бўлган кадрлар тайёрлаш мақсадида бевосита Президентимизнинг қатор ташаббуслари билан олийгоҳлар сони 140 тадан ортиб кетди. Шулардан 30 га яқини хорижий нуфузли олий таълим муассасасининг филиалларидир. 2016 йилда республикамиқёсида ушбу кўрсаткич бор йўғи юқорида кўрсатилган соннинг ярмини ташкил қиларди. Бу эса ёшларнинг илм истаб дунёнинг бошқа мамлакатларига кетишларига ҳам сабаб бўлганлиги ҳеч биримизга сир эмас. Бугунги ютуқларимиз эса ёшларимизнинг интеллектуал салоҳиятини ошириш, замонавий билим, касб-ҳунарларни эгаллашлари йўлидаги муҳим қадам эканлигини асло унутмаслигимиз лозим. Шу билан бирга, сўнгги беш йилдавомида олий таълимнинг қабул квотаси 3 баробарга оширилди. Жорий йилда 182 минг нафар ёшлар учун талаба бўлиш имконияти яратилганлигини, бу эса умумий қамровнинг 28 фоизга етганлигини Президентимиз ўзининг чиқишларида алоҳида эътироф этганлигини таъкидлашимиз лозим.
Мухтасар айтганда, Ўзбекистонда ёшларга оид давлат сиёсати аниқ мақсадларни кўзлаган ҳолда, босқичма босқич, комплекс чора-тадбирларга асосланган ҳолда изчил давом эттирилмоқда ва бу ўзининг самарасини, натижавийлигини исботлаб бермоқда. Мамлакат раҳбари Шавкат Мирзиёев томонидан ижтимоий, маънавий-маърифий соҳалардаги саъй-ҳаракатларни тизимли асосда йўлга қўйиш бўйича 5 та муҳим ташаббуснинг илгари сурилиши Ўзбекистон тарихида ёшлар таълим-тарбияси бўйича янги стратегияни бошлаб берганлигини қайд этмоқ лозим. Келажакда эса, бугун ёшларга бераётган эътиборимиз катта натижалар беришига ишонамиз.

NEW YOUTH OF UZBEKISTAN MEANS NEW POWER AND NEW OPPORTUNITIES
Under the main attention and care of President ShavkatMirziyoyev, today’s youth of our country have emerged as a powerful force. They have emerged as real creators, sources of inspiration, important participants and creators of the economic, social, cultural, political and spiritual life of Uzbekistan. Thispolicy aims to ensure ypouong peoples’ dreams, honor and dignity, a decent future, all the opportunities created for them to be the owners of our future. We see that the leader of the country strongly believes in them.
Keeping in mind that five years is a historically short period, we have to recognize that the founder of today’s internationally acclaimed achievements is the zealous reformer ShavkatMirziyoyev. From the first days of his rule he has established cooperation with young people. It is no secret that he believes in them and involves young people in everything from government and society to culture, arts, economics, manufacturing and so on.
In particular, the President was able to see the youth as the main link in giving new meaning and momentum to large-scale reforms at the national level. The fact that he recommended so many young people for important government positions, appointed them to important positions — proved that he was pursuing a policy with a completely new conceptual basis in this regard. Also, realizing the need to pursue a specific social policy in Uzbekistan, where more than 70% of the population is young, the head of state decided to completely modernize and effectively reform this sector.
The activity of the youth social movement ‘Kamolot’ was assessed as unsatisfactory, and the Youth Union was established instead. On July 5, 2017, the Presidential Resolution PF-5106 ‘On increasing the effectiveness of state youth policy and supporting the activities of the Youth Union of Uzbekistan’ was issued to support the activities of this organization. On July 18, 2017, Decree No. PQ-3138 ‘On comprehensive measures to improve the activities of the Youth Union of Uzbekistan’ was adopted. The adoption of these measures marked the beginning of effective changes in the country’s youth policy.
Identifying the real problems of young people and finding solutions to them has risen to the level of public policy:
Among the most important works was the adoption of the Law of the Republic of Uzbekistan ‘On State Youth Policy’ on September 14, 2016;
On June 30, 2020, the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan ‘On measures to radically reform the state youth policy in the Republic of Uzbekistan and bring it to a new level’ was adopted;
June 30 has been declared ‘Youth Day’ in Uzbekistan.
In order to encourage our young people to achieve high results and achievements in various fields, the state award ‘Mardo’g’lon’ (Brave boy) and medal of ‘KelajakBunyodkori’ (The builder of future) were established.
It is known that Uzbekistan is a country of young people. Due to the fact that the majority of the population is young, the President of Uzbekistan signed the State Program titled ‘On Youth - Our Future’ on June 27, 2018. On the basis of this Decree, which is an important document aimed at increasing the effectiveness of work in this area, the Fund ‘Yoshlar – kelajagimiz’ (‘Youth - our future’) was established. The main funds of ‘Yoshlar – kelajagimiz’ have created opportunities for young people to provide soft loans and property leasing at a rate of 7% per annum through commercial banks to implement advanced ideas, business and entrepreneurship initiatives, new startups, ideas and projects. The decree set tasks for the integrated development of entrepreneurial skills and initiative in young people.
In turn, radical reforms are being carried out in the education system, which is the basis of all changes in Uzbekistan. At present, the amount of expenditures for education, including the social sphere, is more than half of the total cost of the state budget. Of course, no state can afford such a huge expense, but no matter how heavy, it is necessary for it
Five important initiatives are being implemented, including the involvement of young people in culture, arts, physical culture and sports, raising their literacy in information technology, promoting reading among young people, ensuring women’s employment. At the same time, there are still a number of challenges in ensuring the employment of young people through the formation of modern entrepreneurial skills and job creation, effective prevention of juvenile delinquency and crime, prevention of family divorces, the formation of strong patriotism and strong citizenship in the younger generation. .
At present, an important task in Uzbekistan is to bring the state youth policy to a new level, to develop effective solutions to problems in the field of youth, to effectively organize and coordinate the activities of the competent authorities. Also, the meeting of the President of the Republic of Uzbekistan with the youth of the country on December 27, 2019 set the following tasks:
In particular, over the past short period, the provision of youth employment, their care for the meaningful organization of leisure time, employment of unemployed youth has become one of the main and strategic directions of economic and social policy of the country. In particular, the naming of 2021 as the ‘Year of Youth Support and Public Health’ has identified important tasks for us to increase the effectiveness of work in the field of state youth policy and work with young people.
First of all, measures have been taken to support them at the level of public policy so that they can study, play an important role in the social life of the country, have a worthy place in life, and master the secrets of the profession. The Decree of the President of Uzbekistan dated October 13, 2020 ‘On additional measures to improve the system of involvement of the population in entrepreneurship and the development of entrepreneurship’ was adopted. According to it, a system has been developed to provide unemployed young people with practical skills in production or a certain profession, even if they do not have a diploma for any activity, to be trained in certification centers and provide the necessary certificates.
Most importantly, such reforms have begun to bear fruit. Today, one of the main directions of youth employment is their specialization in certain professions. At the same time, the unemployed, especially young people, and vacancies are still being considered in harmony.
For example, the issue of including unemployed youth in all regions of the country, as well as those in need of social protection in the ‘Youth Book’, created on the personal initiative of the President. It should be noted that the ‘Youth Book’ is a database for identifying, addressing and monitoring the problems of unemployed youth in need and desire for social, economic, legal, psychological support, knowledge and skills. This has become the most important factor in the social policy of Uzbekistan and today provides a solution to the problems in this area. It is planned to include in the register young people who have reached the age of 18 and are not older than 30 years.
Meetings of the President with young people, the study and analysis of their problems, the discussion of the tasks of further improving the state policy to ensure a bright future for young people are also becoming an important process. On January 27 this year, a video conference chaired by the President of the Republic of Uzbekistan ShavkatMirziyoyev was held to discuss measures to ensure youth employment and meaningful organization of leisure time. Among the strategic tasks, it was important to allocate subsidies for the purchase of mini-technologies and equipment for young people who want to start their own business, to assist in obtaining loans for insurance payments.
Also, on February 26, 2021, an extended video conference was held under the chairmanship of the President of the Republic of Uzbekistan on addressing the position of women, increasing the responsibility of government agencies in their social support. It includes tasks to identify problems in the life and living conditions of the population, especially youth and women, to address their lifestyle and increase social activity through individual work, as well as a comprehensive and targeted solution to the identified problems. Ensuring implementation, as well as supporting policies on material and social support for young people, has become an important task. On April 28, 2021, the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan adopted a decree ‘On additional measures for social support of families, women and youth in need of financial assistance and support’.
Another important issue that needs to be emphasized is that the education system, which is the basis of all changes in the country, is undergoing radical reforms, and billions are being spent from the state budget. At the same time, the amount of expenditures for education, including the social sphere, is more than half of the total cost of the state budget, which requires large expenditures.
It was emphasized that the biggest investment made by the President of Uzbekistan for the future is the investment for knowledge and education. The fact that knowledge and education are seen as a factor that determines the future of the country, the fate of the country, can be assessed as a wise and well-thought-out policy. The ministries, organizations and departments, inspections and centers established in the country for this purpose show that the state is pursuing a very important and effective state policy in this regard. It should be noted that new higher education institutions, scientific and creative centers are being established in all regions of the country, which serve the young generation to become worthy owners of tomorrow. As our President has always said, young people are the mainstay of our people. Young people are emerging as a decisive force in the effective implementation of large-scale reforms in our country. Today, one of our main tasks is to teach young people to think in new ways, to boldly come up with new ideas and implement them, to solve problems on the basis of creative and non-standard approaches.
In order to train personnel with deep knowledge, thinking and modern scientific achievements in our country, the number of universities has exceeded 140 with direct initiatives of the President. About 30 of them are branches of prestigious foreign higher education institutions. In 2016, this figure was only half of the above number in Uzbekistan. It is no secret that this led young people to go to other countries in search of knowledge in that time. It should be mentioned that today’s achievements are an important step towards increasing the intellectual potential of our youth, acquiring modern knowledge and professions. At the same time, the admission quota for higher education has tripled over the past five years. It should be noted that this year 182,000 young people had the opportunity to become students, which is 28% of the total enrollment.
In short, the state youth policy in Uzbekistan is being pursued consistently, with clear goals, based on step-by-step, comprehensive measures, which proves its effectiveness and efficiency. It should be noted that the promotion of five important initiatives by the President ShavkatMirziyoyev on a systematic basis in the social, spiritual and educational spheres has launched a new strategy for the education of youth in the history of Uzbekistan. In the future, we believe that the attention we pay to young people today will bring great results.